Apple iPad: milovaný i zatracovaný (3. část)

0

[firstpagebreak title=Nativní aplikace, technické specifikace]

Tip: Přečtete si i druhý díl článku, v němž najdete širší pohled na iPad, výhody a chyby.

iPad a nativní (zabudované) aplikace

iPad ihned po spuštění obsahuje několik základních aplikací tak, jak jsme zvyklí z iPhonu. Konkrétně zde najdete aplikace Safari, Mail, iPod, Kalendář, Kontakty, Poznámky, Mapy, Fotografie, Videa, YouTube a samozřejmě nechybí ani nastavení a aplikace iTunes a App Store. Nesmíme zde zapomenout zdůraznit, že uživatelé, kteří využívají služby MobileMe, mají veškerá nastavení i obsah (maily, kalendáře, kontakty apod.) v iPadu na jedno lusknutí prstů.

Safari – Dá se říci, že se jedná pouze o zvětšený internetový prohlížeč z iPhonu. To ale neznamená, že by bylo něco špatně. Safari je výborný prohlížeč a jednoduchost mu na takovémto zařízení jedině prospívá. Neočekávejte, že by v Safari běžel Adobe Flash.

 

Kalendář – velký diář s blížícími se událostmi je k nezaplacení. Pokud si rádi organizujete čas, tak se vám základní aplikace bude extrémně líbit. Opět zde převládá jednoduchost, kalendář skvěle vypadá a je radost s ním pracovat. Nechybí žádný důležitý pohled, takže se můžete podívat jak na denní, týdenní či měsíční rozpis, ale také mrknout na blížící se akce v seznamu.

Mapy – iPad využívá i nadále služeb Google Maps. Opět zde ale musíme vyzdvihnout displej iPadu, na kterém vypadají mapy výborně. Na takto velkém displeji se i výborně plánují výlety.

 

YouTube – aplikace krásně využívá zvětšené plochy a tak se často nachytáte při tom, že si jen tak projíždíte videa na YouTube, pročítáte komentáře a podobně. V tom vás budou podporovat záložky Top Rated a Most Viewed. Na iPhonu jsem moc času na YouTube netrávil, s iPadem to ale mám definitivně jinak. Při sledování HD videí opět oceníte kvality displeje. Širokoúhlé videa můžete koukat buď v originále nebo si je roztáhnout (a oříznout tak kraje) přes celou obrazovku.

Photos – co by na prohlížení fotek v iPadu mohlo být zvláštního? Samozřejmě i nadále fungují multidoteková gesta z iPhonu, ale v iPadu naleznete některá další. Ačkoli to nemá nijak praktický význam, tak i s pouhým hraním si s fotkama si pravděpodobně nějakou dobu vystačíte.

 

Mail – klient pro správu emailů v iPadu využívá v širokém módu levý sloupec k zobrazení seznamu nejnovějších e-mailů, zatímco v širším pravém sloupci si emaily můžete prohlížet a číst. Podobné rozhraní vytvořil i Gmail ve své webové aplikaci pro iPad. Tuto změnu si určitě zamilujete, s emaily se poté pracuje o mnoho lépe.

Hlavní obrazovka s ikonami pro spouštění aplikací se nápadně podobá menšímu bráškovi – iPhonu

iPad nadchne všechny uživatele propracovanými hrami, které jsou na větším displeji oproti mobilním telefonům a malým herním konzolím mnohem zábavnější

Technické specifikace

 • rozměry  (v × š × h): 24,3 × 19 × 1.3 cm
 • hmotnost: verze Wi-Fi 680 g, verze 3G 730 g
 • paměť: 16/32/64 GB typu flash
 • procesor: 1 GHz Apple A4
 • grafika: PowerVR SGX 535 GPU
 • displej: lesklý 9,7″ LED podsvícený IPS, 1 024 × 768 px
 • operační systém: iPhone OS
 • konektivita: Wi-Fi (802.11a/b/g/n), Bluetooth 2.1
 • baterie: 25W Li-pol (10 hodin surfování přes Wi-Fi, sledování videa, poslouchání hudby, verze 3G zaručuje až 9 hodin surfování přes 3G datovou síť)
 • vstupy a výstupy: dokovací konektor, 3,5 mm stereo jack, zabudovaný reproduktor, mikrofon, microSIM šachta (pouze u verze SG)
 • další funkce: verze 3G obsahuje GPS modul, obě verze zvládají geolokaci pomocí Wi-Fi/GSM triangulace, digitální kompas
 • cena: ???? Kč

 

[pagebreak title=Využití iPadu]

Praktická stránka využití iPadu
Jan Zdarsa

O využití iPadu jsem před koupí mnohokrát přemýšlel a snažil jsem se sám sobě obhájit nákup tohoto dražšího zařízení (pozn. red.: Jan Zdarsa je šéfredaktorem serveru Jablickar.cz). Jestli se konkrétně vám investice vyplatí či nevyplatí, nevím. Já bych ve většině případů mohl stejně dobře využít i notebook, ale: Nebylo by to již tak pohodlné a zábavné. K čemu tedy používám iPad především?

Surfování internetem z pohovky či postele – nesnáším, když mi notebook zahřívá nohy. Notebook vás také z části omezuje v pohybu a tak se notebooku spíše přizpůsobujete vy. Toto s iPadem řešit nebudete. iPad je ideální zařízení na televizní stolek, kde si ho kdokoli může kdykoli půjčit a jít něco zkouknout na internet.

Poznámkovač – ideální nástroj na meetingy či konference. Poznámky píši například v Evernote, takže to, co napíši na iPadu, mám poté synchronizované i na webu, respektive desktopu. Na psaní dlouhých textů iPad vhodný není, ale na poznámky je výborný.

Čtení knih – ačkoli jsem iPad pro čtení knih zatím tolik nevyužil, tak to by nebylo tím, že by na to iPad nebyl vhodný, ale spíše z toho důvodu, že nemám tolik času. Čtení na iPadu mi přijde výborné.

Hraní her – nejsem zrovna typický hráč her, který by mnoho hodin týdně (či dokonce denně) trávil hraním her. Na iPhone jsem si ale oblíbil hraní miniher při cestování tramvají. A s iPadem si zase užívám hraní her jako je například Plants vs Zombie či Worms HD. Velká obrazovka a silný hardware iPadu dává těmto hrám nové možnosti. Chcete-li se podívat, jaké a jak kvalitní hry byly již pri iPad vytvořeny, sledujte odkaz http://jdem.cz/feap7.

Sociální sítě – jsem zvyklý si v posteli před spaním pročítat například Twitter a to je s iPadem nyní ještě mnohem pohodlnější. Na iPadu bych si ale nechtěl s nikým delší dobu psát přes nějakého messengera. Na krátké konverzace je iPad ideální, ale dlouhodobě psát na dotykové klávesnici by se mi nechtělo.

Produktivita – hned od prvního dne mám na iPadu nástroj na správu úkolů Things. Zatímco iPhone jsem měl vždy spíše k zachytávání nových úkolů, tak Mac aplikaci jsem měl k třídění úkolů. Nyní si ale často spravuji úkoly raději na iPadu. Chybí mi snad jen přímá synchronizace mezi iPadem a iPhonem, ale to je problém pouze aplikace Things a jistě bude brzy vyřešen.

Mindmapy a prezentace – v iPadu jsem si našel ideální nástroj na tvoření myšlenkových map nazvaný MindNode, který má jak iPad, tak i iPhone a Mac verzi. iPad se tak pro mě stal ideálním nástrojem pro třídění myšlenek. Dotykové ovládání mě baví a cítím se s iPadem kreativnější. Tyto myšlenky se poté snažím vyjádřit například v podobě prezentace.

Filmy na cestách – obrazovka iPadu není jen velmi kvalitní, ale také dostatečně velká, aby na ní bylo zkouknutí nějakého filmu či seriálu příjemné. iPad je možné využít například i při dlouhém letu letadlem; baterie iPadu to bez problému zvládne.

A to je vše. Je teď už na vás, zda pro vás bude iPad milovaným nebo zatracovaným kusem jablečného železa.

Ohodnoťte tento článek!