Apple: když Mac potkal iPad, změnilo se všechno

0

iLife 11

Apple Event prozradil tajemství

Očekáváný podzimní Apple Event se odehrával v duchu, jaký veřejnost čekala. Apple uvedl nový multimediální balík iLife 11, ukázal první střípky z chystaného Mac OS X 10.7 Lion a také vydal nový Mac Book Air. Vlastně dokonce dva, kromě 13″ se ukázalo také menší 11″. Menším překvapením je aplikace FaceTime pro Macy, videotelefonovat bude možné i s iPhony 4 a iPody Touch 4G.

Už se mi ani nechce psát, že keynote odstartoval Steve Jobs v tradičním oblečení. Bylo tomu tak, tentokrát si na pódium častěji brával hosty, kteří hovořili za něj. I proto byly některé části zdlouhavé, některé možná i nudné.

Na začátku se Jobs samozřejmě nezapomněl pochlubit výsledky firmy. My už je známe, proto přeskočíme. Mimochodem, o statistikách hovořil operační ředitel Tim Cooks, který svým oblečením, šedivou hlavou, brýlemi a pohublou postavou Jobse docela připomíná.

Na záznam se můžete podívat v tomto videu na stránkách Applu.

Ale vrhněme se rovnou do popisu novinek.

iLife 11

První představenou novinkou byl multimediální balík aplikací iLife, přímo v akcie byl ukázán iPhoto, iMovie a Garage Band. Naopak iDVD nebo iWeb nebyly zmíněny, zřejmě nové verze nedostanou významné aktualizace.

iLife 11 je v prodeji už od dneška, stojí 49 dolarů. Majitelé nových Maců jej dostanou zdarma.

iPhoto

Správce fotografií je prvním představeným softwarem, který běží v režimu přes celou obrazovku. iPhoto je lépe propojen s Facebookem, přímo z aplikace lze upravovat galerie, tagovat, komentovat apod. Pěkná je práce s e-maily. Do přílohy se automaticky naskládají obrázky z galerie podle několika dostupných šablon. Obrázkový e-mail už nemusí tak nudný.

Apple iPhoto 11iPhoto 11 ve fullscreenu, zdroj: Apple

Do iPhoto přibyly nové efekty k slideshow (prezentacím). Co se však povedlo, je tvorba foto knih, jejich tisk a možnost poslat si jí domů. Není ale známo, jestli tato služba bude fungovat i u nás.

iMovie

iMovie 11 mě zaujal více než správce fotek. Editor dostal lepší možnost úprav zvuku. Práce vypadala opravdu jednoduše, stačí na časové ose označit daný úsek a snížit mu hlasitost, případně přidat některé z nových efektů. Vše v reálném čase.

Dalších efektů se dočkal také samotný střih videa, zajímavější je ovšem automatické nástroj pro tvorbu trailerů (filmových upoutávek). Jednoduchými kroky lze vytvořit opravdu efektní ukázku s přidanou hudbou, kterou pro Apple zvlášť nahrál orchestr. Ukázky ukázek (:-)) byly, no, epické. Nechybělo smyšlené logo studia, rychlé střihy, mezititulky jako ve velkých trailerech a samozřejmě závěrečné titulky.

iMovie 11Vlastní trailer za pár minut, zdroj: Apple

Jinak s titulky bude práce opět jednodušší. A iMovie umí rozpoznávat obličeje. To může být užitečné při hodně dlouhých videích. Dostat na jedno místo scény s konkrétní osobou, tomu říkám inovace.

Garage Bang

Hudebníci mají radost také, zvlášť ti méně talentovaní. Funkcí FlexTime lze přesunout, zkrátit nebo prodloužit vybrané stopy na pár klepnutí. Ale Groove Matching, to je jiná liga. Autoři to vtipně přirovnali k opravě pravopisu v textovém editoru. Umí totiž upravit hudbu, když zrovna nejste ve formě, nebo trpíte větším hudebním hluchem, než si myslíte.

GarageBandLekce pianštiny ve formě hry, zdroj: Apple

Pokud nesedí rytmus ve stopě s kytarou, můžete jej nechat automaticky upravit podle pravidelného bušení na bicí. V praxi byl rozdíl opravdu znatelný.

Z dalších novinek: přibyly nové kytary, lekce pro výuku hry na kytaru a klavír a také testovací nástroj. Takový Piano/Guitar Hero.

Mac OS X 10.7 Lion a FaceTime pro Macy

Mac OS X 10.7 Lion

Ochutnávku nového operačnímu systému jsme čekali, jméno dostal opět z říše šelem, tentokrát se jedná o krále zvířat, lva. Při jeho vývoji vycházeli inženýři mimo jiné z iPadu. Jobs přiznal, že testovali Mac s dotykovými displeji, ale ovládání bylo krkolomné a nepohodlné. Zatím tedy padají úvahy o polohovatelných displejích. Místo toho se firma soustředí na lepší multidotyková gesta trackpadu a myší.

Mac App Store

Druhou inspirací z mobilní říše je obchod s aplikacemi. Bude se jmenovat Mac App Store a do 90 dnů se objeví také na Snow Leopardu. Správce a portál bude sloužit k nakupování, stahování aktualizací i automatické instalaci. Software bude možné hodnotit, řadit podle oblíbenosti atd. Licence je vázána na uživatele, takže nakoupený software bude možné používat na více počítačích, které vlastníte.

Mac App StoreMac App Store, zdroj: Apple

Tuto cestu kvituji, na softwarové správce se lehce zvyká. Už dříve je objevil Linux, chystá to i Chrome OS (vlastně taky Linux), jako poslední tak nakonec přijde Microsoft. Jestli vůbec. Už od příštího měsíce začne Apple přijímat aplikace od vývojářů. Dělení výdělků je tradičně 70/30 % (vývojář/Apple).

Mission Control a Launchpad

Launchpad a Folders připomíná obrazovky a složky z iOS. Spouštěč aplikací se spustí přes celou obrazovku a jednotlivé ikony budete moci sdružovat do podobných složek. S tím souvisí i další novinka, aplikace mohou konečně běžet v režimu fullscreen bez horní lišty a spodního docku. Apple funkci prezentoval na výše zmíněném iPhoto a také prohlížeči PDF.

Mission ControlMission Control udělá pořádek v aplikacích, zdroj: Apple

Mission Control je promakaný přepínač aplikací, který kombinuje Exposé, Spaces, Dashboard a fullscreen obrazovky na jednom místě. Přepínání bude hodně využívat multidotykových gest, ale více informací zatím Apple neprozradil.

Steve Jobs ještě zmínil něco o automatickém ukládání aplikací. Co přesně si pod tím představit, netuším.

Lion přijde na trh v létě příštího roku.

FaceTime také na Macu

Facetime – platformu pro videohovory si může užívat 19 milionů lidí s iPhonem 4 nebo iPodem Touch 4G. Dnešním dne se přidají další miliony mackařů, Apple uvolnil beta verzi FaceTimu také pro OS X Snow Leopard. Hovory lze spojit mezi všemi podporovanými přístroji najednou, na stolních počítačích je tak zvláštní, že video okno je uspořádáno na výšku.

FaceTimeFaceTime na MacBooku, zdroj: Apple

Aplikace si natahá kontakty ze systémového adresáře, není nutné své přátele vyhledávat zvlášť. Facetime funguje na všech MacBoocích, iMacích a panelech LED Cinema Display, které mají integrovánu webkameru a mikrofon.

MacBook Air potkal iPad

MacBook Air potkal iPad

Nejmenší MacBook byl tentokrát oním překvapením na konci. I když tak překvapeni jsme zase nebyli, na internet už tento týden pronikly obrázky šasi a o novinkách se vědělo. To nic nemění na tom, že Apple odvedl kus práce a MacBook Air ještě o chlup zmenšil. A pak ještě jednou. Model s 13,3″ úhlopříčkou totiž dostal 11,6″ bráchu.

Definitivně padla poslední mechanická součástka, pevný disk. Místo toho přijde rychlejší NAND flash paměť přímo na desce. To uspoří místo, hmotnost i spotřebu. Rozměry hrály hlavní roli, Steve Jobs dokonce tvrdil, že chtěli udělat takový iPad pro ostatní notebooky. Jednou tak prý budou vypadat všechny. Oba modely mají v nejužším místě 3 mm, v nejširším 17 mm. Třináctipalcový MBA váží 1,32 kg, jedenáctipalcový jen 1,06 kg. To je méně než předchozí modely: šířka 4,1–19 mm a hmotnost 1,36 kg.

Oba Airy dostaly obyčejný TN displej s LED podsvícením. Větší je s poměrem stran 16:10 a navýšeným rozlišením 1440 × 900 px, menší model pak 1366 × 768 px a poměr 16:9. Pomocí Mini DisplayPortu lze ale připojit i velký externí monitor.

MacBook AirMacBook Air: malý a menší, zdroj: Apple

Překvapivě zůstávají starší procesory Intelu Core 2 Duo. U 13″ MBA je to dvoujádro s frekvencí 1,86 GHz, nebo volitelně 2,13 GHz. Oba mají 6 MB L2 cache, 1066MHz sběrnici a v základu také 2 GB RAM (DDR3, možné rozšířit na 4 GB). Menší 11″ dostal úpornější C2D s frekvencí 1,4 GHz, 3 MB L2 cache a 800MHz sběrnicí. Volitelně se bude prodávat ještě 1,6GHz model. Pro RAM platí to samé, co pro větší MBA.

Grafický čip pochází opět z dílny Nvidie. GeForce 320M s 256MB pamětí známe už s obyčejných MacBooků. SE 48 CUDA procesory si troufne na akceleraci některých funkcí přes rozhraní OpenCL, což se bude hodit hlavně u pomalejšího ULV procesoru 11″ Airu.

Nový MacBook Air charakterizuje celohliníkové provedení Unibody. Apple nahradil kulatější hrany ostřejšími, i konektory se z výklopného bloku napevno stěhují přímo na bok. Dokonce přibyl druhý USB a 13″ model má také slot pro SD karty. Na boku se nachází také mikrofon, sluchátkový jack, Mini DisplayPort a nabíjecí konektor MagSafe.

Oběma Airům zůstala plnoformátová klávesnice (samozřejmě bez numerického bloku) a velký multidotykový trackpad. K síti se připojíte pomocí Wi-Fi 802.11b/g/n, s telefonem jej můžete spárovat přes Bluetooth 2.1. K rychlejší síti jej nepřipojíte ani tentokrát, pevný kabelový Ethernet chybí.

Úsporami se podařilo prodloužit výdrž na baterie. Apple slibuje sedmihodinovou výdrž 13″ modelu a pětihodinovou u 11″ Airu. Oba vydrží 30 dnů v pohotovosti. Pět hodin už dnes neoslňuje. Naopak, běžné notebooky s ULV procesory Intelu vydrží při o něco vyšší hmostnosti více.

A kolik budou stát?

  • 11,6″ model, 1,4 GHz, 64GB SSD, 2 GB RAM (999 USD)
  • 11,6″ model, 1,4 GHz, 128GB SSD, 2 GB RAM (1199 USD)
  • 13,3″ model, 1,86 GHz, 128GB SSD, 2 GB RAM (1299 USD)
  • 13,3″ model, 1,86 GHz, 256GB SSD, 2 GB RAM (1599 USD)

Na trhu se už objevily, v ceně je také systém Snow Leopard a balík aplikací iLife. Nejlevnější se může stát zajímavou alternativou nejlevnějšího plastového MacBooku. Ale s nižší výdrží, menším diskovým prostorem, bez DVD a hlavně s téměř polovičním výkonem procesoru.

 


Na závěr si neodpustím dvě povedené hlášky, které během 1,5hodinové keynote padly.

Tu první řekl Phil Schiller, vice prezident firmy, když si hrál s iPhoto 11 (není to přesné znění, ve videu už jsem ji nemohl rychle najít). „As a Mac user, I love to work with Windows.“ Schiller mluvil o práci s okny obecně, ale přítomní novináři se smáli tak dlouho, než si to stačil také uvědomit.

Druhou utrousil sám Jobs, když mluvil i MacBoocích. „We love Flash, we have Flash on the iPhone, we have Flash on the iPad and now we have flash on the MacBook Air.“ I zde má být F-ko malým písmenem, protože Jobs mluvil o flash paměti, ale kdo zná současný vztah Adobe a Applu, musí tam vidět dvojsmysl :).

Zdroj: Apple

Ohodnoťte tento článek!