Aplikace, s nimiž budete vždy nejaktuálnější

0

Zejména u menších zdarma dostupných programů nejsou aktualizace přinášející opravy tak časté, jako u větších programů. Na druhou stranu jejich tvůrci často uvolňují nové verze, které spolu s opravami verzí předchozích nabízejí i nové funkce.

Málokoho by asi bavilo neustále prohledávat softwarové archivy na internetu, případně weby výrobců softwaru, a kontrolovat, zda je k dispozici nějaká aktualizace používaného programu. Řada aplikací má aktualizační mechanismus zabudovaný do sebe a samy vás upozorní na dostupnost nové verze. O něco komfortnější je vyhledání dostupných aktualizací pro všechny použité programy najednou. Ještě před pár lety šlo o věc nemyslitelnou, dnes vám tuto funkci nabídne hned několik zdarma dostupných programů.

Jak hledat aktualizace pomocí UpdateStar

UpdateStar sice vyrostl z jednoduchého zdarma dostupného nástroje do podoby komerčního programu, stále však nabízí základní verzi pro použití zdarma.

K věci: Aplikaci UpdateStar si můžete stáhnout zde.

Po svém spuštění vás UpdateStar přivítá seznamem nalezených aktualizací. Pokud jej spouštíte poprvé, klepněte na tlačítko Hledání aktualizací, čímž potřebné informace o aktualizacích obnovíte k aktuálnímu okamžiku. Na grafu s kruhovou výsečí uvidíte, kolik programů z celkového počtu je k dispozici v novější verzi. Jejich jmenný seznam je zobrazen ve spodním boxíku včetně čísel instalovaných a nejnovějších dostupných verzí programů. Když vybranou aplikaci klepnete, přepnete se do další části UpdateStar, odkud budete moci stáhnout aktualizovaný instalátor vybrané aplikace.

Do stejného seznamu se dostanete i po přepnutí na kartu Programy. Je-li k dispozici nová verze, pak je u programu zobrazen červený vykřičník a tučně jsou zvýrazněna čísla stávající a nové verze. Tlačítkem Download se přesunete na stránku, odkud je možné stáhnout instalátor aktuální verze daného programu. K dispozici je i hvězdičkové hodnocení – buď vaše, nebo ostatních uživatelů. Pod seznamem programů se vždy po označení některého z nich ukáže stručný přehled novinek a případný odkaz ke koupi, jde-li o placenou aplikaci.

Seznam programů v aplikaci UpdateStar standardně nezobrazuje úplně všechny informace, které má k dispozici. Když v pásu karet klepnete na tlačítko Sloupce, zobrazí se seznam všeho, co vám může UpdateStar nabídnout. Můžete si tak aktivovat zobrazení dalších informací nebo ty neužitečné naopak ukrýt. V případě neplacené verze programu doporučuji skrýt nefunkční sloupce Stupeň bezpečnosti a Poslední malá aktualizace. Místo nich můžete doplnit třeba výrobce programu.

V nabídce Filtr zobrazení si zase nastavte, zda chcete vidět všechny programy, nebo jen ty zastaralé či neznámé. V neplacené verzi nemáte možnost nastavit interval kontroly nových verzí programů na kratší čas, než je týden. To je však doba, která ve většině případů plně dostačuje.

Ujistěte se také, že program startuje automaticky s Windows, aby byl schopen dostupnost aktualizací zjišťovat. Klepněte na tlačítko Nastavení a v novém okně se přepněte na kartu Ostatní. Volba Spustit se startem Windows by měla být aktivní. Chcete-li se vyhnout nabídce registrace zobrazené po spuštění programu, pak vypněte volbu Zobrazit uvítání.

Vyhledávač aktualizací Secunia PSI

Program Secunia Personal Software Inspector (PSI) nabízí podobné funkce jako UpdateStar. Je však zcela zdarma a specializuje se především na bezpečnostní aktualizace. Chcete-li mít počítač v bezpečí a nejde-li vám ani tolik o nové funkce a verze programů, pak Secunia PSI určitě vyzkoušejte.

K věci: Secunia PSI ke stažení najdete zde.

Po prohledání počítače vám zobrazí seznam nalezených aktualizací a informace o bezpečnosti. Na kartě Aktualizované najdete přehled programů, podobně si zobrazíte seznam programů, které jsou vzhledem k aktuálním verzím nezabezpečené a již nepodporované.

V seznamu programů si rozklepněte aktualizovanou aplikaci. Poté se vám zobrazí sada odkazů pro stažení aktuální verze, opětovnou kontrolu, zobrazení detailů o aplikaci, odkaz na její odebrání ze systému a další.

Ohodnoťte tento článek!