AOC se vrací: recenze levného 24″ LCD

0

Technologie LCD se od prvních kusů posunula o hodně dál, původní TN panely měly řadu nevýhod: ať už se jednalo o vysokou odezvu, která znemožňovala hraní rychlejších her, nebo o malé pozorovací úhly. Dnes už se můžete setkat s různými technologiemi zobrazování pomocí tekutých krystalů, každá má však svoje výhody a nevýhody.

Dokonalý LCD panel, který se dá použít k jakémukoli účelu, zatím neexistuje, proto je potřeba vybírat s ohledem na možnosti použití. LCD panely S-IPS se vyznašují kvalitním podáním barev a dobrými pozorovacími úhly, na druhou stranu mají vysokou odezvu a průměrný kontrast.

Za nejlepší (z pohledu univerzálnosti) se považují MVA či PVA panely (jedná se o téměř totožné technologie), ty nabízí dobré podání barev, vysoký kontrast, rychlá odezva a kvalitní pozorovací úhly. Nejrozšířenějším typem jsou TN panely, ty sice v žádné kategorii nevynikají, ale v žádné také úplně nepropadají. Mnohé potěší jejich nízká cena.

Do displeje je vložen graf rovnoměrnosti podsvícení

Námi testovaná čtyřistašestnáctka se řadí mezi posledně jmenované – TN panely. Od toho se také odvíjí průměrná kvalita displeje. Ten sice nabízí rychlou odezvu 5 ms (tr), ta však byla vykoupena velice špatnými pozorovacími úhly. Barvy se mění už při mírném pohybu hlavou, sledovat na tomto LCD filmy třeba z postele by nebylo to pravé ořechové.

Rychlá odezva ho však určuje do rukou hráčů, ty určitě potěší jeho cena, která se v internetových obchodech pohybuje okolo 11 a půl tisíc korun s DPH. Se zobrazováním HD videa neměl tento macek vůbec žádný problém, na fotkách z tohoto přehrávání jsem si však všiml menšího zpoždění obrazu: to je samozřejmě způsobeno nižší snímkovou frekvencí videa. Lidské oko ve spojení mozkem neplynulost oněch pro video typických 25 snímků za sekundu zaregistruje jen na určitých scénách, ale určitě to nepatří do problémů panelu.

V detailu můžete vidět to, co zachytí asi jen fotoaparát: vodní plochy jsou jakoby zdvojené

Decentní design tohoto monitoru nemůže nikoho urazit ani nadchnout, výhodou je však jeho univerzálnost, nemusíte se bát ho postavit do kanceláře nebo do pracovny – stříbrnočerná kombinace zapadne kamkoliv. Hned pod displejem najdete tlačítka ovládání funkcí monitoru, jsou malá a špatně rozlišíte, jestli jste je stiskli.

To spolu se zhruba sekundovou prodlevou každé akce činí ovládání poněkud neohrabané. Na druhou stranu je OSD nabídka přehledná a poskytuje všechno, co k přizpůsobení displeje potřebujete. Kromě ručního nastavení jasu a kontrastu nabízí také několik přednastavených režimů, které jsou celkem použitelné.

OSD je sice pomalé, ale přehledné a funkční

Stojan bohužel neumožňuje žádné polohování displeje, dokonce ani výškové nastavení. Použité levné plasty také nepotěší, malý výřez pro odkládání tužek a jiných drobností však může najít využití. Konektorová výbava odsuzuje tento model k použití jen jako zobrazovacího zařízení k počítači – obsahuje konektory DVI-D a D-Sub (VGA). K monitoru nejsou dodávány žádné doplňky, v balení chyběl i DVI kabel, přiložen byl tedy pouze klasický VGA kabel a kabel napájecí. Monitor je vzadu vybaven otvory připravenými pro připevnění na stojan a následně na zeď.

Vlevo detail stojanu, vpravo je konektorová výbava

 

Profesionálně přesné podání barev 416tka samozřejmě nezvládne, ke sledování filmů nebo hraní her jsou barvy dostatečně syté a příjemné. Co my však vadilo nejvíc, byly nízké pozorovací úhly: barvy se  opravdu deformují už při mírném náklonu hlavy, poznat to je hlavně na bílé. Vertikální a horizontální pozorovací úhly jsou největším mínusem tohoto displeje. Problémy měl monitor také při zobrazování nejtemnějších stupňů šedi, ty už od černé nebyly odlišitelné.


Úhly pohledu jsou nejslabším místem tohoto monitoru

 Lepší to není ani vertikálně

 

Odezvu monitoru jsem testoval pouze subjektivně. Posloužila mi k tomu freewarová hra Plane Arcade – jednoduchý „simulátor“ letadel, který i na slabším počítači běží minimálně na hodnotě vertikální synchronizace. V této hře se neprojevily žádné okem postřehnutelné neduhy, odezva je pro hraní her tedy dostatečná. Sám výrobce však i přes nízkou údávanou odezvu doporučuje monitor k zobrazování statických snímků.

Cenové srovnání s konkurencí – do tabulky konkurentů a jejich cen jsem vybral pouze 24″ LCD panely s analogovým i digitálním (DVI) vstupem a pokud možno s podporou HDCP. Pokud panel podporu HDCP nemá, najdete tuto informaci uvedenu v závorce. Aktuální ceny AOC 416v najdete v dynamické tabulce pod článkem.

AL2416WBsD (bez HDCP) 11 800 Kč
Acer P241W 12 400 Kč
Samsung SyncMaster 245B (bez HDCP) 12 450 Kč
HP Pavilion w2408 13 350 Kč
HP LP2465 17 500 Kč

 

S takto velkým monitorem je opravdu potřeba pracovat z dostatečné vzdálenosti: sám bych si nastavil alespoň 1,5 m. Příjemně mě překvapila jeho nízká spotřeba (měřeno zásuvkovým wattmetrem FK technics): v režimu „Text“ spotřebovával monitor pouchých 35 W, při nejvyšší zátěži se spotřeba vyšplhala na 77 W.

Pokud se rozhodnete pro koupi, musíte počítat s tím, že kupujete „levnější“ model, který je opravdu jen pro nenáročnější použití. Pořád ale dokáže poskytnout zajímavý zážitek při sledování HD filmů nebo hraní her, na tom nic nezmění ani méně dokonalá TN obrazovka. Panel bych asi s klidným srdcem doporučil hráčům bažícím po obrovské úhlopříčce, kteří mají hluboko do kapsy a dostatečně velký stůl. I v této cenové hladině však už AOC má další konkurenty.

+ cena
+ úhlopříčka
+ podpora HDCP
+ dobrá homogenita podsvícení
– pozorovací úhly
– nepolohovatelný stojan
– pomalé OSD
– v balení chybí DVI kabel


Úhlopříčka 24″ (16:9)
Jas 300 cd/m2
Odezva 5 ms (tr)
Kontrast 3 000:1 (dynamický)
Počet barev 16,7 mil.
Nativní rozlišení 1 920 × 1 200 px
Vestavěné reproduktory ne
USB HUB ne
Výstup pro sluchátka ne
Vstupy DVI-D, VGA
Spotřeba 90 W (max)
Rozměry 562 × 459 × 240 mm
Hmotnost 7,5 kg
Distributorem doporučená cena
10 670 Kč (12 689 s DPH)

Za zapůjčení LCD panelu AOC 416v děkuji společnosti:
100Mega

 

Ohodnoťte tento článek!