Apacer uvádí hráčské SSD pro slot PCI Express, model PT910 s interním RAIDem

0

Letos se, zejména s příchodem platformy Haswell Refresh, začaly ve větším počtu na deskách ukazovat sloty M.2 pro SSD. To asi do budoucna omezí popularitu „disků“ ve formě karty určené přímo pro klasický slot PCI Express, neznamená to ale nutně jejich konec. Jedno takové SSD nyní uvádí firma Apacer. Karta s označením PT910 je určena hráčům, kromě Apaceru by se ale přenosové rychlosti prolamující omezení rozhraní SATA u běžných SSD mohly hodit také třeba hudebníkům nebo při práci s multimédii.

SSD Apacer PT910 je kartou s rozhraním PCI Express 2.0 ×2, což propustností 1 GB/s obousměrně odpovídá kapacitě slotů M.2. Dvoulinkové sloty se nicméně na základních deskách nevyskytují, takže budete muset využít slot typu ×4 nebo ×16. Apacer pro tento disk udává přenosové rychlosti sekvenčního čtení 830 MB/s a 790 MB/s v případě zápisu. Při náhodném čtení či zápise pak má PT910 vyvíjet výkon až 100 000 IOPS.

SSD Apacer PT910
SSD Apacer PT910

Karta ve skříni zabere o dost více místa, než drobný modul M.2 nebo mSATA, i na poměry různých adaptérů do slotu PCI/PCI Express je poměrně dlouhá, i když nízkoprofilová. Pod krytem se totiž zřejmě nachází kromě hlavní desky ještě PCB dvou klasických 2,5″ SSD, zapojená přes rozhraní SATA do pole RAID (nepříznivci řadičů SandForce tedy budou mít radost, neboť jsou zde přítomny hned dva). Disk by ale měl bez problémů podporovat příkaz trim a podle Apaceru je vybaven také různými mechanismy pro ochranu konzistence data před přerušením napájení (o těch ale bohužel tisková zpráva neuvádí žádné podrobnosti).

Uvnitř PT910 je dvojice kompletních SSD zapojených do RAIDu
Uvnitř PT910 je dvojice kompletních SSD zapojených do RAIDu

Sekvenční rychlosti jsou už možná limitovány propustností dvou linek PCI Express 2.0, neboť dva disky v RAID 0 komunikující přes 6Gb/s SATA by dohromady při příznivých okolnostech mohly dát až nějakých 1100 MB/s. Tady ovšem samozřejmě záleží na tom, co přesně Apacer do PT910 montuje. Docela reálné je i to, že ani samotný řadič použít režim ×4 neumí a sám je tedy v tomto případě tou příslovečnou žábu na prameni.

 

Apacer bude disky PT910 nabízet v kapacitě 256 a 512 GB. Vzhledem k tomu, že je toto úložiště interně tvořeno dvěma SSD, je možná škoda, že nejsou i kapacity vyšší. Nicméně cílová klientela asi hledí spíše na výkon a pro ukládání větších objemů dat bude mít v sestavě také HDD. Ceny, za které se tato legrace bude prodávat, ale bohužel zatím neznáme.

Zdroje: techPowerUp, Tom‘s Hardware

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto