Aplikaci Pozor tramvaj! už testuje i brněnský dopravní podnik. Na rozdíl od DPP upozorní na blížící se šalinu

5
pozortramvaj
pozortramvaj
-
Zdroj: DPMB

Pražský dopravní podnik začal před dvěma měsíci testovat mobilní aplikaci Pozor tramvaj. Nyní se přidal i Dopravní podnik města Brna. Aplikace vás na vzdálenost asi sto metrů (v závislosti na síle signálu) upozorní na blížící se vůz v případě, že zrovna koukáte do mobilu.

Věnování pozornosti smartphonu místo dopravní situaci může být příčinou nehody. V případě chodce a tramvaje pak často fatální. Právě z toho důvodu vznikla mobilní aplikace Pozor Tramvaj, kterou testují dopravní podniky v Praze a nyní i v Brně. V Praze jsou vysílače nainstalované na linkách 1, 9 a 22. V Brně na lince číslo 4, která projíží úplným centrem města přes pěší zónu. V Brně je podobných nehod kolem dvaceti ročně.

„Všechny vozy budou vybaveny speciálním zařízením a samolepkami s QR kódem, aby cestující tuto novinku zaznamenali a mohli si aplikaci stáhnout,“ sdělil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Tramvaje jsou vybaveny vysílači na technologii Bluetooth, je tedy třeba mít v telefonu Bluetooth také aktivní. Upozornění přijde v případě, že máte aktivní obrazovku a projeví se notifikací i zazvoněním mobilu. V dětském režimu pak přijde upozornění vždy. Aplikace je k dispozici pro Android a iOS a pochází od vývojáře SAFE Public transport a.s.

DPMB trasa 4
DPMB, trasa tramvaje č. 4 (obrázek: idsjmk.cz, Cnews.cz)

zdroj: DPMB

Aplikaci Pozor tramvaj! už testuje i brněnský dopravní podnik. Na rozdíl od DPP upozorní na blížící se šalinu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. Tak přidávám se k těm, co to taky nechápou. Co bude dál? Aplikace, která vám bude hlásit, že vás může přejet auto? Že se můžete pořezat nožem? Na speciální otupené nože, které ještě půjde koupit i bez zbrojního průkazu, budou mít výrobci povinnost umisťovat beacony, které budou průběžně do svého okolí hlásit nebezpečí. Jakmile se vybije, musí se nůž ekologicky zlikvidovat, protože nesplňuje homologační předpisy a stává se tímto nebezpečným pro své okolí. S tím přirozeným výběrem je to trefné.

 2. Aplikaci Pozor tramvaj! už testuje i brněnský dopravní podnik. Na rozdíl od DPP upozorní na blížící se šalinu.
  ———————————————————————————————————————————————————-
  Spíše by se mělo zakázat čumění do telefonu za chůze !

  To proto, že se pak nečumí kolem sebe .

  A samozřejmě pokutovat takového hazardéra !

 3. Také nechápu.
  Přijde mi to stejné, jako zakazovat sluchátka při přecházení vozovky (údajně něco takového snad má platit na Slovensku, nebo to možná bylo jen ve stádiu návrhu, již se nepamatuji). Převedeno do extrému, tak by museli všichni sluchově postižení odevzdat řidičáky.
  Pokud je někdo takový deb*l, že se nechá přejet, protože čumí do mobilu, nebo se nerozhlédne při přecházení, je to dle mého názoru výborný příklad přírodního výběru v praxi. Takové jedince nemá pro společnost cenu chránit, ani všechny omezovat nějakými zákazy či omezeními.
  Aplikace je pro mě jakýmsi mementem dnešní pošahané doby, která se snaží za každou cenu chránit všechny a všechno, mnohdy je to však spíše kontraproduktivní.