Testy a rozborky potvrdily, co Apple tajil o novém iPhonu SE (2020)

0
apple iphone se 2020 1600
iPhone SE 2020
-
Zdroj: Apple

V pátek se začala prodávat druhá generace „recyklovaného“ iPhonu SE. Ač je Apple co do parametrů vždy dost sdílný, některé ukazatele tají, a odhalí je až následné testy a rozborky. Těch bylo v posledních dnech několik.

Komplexní novinku proklepnul zejména Anandtech, který odhalil, že výkon telefonu je ve většině případů* roven nejnovějším iPhonům 11. Není divu, oba mají stejný čipset. V iPhonu SE je ale méně paměti (3 místo 4 GB) a zřejmě používá agresivnější správu napájení, která *v některých úlohách upřednostňuje spotřebu nad výkonem.

Ani tyto úspory mu ale nepomáhají k delší výdrži. Ta odpovídá iPhonu 8, ale je o třetinu nižší než u iPhonu 11. Akumulátor má stejně jako osmička kapacitu 1810 mAh, avšak podle iFixit nejsou shodné. Samotné články tedy možná jsou, ale SE využívá nový konektor, takže akumulátory nejsou kompatibilní. SE již navíc disponuje čipem, který hlídá pravost baterie. I kdybyste použili originální akumulátor z jiného SE, iOS zahlásí problém.

Jiné díly jsou mezi iPhony SE a 8 vzájemně zaměnitelné. Jde o šuplík pro SIM karty, vibrační Taptic Engine, foťáky i displej. Podle Anandtechu patří displeji mezi ta nejlepší LCD na trhu, avšak co do rozlišení nebo jasu se nemůže rovnat dnešní špičce. Překvapil však zadní foťák. Ač je totožný s iPhonem 8, SE využívá nového čipsetu k dosažení vyššího dynamického rozsahu a lepších výsledků v šeru. To platí i pro video, které má navíc stereo mikrofon (iPhone 8 jen mono).

iPhone SE se v Česku prodává za 12 990 Kč (64GB model). Komu kapacita nestačí, ten může za 14 490 Kč koupit 128GB či za 17 590 Kč pak 256GB variantu.

Testy a rozborky potvrdily, co Apple tajil o novém iPhonu SE (2020)
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 14 hlasů