AOC uvádí monitor U2879VF. Rozlišení 3840 × 2160 bodů s FreeSync levně

0

Na CES 2016 měla firma AOC připravených několik nových monitorů. Jeden z tehdy představených, model U2879VF, jde nyní na trh. Jde o obrazovku s rozlišením 3840 × 2160 bodů alias 4K s úhlopříčkou 28 palců. Jako snad ve všech LCD s tímto rozměrem to znamená použití technologie TN, ovšem na oplátku dostanete podporu technologie VESA Adaptive-Sync (aneb FreeSync při použití s grafikami Radeon).

Obrazovka modelu U2879VF patří do série „Gaming“, což trochu omlouvá použití panelu TN díky lepší odezvě (udáno je 1 ms pro přechod šedá-šedá). Obnovovací frekvence je 60 Hz, což je dáno limitem rozhraní DisplayPort 1.2a. Podle tiskové zprávy má monitor mít také nízký input lag, přesná hodnota ale nikde uvedena není.

Ze specifikací bohužel není jasné, jaký je rozsah, v němž FreeSync pracuje. Pro funkci Low Framerate Compensation v ovladačích Radeonů by byl potřeba rozsah 24–60 Hz, což by bylo spíše výjimkou. Panel má mít jinak udávaný statický kontrast 1000:1 a desetibitové barvy na vstupu (8 bitů nativně + FRC). Posvícení s maximální intenzitou 300 cd/m² je dle specifikací neblikavé.

AOC U2879VF

Monitor má čtyři použitelné vstupy – DisplayPort 1.2a+ nutný pro použití FreeSync, dále DVI, analogový D-Sub (které nebudou zvládat plné rozlišení) a rovněž HDMI 2.0, které podporuje také připojení mobilních zařízení pomocí MHL. Je podporována funkce Picture by Picture, s níž lze dva ze vstupů zobrazit vedle sebe na jednou. Monitor má na druhou stranu jen základní stojan bez možnosti úpravy výšky nebo pivotu (měnitelný je jen náklon) a nedostal ani výbavu navíc jako jsou USB huby nebo reproduktory.

V obchodech by se měl AOC U2879VF objevit příští měsíc za doporučenou cenu 10 990 Kč (respektive 399 € pro Slovensko nebo další země eurozóny). Tím pádem by se měl zařadit mezi nejlevnější 4K monitory, tedy pokud vezmeme v úvahu výhodu větší úhlopříčky proti 24″ modelům. FreeSync v kombinaci s 4K je zatím dostupný jen za ceny vyšší. Monitory AOC jsou navíc někdy v obchodech za nižší ceny, než ty oficiální, takže je možné, že v reálu bude i tento k mání za cenu o pár set korun nižší.

Zdroj: AOC

Ohodnoťte tento článek!
💉💉💉💉 Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Rusko, иди на хуй