AOC uvádí 24″ a 27″ monitory s FreeSync a 144Hz panely, AMD už má osm výrobců

0

V prezentačních slajdech k vydání Radeonů řady 300 se AMD pochlubilo tím, že mu technologii FreeSync, umožňující vykreslování grafiky s proměnnými FPS, podporuje už 16 různých monitorů. Seznam se ale prakticky vzápětí rozrůstá o další dva kusy. Dva monitory s FreeSync totiž dnes oznámila firma AOC. Kromě rozšíření nabídky na tom stojí za povšimnutí i to, že se tím k FreeSync – respektive k standardu VESA Adaptive-Sync, na němž AMD staví – připojil další výrobce, a to už osmý.

FreeSync bude mít AOC ve dvou hráčských monitorech, modelu G2460PF s úhlopříčkou 24 palců a modelu G2770PF, jenž je má diagonálu 27 palců. Použity v nich budou panely s maximální frekvencí obnovování 144 Hz (poměrně důležitá minimální frekvence,kterou LCD zvládají v režimu FreeSync, bohužel uvedená není). Půjde ovšem o kusy se archaičtější technologií TN, neboť tyto monitory budou zaměřené na levnější cenový segment. S tím také koresponduje jen základní rozlišení 1920 × 1080 bodů, které má jak 24″, tak 27″ verze.

Zatímco panel TN znamená horší pozorovací úhly – AOC uvádí obvyklé papírové hodnoty 170°/160° – nese sebou i jednu výhodu v podobě rychlejší odezvy. Tu mají oba modely ve specifikacích uvedenou na hodnotě 1 ms pro přechod šedá-šedá. Zatímco ve většině parametrů jsou si 27″ i 24″ verze podobné, budou se lišit jasem – z menší varianty dostanete až 350 cd/m², podsvícení většího monitoru maximálně dosahuje 300 cd/m². O tom, jak je podsvit regulován, zprávy nemáme, takže nevíme, zda je neblikavý.

 

Pro aktivování FreeSync musíte mít monitor připojený rozhraním DisplayPort, od nějž mají oba model jeden port, jako doplňkové vstupy ale mají také dual-link DVI (kde je také podporováno 144 Hz), HDMI a analogový vstup. Příjemné je, že AOC použil stojan s neokleštěnými možnostmi ergonomie – oba monitory mají pivot a nechají vás i nastavit výšku v rozsahu 130 mm. Integrovány jsou také 2W reproduktory a čtyřportový rozbočovač USB 3.0/2.0 (jen 2.0 u G2460PF).

Ačkoliv uvedení – či spíše oznámení – monitorů probíhá už nyní, reálně koupit si je budete moci až po prázdninách, údajně v září. Známe až ale ceny, za které se mají prodávat. Model s 24″ úhlopříčkou (G2460PF) má přijít na 8990 CZK, za 27″ verzi (G2770PF) zaplatíte 10850 CZK. Firma v tiskové zprávě zmiňuje, že cena by měla být stejná jako u předchozích modelů, které novinky s FreeSync nahradí. To je zřejmě ovoce otevřené povahy standardu Adaptive-Sync a toho, že tato technologie nevyžaduje žádné proprietární moduly ani licenční poplatky.

Zdroje: techPowerUp, AOC

AOC uvádí 24″ a 27″ monitory s FreeSync a 144Hz panely, AMD už má osm výrobců

Ohodnoťte tento článek!