Je libo levný velký monitor? AOC má 32″ s 2560 × 1440 body na 10bitovém IPS panelu

13

Loni na podzim vydal AOC monitor označený Q3279VWF, za jehož ne zrovna upoutávajícím jménem se skrývala docela zajímavá kombinace parametrů. Šlo o velký 31,5″ monitor s rozlišením 2560 × 1440 bodů, který se ale prodává za velmi levno (a pro nenáročné hraní má i FreeSync, byť frekvence je jen 75 Hz). Nyní AOC na tento model naváže dalším podobným monitorem, ovšem tentokrát je místo panelu s technologií VA použita obrazovka IPS. Opět by tak možná mohlo jít o atraktivní monitor pro milovníky velkých ploch, pakliže jim VA nevyhovuje.

Tento nový typ se jmenuje AOC Q3279VWFD8 (takže pozor na záměnu) a opět nabízí úhlopříčku 31,5 palce (80 cm) a rozlišení 2560 × 1440 bodů. Tentokrát je však použitý panel typu IPS, pro nějž je udávána papírová odezva přechodu šedá-šedá o hodnotě 5 ms. Monitor podporuje 10bitové barvy (1,07 miliardy odstínů, zřejmě by to mělo být 8 bitů nativně + dithering), má však jen běžný gamut. Pokrývá 98 % sRGB a údajně také 88 % prostoru NTSC a 84 % AdobeRGB.

Čím vypadá tento panel zajímavě, je kontrast. Statický kontrastní poměr je totiž udáván 1200:1, tedy lepší než typických 1000:1, které slibuje většina levných IPS monitorů. Pravděpodobně by mohla být použita novější lepší technologie, což snad dává určitý příslib lepší kvality obrazu. Podsvícení má být neblikavé, což je ale dnes naprostý standard, jeho maximální jas je obyčejných 250 cd/m².

Monitor Q3279VWFD8 má stejně jako jeho starší dvojče s panelem VA podporu FreeSync/VESA Adaptive-Sync, takže s kartami Radeon na něm bude fungovat adaptivní obnovování ve hrách. Nejde ovšem o model pro náruživé hráče, jelikož maximální frekvence panelu je jen 75 Hz, což je ovšem vzhledem k cenové kategorii pochopitelné (pořád ovšem lepší než 60). Podle databáze AMD je rozsah použitelný pro FreeSync jen 48–75 Hz, takže nefunguje LFC. FreeSync je podle AMD také podporováno jak přes DisplayPort, tak přes vstup HDMI.

AOC Q3279VWFD8
AOC Q3279VWFD8

Jak je v této kategorii běžné, monitor vyvedený v kombinaci černé (obrazovka) a stříbrné (stojan), má jen základní polohování, nastavit lze jen náklon. A také nejsou integrovány reproduktory nebo rozbočovač USB a nelze provést VESA montáž. Pro vstup je přítomno HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 a dual-link DVI, jako nouzovka pak ještě analogový D-Sub, s kterým ovšem nepoběží plné rozlišení.

Opět lákavá cena

Monitor bude tedy opět lákat na poměr cena/výkon, respektive cena/vlastnosti. Jeho oficiální cena pro naše končiny má být 6429 Kč (u eurozónních sousedů 249 €). To dělá o pár stovek více, než za co se prodává VA model, jenž je skoro nejlevnějším 1440p monitorem na trhu, i když pomineme jeho vlekou úhlopříčku. Ovšem reálné ceny u AOCu často bývají níž než na doporučené částce, takže by nakonec IPS verze možná mohla být zhruba stejně drahá/levná. Prodej by údajně měl začít koncem července.

Je libo levný velký monitor? AOC má 32″ s 2560 × 1440 body na 10bitovém IPS panelu
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.58%) 19 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. Dost zamrzí Vesa montáž stejně jako u jeho předchůdce ale i tak jsem se rozhodl že si tento monitor pořídím jelikož za pár dní budu mít GTX 1070Ti tak to bude parádní kombinace za tuto cenu.Předchozí model se dá sehnat dokonce za 5000,- což je super cena za takového obra.

 2. Podle fotky je tam 3,5mm jack (zřejmě audio out v případě připojení přes DP/HDMI), taky je tam napájecí konektor, tedy externí zdroj, takže se někde musí válet krabička. Chybí VESA a noha je zřejmě nic moc. Viděl bych to na low budget gaming PC a nebo ke konzoli, XBOX by myslím měl mít freesync. Taky by byl zajímavý nějaký test na kvalitu, jestli černá je aspoň trochu černá, jak velký bude backlight bleeding a reálný kontrast, ne marketingový.

  • Externí zdroj je věc názoru, já to beru jako výhodu – nemusí se k monitoru tahat tlustý kabel, navíc vestavěný zdroj je hůře opravitelný/vyměnitelný (ve většině případů končí monitory v kontejnerech právě kvůli zdroji ).

   Jinak samozřejmě to není žádný profi PC monitor. Recenze toho VA modelu: https://pcmonitors.info/reviews/aoc-q3279vwf/
   Plus mínus většina výtek spadá na vrub VA technologie.
   Co není zmíněno jako výhoda/nevýhoda je, že má lesklý povrch obrazovky, tento IPS model má mít pro změnu něco, co výrobce označuje jako „středně“ matný povrch

  • Tenhle design mívá externí cihlu, myslím, že to tak je dost dlouho (mám od nich podobný z roku 2012).
   Ten jack je podle specifikací pro sluchátka (zvuk bere z HDMI/DP, jak píšete).

   Ta absence lepšího stojanu a VESA je u těchhle monitorů už taky taková stálice. Jde to brát i tak, že polohování nebo třeba repro jsou funkce navíc, takže monitory bez nich můžou díky tomu být o něco levnější a člověk obracející korunu tím vrazí větší díl ceny jen a pouze do toho hlavního (obrazovky).

   • No a o to mi právě jde, není zvykem, že když se něco odflákne, že by to ostatní bylo z kategorie lepšího. Např. notebooky, chci low end s kvalitním displejem, to neexistuje, žádný model se 128/256GB SSD, 8GB RAM a dobrým panelem není, pokud chci dobrý panel tak se dostanu do 512/1024+GB SSD a 16/32GB RAM, obsazeným WWAN a nejdražší i7 která je. Mobily to samé, buď je celý shit a nebo stojí 15kkč. I u monitorů to tak bývá, jakmile je tam lepší panel, cpou tam hromadu dalších nesmyslů(repráky, kamera, mikrofon, hromadu super sw atd.. Mobo taky, pokud chci jednu nějakou fíčuru, musím koupit nějaký „gaming“ nesmysl s diodama, killer síťovkou apod. Je tedy tenhle AOC opravdu postavený hlavně kolem kvalitního displeje a na zbytek se prdělo? Protože tomu ze zkušenosti nechci věřit. Mohou to papírově nafouknout jak chtějí, ale pokud k tomu samy nedají nějaký kalibrační a testovací výstup, kde ukážou co panel umí, tak to vnímám jako monitor cílící na lidi co by za to nikdy moc neutratili a doteď mají něco vysvíceného, z druhé ruky, těm to přijde jako super, protože nikdy nic lepšího neviděli a přitom to bude obyčejný průměrný LCD.