Šeptanda: Apple chystá univerzální aplikace. Poběží na iOS i macOS

0
Apple App Store
Apple App Store

Zdroje blízké listu Bloomberg tvrdí, že Apple připravuje unifikovanou platformu pro tvorbu a vydávání aplikací, které by fungovaly na iPhonech, iPadech i Macích. Jedna aplikace by fungovala na různých zařízeních se systémy iOS a macOS a dala by se ovládat dotykovou obrazovkou, myší/trackpadem a klávesnicí.

Důvod? Mrtvé město jménem Mac App Store. Ne, že by v něm nebyly aplikace, ale oproti App Storu pro iOS se jich o řád méně a nejsou zdaleka tak často aktualizované. (Macy ale také nejsou tolik rozšířené jako zařízení s iOS.)

Marcipán jako microsoftí UWP?

Tajný projekt se prý jmenuje Marzipan, měl by být postupně rozšiřován už začátkem roku a oficiálně oznámen na jarní konferenci WWDC. Pak prý bude několik let trvat, než dojde ke sjednocení aplikací a Storů. Insideři nicméně tvrdí, že projekt je stále v rané fázi a klidně může být zrušen.

Univerzální aplikace nejsou úplně nový nápad. Nejvíce se jimi proslavil Microsoft ve Windows 10, kde mohou vývojáři tvořit software pro desktopy, mobily, Xbox One nebo virtuální/rozšířenou realitu. Google se snaží vyřešit softwarovou krizi Chromebooků tím, že na nich běží Play Store a aplikace pro Android. Samsung ze svých špičkových mobilů umí udělat stolní počítač ovládaný myší a klávesnicí. Ještě předtím se ale počítačový a mobilní svět pokusily sjednotit různé linuxové firmy, především Canonical s Ubuntu.

Spekulacím u Applu napovídá i fakt, že firma letos představila výrazně přepracovaný App Store pro iOS, zatímco verze pro Macy zůstala beze změn. Dlouho se také štěbetá, že Apple už ignoruje inovace u Maců Mini a MacBooků Air a role levných počítačů by v budoucnu mohly zastoupit iPady. Sjednocením aplikací a obchodů už jsme jen kousek od toho, aby sjednotil i operační systémy. Jádra iOS i macOS už víceméně stejná jsou.

Šeptanda: Apple chystá univerzální aplikace. Poběží na iOS i macOS

Ohodnoťte tento článek!