Steve Jobs před 10 lety uvedl první MacBook Air, nejtenčí notebook na světě

1
Apple MacBook Air z roku 2008
Apple MacBook Air z roku 2008 (zdroj: Recode)
-
Zdroj: Apple

Přesně před deseti lety, 15. ledna 2008, se na Macworldu odehrála důležitá premiéra. Apple představil svůj třetí notebook, k levnému plastovému MacBooku a pracovnímu MacBooku Pro přibyl MacBook Air. Tehdy nejtenčí notebook světa. Steve Jobs vyrazil dech všem přítomným novinářům i fanouškům, Applu se totiž ve spolupráci s Intelem podařilo do tenkého a lehkého těla integrovat plnohodnotný hardware.

První Air měl 13,3″ displej s rozlišením 1280 × 800 px a jako jeden z prvních využíval LED podsvícení. Tělo bylo z hliníku, klávesnice velká, touchpad na tehdejší poměry obří (a poprvé podporoval vícedotyková gesta). Uvnitř tikal jeden ze dvou dvoujádrových Core 2 Duo (1,6 nebo 1,8 GHz, řada Merom) doplněný o 2GB RAM a 80GB disk. Kvůli úspoře místa Apple použil malý a pomalý 1,8″ model, který nasazoval i v iPodech. Volitelně ale bylo možné objednat verzi s rychlým 60GB SSD.

To vše se vešlo do tělo s hmotností 1,36 kg a tloušťkou 4 až 19 mm. Jobs si při odhalení střílel z konkurence, která také umí dělat malé notebooky, ale ošidí přitom klávesnici, displej, výkon nebo všechno dohromady. A ještě jsou tlustší. Air i díky reklamě s obálkou zaznamenal velký úspěch, přestože mu kritici od začátku vyčítali, že nemá optickou mechaniku, Ethernet a že disponuje jen jedním USB.

Trhu reakce trvala tři roky. Intel v roce 2011 spolu úspornými procesory Ivy Bridge představil koncept ultrabooků. Zjednodušeně šlo o Airy s Windows. Cílem bylo do tenkého těla dostat plnohodnotný displej, klávesnici, touchpad, procesor a SSD. Před deseti lety se lámala hranice 20 mm, dnes mají pokračovatelé i pod 9 mm. Na výraz ultrabook se už pomalu zapomnělo a MacBook Air již přestal být oním prémiovým zařízením. Vývoj u Applu stagnuje a otěže převzal MacBook.

Mimochodem: Steve Jobs tak trochu upravoval realitu. Sony ještě před Airem vyrábělo stylové notebooky Vaio (například Vaio X505 z roku 2004), které měly v pase 10–20 mm. Tento konkrétní měl však jen 10″ displej. A rok po Airu přišel Dell Adamo, který si titul nejtenčího notebooku také přivlastnil. Tloušťka byla konstantních 16,5 mm, zatímco u Applu těch 0,4 mm bylo opravdu jen na hraně kapkovitého profilu.

Ohodnoťte tento článek!