Apple Mac pro s procesorem ARM už nemá vyměnitelnou RAM ani grafiku. Jen iGPU se 76 jádry

15
Apple Mac Pro (2019) a Apple Pro Display XDR
Apple Mac Pro (2019) a Apple Pro Display XDR
-
Zdroj: Apple

Budoucí pracovní stanice Mac Pro s procesorem ARM přímo od Applu sice má zachovat formát tower, ale modularita hardwaru bude omezená, s architekturou podobnou kompaktnímu Macu Studio. Pro SSD například mají být k dispozici jen dva sloty.

Před časem jsme psali o tom, co dle leakerů čeká nejvýkonnější počítače Applu řady Mac Pro, až do nich také dorazí přechod z procesorů Intel na vlastní čipy Applu s architekturou ARM. Podle nových zvěstí to vypadá, že s procesorem ARM budou spojené další docela závažné změny v konfigurovatelnosti těchto počítačů. Zřejmě téměř zmizí modulární komponenty, v novém Mac Pro si nevyměníte o moc víc než SSD.

Mark Gurman, který píše pro Bloomberg a mívá dobré informace o plánovaných novinkách Applu, nyní přišel se zprávou, že nový model Mac Pro, který poprvé bude používat procesor ARM, pravděpodobně nebude uživatelům umožňovat upgrade GPU. Znamenalo by to, že by již nebylo možné osadit samostatná GPU, ať už od Nvidie, tak od AMD, která Apple doteď oficiálně podporoval. Gurman před časem uváděl, že by základní deska pořád mohla mít „rozšiřující porty“ pro GPU (což by asi byly sloty PCIe ×16), jeho aktuální informace už ale jsou zřejmě odlišné.

Tato politika tedy asi bude odpovídat dosavadnímu stavu platformy procesorů ARM, které nepodporují samostatné GPU ani při jejich připojení externě přes Thunderbolt. A podle Gurmana nebude externí cesta s grafikami osazenými v boxech pro Thunderbolt možná ani v případě Macu Pro. Nefunkčnost samostatných GPU tedy bude na platformě Apple kompletní.

Podle Gurmana bude Mac Pro místo toho poskytovat GPU s až 76 jádry (9728 shaderů). Tento počítač bude zřejmě totiž založený na procesoru Apple M2 Ultra, který bude mít dvojnásobek jader CPU (16 velkých, 8 malých) a dvojnásobně široké GPU proti nedávno uvedenému Apple M2 Max. Procesor M2 Ultra by totiž zřejmě měl vzniknout sešitím dvou 5nm čipů použitých v M2 Max (které mohou mít až 38 jader GPU). Takto totiž Apple vytvořil předchozí M1 Ultra. Původně prý Apple chtěl mít ještě procesor, který by odpovídal čtyřem čipům Max (a měl tedy dvojnásobek jader GPU i CPU a dvojnásobnou maximální kapacitu RAM proti M2 Ultra). Tento procesor (M2 Extreme?) by byl asi exkluzivní pro Mac Pro, jenže Apple podle Gurmana plány na něj zrušil.

Apple M2 Max 1600
Apple M2 Max (zdroj: Apple)

Mac Pro s procesorem M2 Ultra by měl být coby platforma poměrně podobný kompaktnímu desktopu Mac Studio, který již je nyní s M1 Ultra vyráběný. Podle Gurmana by celé šasi ale mělo pořád být podobné dosavadnímu Macu Pro s procesorem Intel Xeon se skříní typu tower. Je otázka, do jaké míry bude mít toto provedení smysl, pokud se stejný procesor M2 Ultra opět bude dát koupit i v menším Macu Studio. Je možné, že Mac Pro bude poskytovat lepší chlazení a tišší provoz (a potenciálně lepší výkon bez throttlingu při maximální zátěži).

Přes nemožnost použití samostatných GPU by mohly přesto být poskytnuté sloty PCI Express pro další rozšiřující karty, zejména asi pro síťové adaptéry.

Apple Mac Pro (2019)
Apple Mac Pro s procesorem Intel Xeon na propagační vizualizaci. Nová verze s čipem ARM možná bude mít podobnou skříň, ale o dost méně modulárních možností rozšíření (2019)

Vedle GPU nebudou upgradovatelné či vyměnitelné ani paměti. Znamená to asi, že Apple se přidrží použití pamětí LPDDR5X, které se osazují přímo na pouzdro procesoru. Výhodou je pak jejich nízká spotřeba, ale za cenu toho, že uživatel nemůže RAM vyměnit nebo zvětšit. A také je tím značně limitovaná maximální kapacita RAM. Ta pravděpodobně bude dvojnásobná proti procesoru M2 Max, což by znamenalo, že ARMový Mac Pro bude umět maximálně 192 GB. Použití LPDDR5X ale vzbuzuje pochybnosti o tom, zda bude integrovaná paměť mít detekci a opravu chyb (ECC). Ta by se asi musela realizovat formou in-line ECC, což není zrovna ideální, a je tak možné, že Mac Pro s procesorem ARM o tuto schopnost přijde.

Co má být upgradovatelné, bude úložiště. Pro SSD mají být k dispozici „interní sloty“. Bohužel je asi pravděpodobné, že bude nutné používat speciální moduly (možná stejné, jaké používá model Mac Studio) a nebude možné použít standardní moduly M.2. Gurman ovšem uvádí, že sloty pro SSD mají být k dispozici jen dva, což nedává moc velké možnosti. Větší volnost ve zvětšování úložného prostoru bude asi až při použití externích disků a boxů, které budou podporované přes Thunderbolt 4.

Čas vydání zatím znám není. Apple mívá v červnu velkou konferenci, kde by počítač mohl být oznámen, ale potvrzeno to zatím není.

Zdroj: Tom’s Hardware

Apple Mac pro s procesorem ARM už nemá vyměnitelnou RAM ani grafiku. Jen iGPU se 76 jádry
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 6 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Moze mi niekto vysvetlit k comu to teda cele je dobre? Vlastnosti ako mac studio alebo mac mini akurat v obrovskej skrini, za co si urcite apple zapyta slusny priplatok. Ci hladaju len sposoby ako zrusit celu produktovu radu?

   • No pokud musíš řešit cenu koleček, tak nejsi cílovka.

    Představ si freelancer fotografa a kameramana. Máš několik DLSR, máš několik 6k-8k kamer, máš k tomu hromadu skla, máš k tomu hromadu stativů, gimbalů, gyroramena… Ani nemrkneš, jsi na 10 milionech a ty budeš řešit kolečka za 20 tisíc?

    Pokud řešíš cenu počítače, pak takový prostě nepotřebuješ.

    V kanclu mám počítač starý 6 let a funguje. za 6 let se na něm odvedla práce fakturovaná za cca 10M, ten počítač, pokud neumře bude sloužit do konce podpory W10. Takže potenciál že se na něm vyfakturuje práce za 13-15M, Být ta práce odvedená třeba v USA a ne v ČR, bylo by to minimálně 2x tolik. Koho zajímá jestli ten počítač stál o 20 tisíc více nebo ne, když si na ten rozdíl vydělá za den/dva.

  • Pořád jsme ve fázi spekulacích a netušíme co a jak. Nemožnost větší RAM někoho zastaví, někoho ne. Nemožnost přidávat grafiku taky leckoho nezastaví protože ji vůbec nepotřebuje nebo ji nepotřeboval ani v MacPro protože MacPro se dal rozšířit o jiné zařízení, které s klasickou grafikou neměly co do činění.

   byly do toho různé akcelerační karty (a některé už jsou v Apple Silicon rovnou integrovány a dokonce výkonnější než dříve samostatné karty za tisíce dolarů).

   Pokud tam bude rozšiřitelnost zachována ve smyslu slotů, tak tam toho speciálního HW člověk zase našťouchá hromady. Mohou to být třeba záznamové karty a různé audio zařízení, protože MacPro k tomu běžně slouží v různých nahrávacích studiích a produkčních společnostech.

   Tak jak tak MacPro je pro Apple více či méně jen záležitostí prestiže než záležitost marže a zisku. Odbyt MacPro s Intelem se fakticky zastavil před dvěma roky a Apple to rozhodně neublížilo. naopak v oblasti počítačů zásadně posílil.

   • Zrovna profesionální zvukové karty se v interním provedení nevyrábí až na úplný low-end. Je to kvůli vstupním zesilovačů a analogově digitálním převodníkům, které jsou citlivé elektromagnetické rušení, nehledě na to, že takové zařízení může mí i desítky vstupů. V minulosti byl MacPro regulerní pracovní stanicí, ale už když Apple začal kašlat na uvádění nových modelů v rozumném termínu, začal tuto třídu sám zabíjet. Jak stoupá výkon – tedy jak se z PC stává work station, je důležitý nejen výkon CPU, ale i kapacita a propustnost RAM, konektivita ať už interní či externí, kapacita a propustnost úložiště. A toto vše MacPro postrádá.

     • A uz ti niekto povedal, ze PC su aj vyrobky od Apple? Ty blabol? 🙂 Faktom je, ze Apple nikdy nemal najvykonnejsie PC. Prechodom na arm procesory to vyhral hlavne v pomere vykon/watt. A co ma Apple hlavnu vyhodu je to, ze svoj OS prisposobuje na mieru iba zopar zariadeniam, cim dosahuje vyborne vysledky.

      • „A uz ti niekto povedal, ze PC su aj vyrobky od Apple“

       Ti inteligentnější to samozřejmě chápou.
       Asi tak.