Apacer PHFD: hybridní SSD do PCI Express

0

Série zpráv o SSD úložištích určených pro slot PCI Express má další pokračování. Tentokrát nebude řeč o výkonnostním etalonu, nýbrž o zařízení určeném spíše pro masovější použití. Apacer svou kartu PHFD nabízí pouze velkoodběratelům, je tedy určena k zabudování do hotových sestav. Na disku je zajímavé, že nepředstavuje ortodoxní SSD, nýbrž hybridní kombinaci NAND flash a klasického plotnového disku.

Hybridní technologie by ideálně měla spojovat výhody klasického disku jako značnou životnost sektorů z hlediska přepisování a výhodný poměr ceny ke kapacitě s přínosy modernější technologie SSD. Ta nabízí mnohem vyšší výkon, zejména co se týká kriticky důležité přístupové doby, má však i neduhy v podobě vysoké ceny za GB a strašáka opotřebení flash paměti.

Hybridní SSD Apacer PHFD

Cestou integrace obojího se snaží jít výrobci tradičních disků a vyzkoušel si ji i Intel, když vybavil některé čipové sady funkcí SmartResponse. Podobnou technologii však pod označním HyperDuo nabízí i Marvell. Právě jeho řadič 88SE9130 je použit v kartě Apacer PHFD. O detailech technologie HyperDuo si můžete počíst ve starším článku Lukáše Fialy.

Technologie HyperDuo - inkluzivní a exkluzivní mód

Samotná karta se nesnaží oslnit žádnou parádou. K desce se připojuje jedinou PCI Express linkou, ta však běží v režimu 2.0. Zejména při obousměrném provozu by tedy řešení mělo předčit SmartResponse od Intelu, používající rozhraní SATA. Dle specifikace je karta vybavena 32 GB NAND flash, plotnový disk se běžným kabelem připojí k SATA portu. Nainstalován pak bude pochopitelně na příslušném místě ve skříni počítače.

Výhodou tohoto návrhu je nezávislost na použité čipové sadě nebo základní desce. Ve stejném duchu nejste omezeni ani v tom, jaký pevný disk k SSD připojíte. O paměti flash už není tak docela jasno. Server VR-Zone přinesl fotografie nedokončené karty očividně určené k přímému osazení čipy NAND. Specifikace a obrázek přímo od Apaceru naopak ukazují na zvláštní modul (fyzicky jde o 1,8″ disk) připojený ke kartě přes patřičné rozhraní. Je možné, že Apacer bude nabízet oba modely.

Hybridní SSD Apacer PHFD - alternativní model?

V současnosti se nezdá, že by hybridní úložiště slavila velké úspěchy. Uživatelé se možná cítí více doma, když mají v systému jasně rozlišený prostor pro systémové soubory a pro běžná data, u nichž na výkonu nesejde. Velikost paměti flash na kartě PHFD již lze také považovat za samu o sobě dostačující pro instalaci operačního systému a programů. Je tedy otázka, zda je nezbytně nutné tento oddíl spojovat s datovým pevným diskem. Kvůli nutnosti mít v počítači obojí typ úložiště také technologie není vyloženě cenově výhodná. I přesto je však možné, že se nakonec podobné řešení stane běžnou součástí PC…

Zdroje: Apacer, VR-Zone

Apacer PHFD: hybridní SSD do PCI Express

Ohodnoťte tento článek!