Aplikace pro Windows 8: muzika neomezeně, hledání taxíků a YouTube

0

Aplikace tvoří platformu. Jejich nedostatek odráží potenciální zájemce. Děje se to také u Windows 8. Pokud někoho dlaždice na první pohled zaujmou, rozum mu říká, že takový tablet by stejně byl více či méně na okrasu. My se vám ale pokusíme ukázat aplikace, které za něco stojí. Úplně málo jich není. Celkový počet již překonal hranici 70 000 kusů. Windows Store tedy roste rozhodně rychleji než svého času App Store spojený s jablečným iOS.

Předchozí díl : Tipy na aplikace pro Windows 8: rádia, zábava pro děti a bankovnictví

Představíme si neoficiální prohlížeč videí na YouTube, mocný nástroj na streamování muziky zdarma po celý rok nebo pomocníka pro snadné vyhledání blízké taxislužby. Kromě toho ale nezapomeňte sledovat také starší aplikace. Takové Počasí od Microsoftu, jež provází Osmičky od počátku, dostalo v posledním vydání do vínku dynamické mapy, kde můžete sledovat vývoj teplot nebo srážek. Nejen úplné novinky stojí za zmínění.

 

Metrotube

Platformy : Windows 8, Windows RT
Cena : Zdarma
Jazyk : Angličtina

Google se v minulosti otevřeně přiznal k tomu, že aplikace pro Windows 8 prozatím vyvíjet nebude. Platforma ho vzhledem k dosavadnímu malému rozšíření nezajímá. Přinejmenším v dohledné době se proto nedočkáme oficiálního klienta pro Gmail, map ani jiných služeb. Stačit nám zatím musí jen vyhledávání, případně webové verze aplikací od Googlu, jež běží v internetovém prohlížeči. Stejně tak Osmičkám bude scházet oficiální prohlížeč videí na YouTube. Aspoň ten nám ale hodlají nahradit vývojáři třetích stran.

Metrotube možná znáte ze starší sesterské platformy Windows Phone. Prakticky se také jedná o její odnož, pouze přizpůsobenou větším obrazovkám. Na tabletu se vám bude ovládat docela jistě pohodlněji než mobilní web YouTube.com. První vydání ještě neobsahuje všechny funkce, které vývojový tým plánuje. Prozatím můžete procházet své seznamy videí (např. položky ke shlédnutí) a připínat kanály na Úvodní obrazovku. Podpora obsahu v plném vysokém rozlišení se rovněž počítá. Přednačítání, jež zajistí přehrávání v režimu offline, je zatím ve fázi plánování.

Metrotube

Deezer

Platformy : Windows 8, Windows RT
Cena : Zdarma
Jazyk : Angličtina

Především malé kapesní přehrávače, podporující formát MP3, nás naučily poslouchat oblíbené interprety doslova na každém kroku. Nakupování hudby se ale snadno prodraží, proto zejména pro velké hudební nadšence obsáhlý hudební katalog dostupný za předplatné může představovat velké lákadlo. V Česku jsme jako obvykle velmi pozadu. Francouzská služba Deezer u nás zrhuba rok představuje v podstatě jedinou pořádnou možnost, jak za měsíční poplatky legálně streamovat hudbu do různých zařízení.

Aplikace pro Windows 8 se jednoduše povedla. Integruje se rovněž do malého grafického ukazatele hlasitosti, kde na vás bude pohlížet obal alba a informace o přehrávané skladbě. Ovládání myší je jako obvykle malinko kostrbaté, více budou nadšeni majitelé tabletů. Deezer nicméně boduje tím, že vám ve Windows 8 dovolí poslouchat muziku až rok zadarmo. Normálně se přitom platí 3,49, případně 6,99 eura. K dispozici máte 20 milionů skladeb. Škoda jen, že na podpoře offline režimu se teprve pracuje.

Deezer

Unification

Platformy : Windows 8, Windows RT
Cena : Zdarma
Jazyk : Angličtina

To, že máte dvě různá zařízení poháněná softwarem od stejné firmy, ještě neznamená, že budou spolupracovat. Ani ekosystém Microsoftu není tak propracovaný, aby například řídil notifikace v rámci několika zařízení. Osmičky obsahují jednotný systém pro notifikace, ovšem nijak nekomunikují např. s vaším telefonem s Windows Phone. Práce se opět chopili vývojáři třetích stran, kteří vymysleli udělátko s výmluvným názvem Unification. Právě to vaše počítače propojí.

Zaměřuje se na rodinu Windows, kde autoři slibují podporu desktopu, Metra a také mobilních dlaždic. Aplikace se zasadí o to, abyste se z nadbytku pípajících oznámení nezbláznili. Je až obdivuhodné, jak si nezávislý tým troufale začíná budovat vlastní malý ekosystém. Samotné aplikace logicky musí Unification podporovat. Prozatím na seznamu naleznete populární klienty pro Twitter jako Gleek nebo Cowlick. Poměrně dost jiných aplikací podporu přislíbilo, takže si zajímavý projekt určitě pohlídejte.

Unification

Portál Pohoda

Platformy : Windows 8, Windows RT
Cena : Zdarma
Jazyk : Čeština

Děti mají ve zvyku na všechno odpovídat slovem „pohoda“. Ovšem především ti, kteří se zabývají daněmi a účetnictvím, si v souvislosti s tímto výrazem vybaví také společnost Stormware. Do jejího portfolia spadá software pro kanceláře i domácnosti, jenž rovněž nese název Pohoda. Ekonomický a účetní program se skutečně dlouholetou tradicí není jediným zářezem společnosti. Pohoda je rovněž portál s novinkami a informacemi pro zájemce o účetnictví, daně nebo podnikání.

Aplikace pro Windows 8, u níž autoři nad vymýšlením kreativního názvu jednoduše zlomili hůl, vlastně chce zprostředkovat články z webu. Takových kousků ve Windows Store není málo, předělávání webů pro konkrétní platformy patří k oblíbeným kratochvílím jejich provozovatelů. Také pro Portál Pohoda platí, že na tabletu bude použitelnější než plný web. Uspořádání souboru informací je uzpůsobené dotekovým obrazovkám. Pokud jí ale nedisponujete, raději v prohlížeči přejděte na adresu portal.pohoda.cz .

Portál Pohoda

Taxíky SK & CZ

Platformy : Windows 8, Windows RT
Cena : Zdarma
Jazyk : Čeština a slovenština

Jistě se i vám stalo, že jste nutně potřebovali odvoz. Nejezdíte ovšem taxíkem často? Tehdy vám přijde vhod databáze doprovozená pěknou grafikou. Tedy, ačkoli poctivé služby aplikace Taxíky SK & CZ doceníte, o oním překrásným zpracováváním v tomto případě nepočítejte, aspoň nebudete zklamáni. Prostinký přehled taxislužeb oko náročného uživatele sice příliš nezaujme, tento fakt nicméně užitečnost aplikace pro Windows 8 nikterak nesráží. V první řadě si najde vaši polohu.

Buď pomocí GPS, nebo vás prozradí vaše internetové připojení. Ať už tak či onak, mapa vám napoví, které taxislužby operují ve vašem okolí. Bohužel jsme si ověřili, že databáze zdaleka neobsahuje každého provozovatele dopravy, což bude zřejmě problém především v menších městech. Pakliže se ale vydáte na výlet do větších měst, nemusíte se bát, že byste nenašli ochotného taxikáře. Můžete je označovat za oblíbené, byť připínání k Úvodní obrazovce chybí. Kromě Česka aplikace podporuje Slovenko.

Taxíky SK & CZ

Ohodnoťte tento článek!