Apple iOS 4.2: multitasking a další novinky (video)

0

Apple iPad patří mezi TOP produkty Apple, přesto se k němu jako rodič chová dost macešsky. Všechny iPady jsou doposud odkázáni na iOS 3, který mají již od počátku jejich prodeje. Apple naštěstí uvolnil iOS 4.2 pro iPad v beta verzi a tak se můžeme podívat na zajímavé změny, které listopadový oficiální update systému přinese.

Na základě první Hands-on testů se uživatelé mají na co těšit. Multitasking se zdá být dokonce ještě lepší než u menších bratříčků, seskupování ikon aplikací do složek činí práci s tabletem přehlednější a jednodušší. S novou verzí firmware běží velmi rychle a ani se základní verzí iPadu nemáte pocit omezení malou operační pamětí.

Navíc přibude i AirPrint, který řeší téměř nepřekonatelný problém s tiskem z iPadu. Pomalu se iPad, který někteří nazývají přerostlým iPhonem, se s novým iOS 4.2 stává více počítačem. I když je to trochu ironie, protože nové funkce přišly dříve na iPhone/iPod Touch a až se zpožděním je získá i iPad.

Multitasking

Multitasking na iPadu funguje stejně jako na iPhonu či iPodu Touch. Stačí dvakrát stisknout tlačítko Home a ze spodní hrany vyjede lišta se zobrazením aplikací běžících na pozadí. Klepnutím na aplikaci se okamžitě přepnete do jejího prostředí díky funkci Fast Apps Switching. Při přepínání mezi aplikacemi je iPad znatelně rychlejší, než iPhone či iPod Touch a navíc grafika přepínání běží jako po másle.

AirPrint

Apple iOS 4.2 poskytne bezdrátový tisk z iPadu, iPhonu či iPodu Touch. Apple tvrdí, že pokud bude AirPrint plně funkční (že by byla varianta nouzového režimu??), připojíte se k Wi-Fi síti a budete moci ze svého zařízení tisknout bezdrátově i bez nutnosti instalace jakýchkoliv ovladačů. To je velmi odvážné tvrzení. Většina z nás má jistě zkušenost s tím, jak spolehlivě fungují síťové tiskárny.

Samozřejmě musí nejdříve proběhnout konfigurace tiskárny na vašem Macu nebo PC a nastavení sdílení tiskárny v síti. Druhou možností je tiskárna s podporou AirPrint. V tuto chvíli mají AirPrint Ready podporu pouze tiskárny HP.

AirPlay

Zřejmě nejzajímavější novinkou iOS 4.2 bude AirPlay. Tedy funkce pro streamování videa a hudebních souborů z iPadu, iPhonu či iPodu Touch do Apple TV nebo přes AirPort Express. Příklad: sledujete celovečerní film cestou vlakem, ale ještě před koncem filmu přijedete do cílové stanice a sledování přerušíte. Po příchodu domů se budete chtít navečeřet, ale již při jídle budete chtít sledovat závěr filmu. Spustíte funkci AirPlay a film můžete pohodlně dosledovat přes Apple TV na velké obrazovce.

To samé lze udělat s hudbou či fotografiemi, takže AirPlay v podstatě změní vaše iOS zařízení na komfortní multimediální dálkové ovládání. Toto řešení má velký potenciál v okamžiku, kdyby Apple otevře AirtPlay pro streamování obsahu třetích stran na vašem televozoru (Hulu, Pandora apod.).

Vylepšené Safari

Safari konečně získalo dlouho opožděné funkce. Nyní lze vyhledávat konkrétní slovo na webové stránce. Do vyhledávacího okna Google vpravo nahoře napíšete hledané slovo a pak klepnete na tlačítko „Vyhledat na této stránce“ a Safari žlutě zvýrazní odpovídající text.

Složky

Složky jsou známé pro uživatele iPhonů a iPodů, ale novinkou pro majitele iPadů. Konečně mohou i oni využívat možnosti uspořádání aplikací do tematických složek a díky tomu se snadněji orientovat i rychleji pohybovat na svém iPadu. Vytvoření složky je stejně jednoduché jako na iPhonu či iPodu Touch.

Pokud chcete vytvořit složku, stačí podržet prst na jedné aplikaci než se ikony rozhýbají a pak ikonu aplikace tažením přesunout na další ikonu související  aplikace. Tím vytvoříte novou složku. Systém vám okamžitě nabídne možnost složku pojmenovat. Po zadání jména potvrdíte vytvoření složky a je hotovo. Vylepšením je navíc to, že do složky lez nově přidat až 20 položek na rozdíl od původních 12 a můžete též vytvářet podsložky.

Několik dalších drobných změn

Egads je fyzický vypínač, který deaktivuje senzor polohy iPadu a tím zamezí samovolnému otáčení orientace obrazovky, pokud si například uděláte s iPadem pohodlí a lehnete si na bok. Teď se objevuje v softwarové verzi v iOS 4.2 v liště multitaskingu. Na stejném místě je i posuvník nastavení jasu displeje. Díky němu ušetříte zdlouhavý přesun do nastavení a zpět.

V aplikaci Notes již můžete změnit font. Původní ne vždy dobře čitelný Marker lze vyměnit za font Chalkboard nebo Helvetika (hurá).

Zdroj: engadget, wired

Ohodnoťte tento článek!