Apple iPad: milovaný i zatracovaný (2. část)

0

Poptávka vysoce převyšuje nabídku.

[firstpagebreak title=Polohy, polohy, polohy a Velká výdrž, Čeština, Aplikace, Příslušenství]

Tip: Přečtete si i první díl článku, v němž najdete první pohled na iPad.

Pouzdro, obal, stojánek

Pokud tedy budete přemýšlet na pouzdrem, dobře si rozmyslete, co od něj očekáváte. Osobně doporučuji zakoupit pouzdro tzv. multifunkční, které umožní iPad položit na podložku (například stůl) a naklonit ho do polohy 20-30 stupňů od pracovní plochy, postavit iPad do polohy téměř vertikální (vhodné pro prezentace nebo zobrazování fotografií, sledování videa ap.), a také zabrání iPadu sklouzávat, lépe ho držet. Na českém trhů je takovýchto obalů již několik typů a druhů. Pokud nebudete spokojeni s nabídkou čaských prodejců, rozhodně si vyberete v zahraničních internetových obchodech. Vyhledávejte u výrobců jako je Belkin, Griffin, Incase, Macally, Tucano, Artwizz apod. Je ale jasné, že se pytel s všemožným příslušenstvím roztrhne co nevidět. Pamatujete na situaci kolem iPhonu?

Prostě k neutahání

Při představení iPadu tvrdil Apple, že (iPad) vydrží až deset hodin kontinuálního přehrávání videa. Nelhal. Můj test, který trval necelé čtyři hodiny, spočíval v neustálém přenosu dat přes Wi-Fi (mail, web, video) a přehrávání hudby. Po čtyřech hodinách ukazoval indikátor stavu baterie 67 %. Verze s 3G modulem by měla vydržet při využívání 3G sítě místo Wi-Fi zhruba devět hodin. Tento fakt jsem ovšem nemohl ověřit, testovali jsme verzi (pouze) s modulem Wi-Fi.

iPad pohání procesor Apple A4 na frekvenci 1 GHz. Je až neuvěřitelné, jak rychle iPad švihá. Žádná sekání, žádné prodlevy v případě přepínání aplikací. Nechci zde tvrdit, že iPad vůbec nehřeje. Hřát musí. Ale netopí, proto je vhodný (pánové) i pro práci a zábavu „na klíně“.

Při rozbalování velkou hitparádu nečekejte

Markantní rozdíl mezi krabicí iPadu a iPadem samotným je ten, že přístroj je nabítý na 100 %, balení nikoliv. Za nemalou cenu získáte k iPadu pouze USB kabel pro nabíjení a synchronizaci, 10W nabíjecí adaptér a minidokumentační letáček. Možná proto, že návod na použití iPadu je přímo v něm, elektronicky? Možná. Další nákup příslušenství je jen na vás.

Zkusíme doporučit společnosti Apple, aby do balení zahrnula menší pás suchého zipu. Podle videa, které si prohlédněte zde (http://jdem.cz/fd8y3), je spojení technologie suchého zipu a iPadu ve 100% komplementárním vztahu. Jen to video zkoukněte.

Nedostatky iPadu v českém prostředí

1.    Tzv. regionformát (formát datumu, času, měny ad.) je 100% správný, bohužel ale není možné česky psát. Diakritika u některých samohlásek i souhlásek chybí a není je tedy možné zapsat. Tuto situaci změní nová verze operačního systému, která půjde ruku v ruce s oficiální podporou a prodejem iPadu v České republice. Kdy to však bude se stále ještě neví.

2.    Obejít tento nedostatek je možné například pomocí aplikace Text Expander. Takto je možné sice psát kompletně česky, ale velmi, velmi nepohodlně.

Jaké aplikace chybí (srovnání s iPhone)?

Mezi nativními aplikacemi iPadu nenaleznete diktafon, fotoaparát (logicky, iPad nemá kameru), Video a Hudba se rozpadla do dvou aplikací (jak známe například z přehrávače iPod). Dále chybí aplikace kompas (hardwarová součástka ale nechybí), počasí (docela škoda), akcie, kalkulačka, budík a hodiny (hodiny iPad ukazuje jen na hlavní obrazovce).

Originální Apple příslušenství k iPadu

1. Apple iPad Dock na VGA adaptér – připojení VGA monitoru k iPadu

2. Apple iPad Keyboard dock – stojánek pro iPad s dokovým konektorem a klávesnicí

3. Apple iPad Dock – stojánek pro iPad s dokovým konektorem

4. Apple iPad Camera connection Kit – připojení fotoaparátu k iPad a čtečka SD karet

5. Apple iPad Case – originální rozkládací obal na Apple iPad

 

Podle statistik se prodá 23 iPadů za minutu. Docela fičák, co říkáte…?

Lokalizace polohy iPadu pomocí Wi-Fi je určena s přesností na metry. Perfektní!

Český iPad Store je plně funkční, aplikace je tedy možné platit českou kreditkou.

[pagebreak title=Co chybí, Aplikační palivo, iBook a iWork, Tipy]

Co se iPadu vyčítá, že mu chybí?

Absence podpory flashe – měli bychom se asi ptát, zda-li se jedná opravdu o nevýhodu, nebo jestli to spíše není evoluce moderního webu. Flash se postupně na významných webech nahrazuje HTML5, ve kterém vidí mnoho lidí budoucnost. Nebude tak potřeba mít nějaký dodatečný plugin, ale pouze moderní bezpečný internetový prohlížeč. Zátěž na procesor je mnohem nižší a prohlížeč mnohem stabilnější. O chybějící podpoře flashe se tak může mluvit jako mínusu jen dočasně. Navíc: nechejme se překvapit, jednání mezi Applem a Adobe jsou horká.

Kamera na přední straně – řada uživatelů by ráda tuto komponentu na iPadu měla. Souvisí s tím, že hodně uživatelů používá iChat a Skype pro videotelefonování. Uvidíme, třeba se v další verzi iPadu dočkají.

Multitasking – multitasking přijde jak do iPhonů, tak iPadů se čtvrtou verzí operačního systému. Již teď víme, že se dočkáme. Ovšem až na podzim tohoto roku.

USB konektor – iPad opět využívá klasický Apple dock kabel a nikoli standardní USB kabel. Tento problém se však již dá řešit pomocí tzv. Camera Connection redukce. iPad poté dokáže číst jak SD karty, tak připojit fotoaparát. Víme také, že pokud iPad vybavíte jailbreakem, přinutíte ho číst standardní USB disky.

Neexistující správa více účtů – asi největší slabinu současného iPadu, resp. jedno z největších přání uživatelů. Zařízení bude v domácnosti pravděpodobně využívat více lidí a tak by vůbec nebylo špatné, kdyby bylo možné vytvořit více profilů pro jednotlivé členy domácnosti. Ať má každý své poznámky a data ve svém účtu a nemusí se tak o ně bát. Znáte děti. Chápeme však, že iPad neběží na klasickém Mac OS.

Mimochodem, víte co zajímavého o slově „pad“ říká slovník American Heritage Dictionary? Mrkněte se http://jdem.cz/fd6j3.

Palivem iPadu jsou kvalitní aplikace

Základní (tzv. nativní) aplikace jako je kalendář, mail, prohlížeč Safari a další jsou perfektně propracované programy. Tvoří však jen základ úspěchu iPadu. V App Store každým dnem přibývají desítky propracovaných aplikací třetích stran. Některé jsou zdarma, některé jsou zpoplatněny. Obecně platí, že aplikace pro iPad jsou o něco dražší, než pro iPhone a iPod Touch.

Rada pro vás, kteří se rozhodnete do aplikací investovat několik set korun. Nevěřte (nebo lépe řečeno buďte prozatím zdrženlivější a méně důvěřivější) při čtení uživatelských recenzí a hodnocení v českém App Store. Všechny aplikace, které najdete v českém jablečném obchodě, jsou již dávno v americkém. Protože americký App Store jede na plné obrátky již měsíce, jsou i aplikace (o)hodnoceny uživatelskými názory mnohem lépe, pravdivěji a objektivněji. Pokud se tedy budete rozhodovat, zda aplikaci XY koupit, či ne, projděte si nejprve názory lidí v americkém obchodě. Nespálíte se tak.

DTP: tady bude vždy screenshot dané aplikace… můžeme z toho udělat vyloženě grafickou galerii apps

iBooks a čtení na iPadu

Po vstupu do App Store (pozor, již zcela funguje časký iPad App Store) si můžete stáhnout aplikaci iBooks, což je ebook čtečka přímo od Apple. Spolu s ní se vám stáhne ukázková kniha Medvídka Pů. Kupovat další čtivo je už jen otázkou jednoho klepnutí. Ovšem pozor! Tak jednoduše, jak se kupují aplikace, je možné koupit i knihy jen za použití amerického účtu. Bohužel. iBook Store se prozatím pro Českou republiku neplánuje. V širokém módu zobrazuje iPad rovnou dvě strany tak, jako byste četli knížku. iPad je samozřejmě možné použít i jako čtečku vašich PDF souborů nebo formátů, které jsou pro elektronické knihy vlastní. Znamená to, že elektronické knihy, které již vlastníte, si na iPadu luxusně přečtete. iPad jako čtečka dokumentů prostě němá chybu. Způsobí iPad pokles prodejů klasických e-ink čteček? Podle mého názoru spíše ano.

Balíček iWork, čili Office na iPadu

Kancelářský balík iWork pro iPad se skládá ze tří aplikací prodávaných samostatně po 9,99 dolarech. Pages na psaní textů (alternativa MS Word), tabulkový procesor Numbers (alternativa MS Excel) a Keynote na vytváření prezentací (alternativa MS Powepoint). Pokud jste čistokrevným uživatelem Apple a iWork používáte například na MacBooku, doporučuji tento balíček pořídit. Ačkoliv jde o verze přizpůsobené pro iPad (tedy neobsahují zdaleka všechny funkce plnotučného iWork), perfektně poslouží při korekturách, často i u tvorby nových dokumentů. Obzvlášte aplikace iPad Numbers potvrdila perfektní kvalitu při importu excelovských (složitých) tabulek.

Pár tipů pro nováčky

Mezi aplikace, které byste rozhodně neměli minout patří například Marvel Comics, Epicurious, Scrabble, Labyrinth 2 HD, Twitteriffic, Evernote, GoodReader, AirVideoFree, 1Password, ThisDay, Dropbox (pokud nevyužíváte MobileMe), eReader. Recenze jednotlivých aplikací hledejte na internetu, brzy již také na www.cnews.cz.

Ohodnoťte tento článek!