Apple mění dodavatele akumulátorů, už to nebude Samsung. Kdo dal komu kopačky?

0

Deník China Business News hlásí úspěch čínských firem Amperex Technology Ltd. a Tianjin Lishen Battery: právě jejich akumulátory mají být od nynějška vybaveny tablety iPad a notebooky MacBook. Nahradí tak Samsung SDI (dceřinou společnost Samsungu) která údajně „přestala Apple zásobovat“. Což může znamenat, že se Samsung zakázky vzdal dobrovolně, ale s větší pravděpodobností to bude eufemismus pro „Apple dalo Samsungu sbohem a našlo si jiné dodavatele“. Spekulovat bohužel můžeme i o tom, zdali Číňané zlákali Apple na nižší ceny, nebo se do rozhodnutí promítaly strategické aspekty.

Pokud sledujete dění okolo italského manželství Apple a Samsungu pravidelně, asi tušíte, že Apple se snaží se ze závislosti na svém největším dodavateli a zároveň soupeři vymanit, jak jen to jde. Veřejným tajemstvím jsou námluvy s výrobnou mikročipů TSMC, hovořilo se též o změnách (nebo spíše jakési diverzifikaci) mezi dodavateli displejů. Tím se pro iPad Mini a nové verze iPadu měl stát japonský Sharp, nakonec ale k lukrativní zakázce přišly společnosti LG a AU Optronics.

 

Tim Cook, generální ředitel Applu, se na nedávné konferenci pro akcionáře nechal slyšet, že Samsung zůstává klíčovým dodavatelem součástek a tato pozice se v blízké budoucnosti jen tak nezmění. Samsung pro změnu soustavně vyvrací neověřené zprávy, které mají dokumentovat rozkol mezi firmami: například tu, že prý měl Applu navýšit ceny za výrobu procesorů o 20 %, nebo že by Apple přestal odebírat jeho LCD panely.

Obrovské výrobní kapacity Samsungu bude pro Apple těžké nahradit jinými dodavateli, trend se zde ale rýsuje celkem jednoznačně, nemyslíte?

Zdroj: TechCrunch

Ohodnoťte tento článek!