AOC vydal 40″ 4K monitor s prohnutým VA panelem, má i rozšířený barevný gamut

5
AOC C4008VU8

Zdá se, že monitory s obří úhlopříčkou, už přesahující do sféry televizí, se ujaly a bude jich přibývat. To je pozitivní pro ty, kdo rádi pracují s velkou zobrazovací plochou, jelikož větší nabídka by tato oživlá rýsovací prkna měla učinit dostupnějšími. Nyní do této kategorie PC monitorů přispěl dalším exemplářem výrobce AOC, přičemž jeho nový výtvor s označením C4008VU8 je zajímavý prohnutým panelem. Ten by mohl při velkém rozměru být celkem užitečnou vlastností, i když asi ne vždy (třeba pro architektonické výkresy to úplně vhodné nebude).

AOC C4008VU8 má úhlopříčku 40 palců a rozlišení 3840 × 2160 bodů. Rozteč pixelů tedy není nijak mikroskopická, odpovídá dvacetipalcovému Full HD monitoru a zřejmě by se měla dát používat i bez škálování (lepší ale asi bude ho použít a sedět o něco dál). Použitý je panel typu MVA nebo A-MVA s 10bitovými barvami, tedy celkem až 1,07 miliardou odstínů. Dokonce by měl mít i rozšířený gamut a tedy živější barvy, pokrývá 85 % NTSC. Běžný gamut sRGB je pro srovnání okolo 72 % prostoru NTSC. Hlavní atrakcí je ale jak již bylo řečeno zakřivení panelu. To je razantní, poloměr je jen 1,8 metru. Hodit by se mohlo při instalaci dvou nebo tří monitorů vedle sebe do rozšířené pracovní plochy, pro což má monitor zúžené rámečky po straně.

Monitor má neblikavé podsvícení s maximálním jasem až 300 cd/m² a papírovou odezvu pro přechod šedá-šedá 5 ms. Bohužel není uveden statický kontrast, ale jen dynamický. Panely A-MVA typicky nabízejí statický poměr 3000:1, nicméně v některých případech je to jen 2000:1, takže by bylo dobré vědět, na čem zde jsme. Frekvence panelu je běžných 60 Hz a monitor bohužel neumí FreeSync, natož pak technologii G-Sync od Nvidie.

Jak už je u těchto typů obvyklé, monitor má celkem subtilní stojan bez možnosti rozšířených nastavení – upravit se dá jen náklon. Dovnitř se ale dostal pár 5W reproduktorů a čtyřportový rozbočovač USB 3.0. Jako vstupy jsou dostupné dva DisplayPorty 1.2 a jedno HDMI 2.0, doplňkově pak ještě HDMI 1.4 a analogový D-Sub jako nouzovka s omezeným rozlišením. Ergonomická nastavení sice chybí, ale zůstala zachována možnost montáže na držák VESA (100 × 100 mm).

Pokud vás zajímá, kolik si provozování takového velemonitoru vyžádá peněz skrz poplatky za elektřinu, není to s tímto monitorem až tak zlé. Typická spotřeba je údajně 47 W, tedy nepříliš vzdálená sedmadvacítkám a podobným úspornějším monitorům. Maximální spotřeba při nejvyšším jasu ale pochopitelně bude výš.

Monitor AOC C4008VU8 by už měl být na americkém trhu, s cenou oficiálně stanovenou na 899 dolarů (s DPH těsně pod 27 000 Kč). Ovšem LCD této značky se většinou prodávají o něco níže, než je doporučená částka, což by asi mohlo nastat i zde. Naše vyhledávače cen ale tento model zatím neregistrují. V Americe se už objevil za 844 dolarů, což by byla sleva o nějakých 6 % (na circa 25 300 korun).

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. Neustále mě vrtá hlavou, proč tam nejsou jen HDMI 2.0a, ale rvou tam i staré, HDMI 1.4 když je to zpětně kompatibilní. Je to tak u většiny monitorů a netuším proč. Nemá HDMI 2.0 vyšší licenční poplatky? Nebo jsou nějak výrazně dražší chipsety?

 2. Pěkné „plátno“. Osobně – chtít větší než 32″ úhlopříčku co mám – tak bych měl zájem spíš o ultrawide 3440×1440, ale ty se zatím ve velikosti těch cca. 40″ nedělají, max. 34″.

 3. V South Parku (6×04 – Upoutávka) šéfova plazmová televize začala střílet lidi. Tohle je spíš zbraň než monitor na práci s PC 🙂
  Dnes je problém sehnat na práci normální kvalitní nativní 8-bitový IPS panel s rozlišením 1920×1200 za normální cenu. Teprve teď vyšlo EV2456 od EIZO, ale téměr za 5 stovek euro a nemá DUE. EV2456 je snad první nativně 8 bitový IPS v tomhle rozlišení. Ja raďěji 16:10, protože při 16:9 se mi obraz jeví jako mírně deformovaný.
  A dle mého FRC by měla být zakázaná věc. Bohužel i většina profesionálních monitorů je 8+2bit FRC.
  Běžne by dal zákazník možná 3-4 stovky euro za normální kvalitní monitor. Kolosální uhlopříčka je způsob jak konzumenta donutit dát nejméně 2x tolik-prostě způsob jak zvýšit zisk. I tahle čtyřicítka od AOC je 8+2bit FRC dle specifikace na:
  http://www.displayspecifications.com/en/model/f2d0b52
  Když jsem viděl VA od Benq v porovnání s IPS, tak ani VA už mi přes práh nesmí 🙂

 4. Škálování na 40“ 4K? Tak to mě nikdy ani nenapadlo, jelikož jsem přešel před dvěma lety z 27“ 2560×1440 a pixely jsou stejně velké. Jedině snad ruční zvětšení webových stránek, ale jinak je to ideální velikost pixelů a nemusím řešit rozmazanost u škálování a případné problémy se staršími aplikacemi.
  Na 32“ 4K už to smysl dává, ale tam ho taky řeším přes roztahování a zvětšování přímo v aplikacích, ne přes Windows. Na takové normálnější používání je ta 32ka asi maximum, ale 40ka vedle jako obří odkládací plocha na různé tabulky je super věc 🙂