Apple letos uvede iMac s rozlišením 8K. Tvrdí to LG, dodavatel displejů

0

Jen výjimečně Apple představí produkt, který začne prodávat až za několik měsíců. Naposledy to učinil s novým Macem Pro a hodinkami Watch. Teď LG tvrdí, že Apple oznámil nový iMac s rozlišením 8K, který prý uvede ještě před koncem roku. Problém je, že Apple nic takového oficiálně neudělal.

LG na CESu 2015 ukázalo 8K televizor
LG na CESu 2015 ukázalo 8K televizor

Ví snad LG něco, co my ne? Korejský výrobce Applu dodává 5K displej do současného iMacu, tudíž je možné, že se jeho panel objeví i v dalších novinkách. Samotné LG k tomu vydalo tiskovou zprávu, že 8K začíná být pomalu aktuální. BBC testovalo 8K na olympiádě v Londýně, ve stejném rozlišení proběhne demonstrace také při zimní olympiádě 2018 v korejském Pchjongčchangu. LG už v lednu na CESu ukázalo prototyp 8K OLED televizoru s úhlopříčkou 98 palců.

Je reálné, aby s tímto rozlišením letos přišel i Apple? A bude to vůbec potřeba? V obou případech si osobně myslím, že ještě ne. Nástup 4K je pozvolný, přibývá zobrazovadel i zařízení, která v takovém rozlišení dokážou pořizovat video. iMac s rozlišením 5K (5120 × 2880 px) má ještě skoro dvojnásobek pixelů na to, aby se kromě 4K videa na obrazovku vešly i ovládací prvky střižny.

 

8K s rozlišením 7680 × 4320 px by byl neskutečný zápřah pro grafickou kartu. Navíc dnes pravděpodobně neexistuje řadič, který by to zvládl přenést s plnými RGB barvami a 60 snímky za sekundu. Apple si už na druhou stranu pomohl vlastním řešením i u 5K iMacu, protože DisplayPort 1.2 také neuměl protáhnout tolik pixelů najednou.

Rozlišení 8K by dnes dávalo smysl především pro fotografy. Na displej s 33 megapixely by se 1:1 vešly výstupy z většiny zrcadlovek. Ale na jaké úhlopříčce by těch 8K bylo? To je otázka. Retina od Applu se pohybuje v rozmezí od 218 PPI (iMac 5K) až po 401 PPI (iPhone 6 Plus). Při zachování velikosti bodů jako u současného iMacu by ten nový musel mít 40 palců, při detailnosti jako na iPhonu by měl 22 palců. Cena by každopádně byla astronomická.

Zdroj: LG

Ohodnoťte tento článek!