Apple I na nejstarších fotografiích – od muže, který financoval Jobse

0

Na konci roku 1975 moc kamenných prodejen počítačů na světě neexistovalo. K hrstce prodejců patřil i Paul Terrell, který měl svůj krámek, pojmenovaný Byte Shop, v Mountain View – srdci Silicon Valley. Právě Byte Shop si vybral brzy po jeho otevření Steve Jobs jako potencionálního prodejce počítače Apple I. Na něm samozřejmě pracoval se Stevem Wozniakem, o prodej a další marketing se však staral výhradně Jobs. Apple I byl tvořen odhalenou základní deskou, kterou si každý mohl rozšířit libovolnými moduly a musel doplnit o zdroj, klávesnici a připojit jej k televizi.

Byte Shop - jedna z prvních prodejen počítačového hardwaru
Byte Shop – jedna z prvních prodejen počítačového hardwaru

Paul Terrell koupil padesát kusů Apple I za cenu 500 USD. Koncovou cenu tehdy Jobs nastavil na 666,66 USD. Zajímavostí je také to, že Jobs s Wozniakem neměli finanční prostředky na nákup materiálu potřebného k sestavení padesáti počítačů. I díky jeho neodbytnosti se však Jobsovi podařilo materiál vyjednat u distributora součástek s možností pozdějšího splacení – až sestavené počítače prodají Terrellovi. Později nabízel Byte Shop vylepšenou verzi Apple I, která obsahovala dřevěnou krabici s počítačem, napájecí zdroj a klávesnici. Díky spolupráci s Paulem Terrellem a shovívavosti Cramer Electronics – dodavatele potřebného hardwaru, se z garážového projektu stala regulérní společnost Apple Computer.

Později se za výlohou Byte Shop objevily počítače, které se svým významem blížily Apple I. Jedním z nich byl Altair 8800, za nímž stál Bill Gates a Paul Allen.

Paul Terrell na svém Facebooku nyní zveřejnil fotografie jednoho z padesáti strojů Apple I, který pochází z první várky počítačů Applu. Vzácné polaroidy tedy byly pořízeny v roce 1976. Paul dodal, že za ně tehdy zaplatil celkovou částku 25 000 USD – 500 dolarů za kus.

Existujících počítačů Apple I na světe není mnoho, jeden z nich byl v červnu vydražen za 374 500 USD. Ten patřil k pouhým šesti kusům, které jsou funkční. Zbytek nefunguje – většinou chybí čipy, které jsou dnes nesehnatelné. Na následujících fotkách se můžete pokochat jedním z prvních výtvorů Steva Jobse a Steva Wozniaka.

 Apple I
Apple I

  Apple I Apple I Apple I

Zdroj: Time.com

Ohodnoťte tento článek!