Apple musel zabít iPhone 5, aby 5C a 5S mohly žít [komentář]

0

Rovnou v úvodu říkám, že budou následovat jen a jen moje názory, nikoliv postoj redakce. A budu kritizovat, i když jsem nová zařízení ještě netestoval. iPhony mě totiž včera zklamaly, a to hned několikrát.

Apple tentokrát nedokázal uhlídat vůbec nic, všechny důležité novinky prosákly skrz čínské a jiné továrny, případně z jiných zdrojů. Už se ani neopakuje legrace s iPhonem 4 zapomenutém v baru a následných policejních raziích. To to ještě vypadalo, že si Apple tajemství střeží. A také včerejší představování Tim Cooka vypadalo odevzdaně. „Tady to máte, stejně už to všichni víte.

 

Nudný 5S a drahý 5C

Oba nové telefony se jistě budou znovu dobře prodávat, ale naplnily se hrozby, kterých jsem se bál – minimum inovací –, a tedy důvodů, proč si iPhone 5C nebo 5S koupit, pokud už máte „pětku“. iPhone 5 se už dokonce ani nebude prodávat. Apple místo toho nabídne za stejnou cenu ošklivější plastový model.

iPhone 5C se totiž téměř v ničem neliší. Je o chlup větší, tlustší a těžší. Má lepší přední foťák a prý trochu déle vydrží. Smutné bylo, když se Jony Ive rozplýval nad tím, že vytvořili tak krásný plastový telefon. Subjektivně tedy vypadá mnohem hůř než luxusní kovový iPhone 5. Lacině. Barevné kombinace a polykarbonátový unibody kryt až moc připomínají Lumie od Nokie. Vše ale dorazila cena. iPhone 5C opravdu není levný, ale pouze levnější než nový top model. V nedotované verzi je za 599 eur, tolik by dle zavedeného zvyku stál i vyprodávaný iPhone 5.

iPhone 5C v pěti barvách

iPhone 5S přišel v nových barvách: zlaté, stříbrné a šedočerné. Tělo se vůbec nezměnilo, což jsme ani nečekali. S-kové modely vždycky jen vylepšují předchozí generaci. Zde jsme se dočkali rychlejšího čipsetu (2× tolik výkonu CPU i GPU), lepších foťáků (přední i zadní si lépe poradí s temnějšími interiéry, navíc přibyl dvoudiodový blesk) a snímače otisků.

Výdrž by také měla být lepší a stejně jako u iPhonu 5C byla rozšířena podpora sítí LTE. Nový 64b procesor vypadal na keynote jako úžasná high-tech věcička (bulvární média označily 5S za nejrychlejší telefon planety), ale osobně si vůbec nedovedu představit přínos 64b v mobilech. Stále je to nejlepší iPhone a splňuje všechny předpoklady, abychom jej mohli považovat za nástupce.

Barevné varianty iPhonu 5S

iPhone 5 je až moc dobrý

Problém je ten, že pořád existuje iPhone 5. A ruku na srdce: je rychlý až až, fotí dobře už teď a snímač otisků je zbytnou funkcí. Navíc stejně vypadá. To je podle mě důvod, proč jej Apple stáhl z prodeje. Vedle iPhonu 5S toho moc neztrácí a vedle iPhone 5C za stejnou cenu by vydal lépe. Obojí by podle mě způsobilo, že by se iPhone 5 nadále dobře prodával na úkor obou novinek.

Kdo dosud neměl telefon Applu vůbec nebo má starší iPhone než pětku, toho určitě oba přístroje uspokojí. Kdo bude chtít to nej, nechť sáhne po modelu 5S. Kdo chce ušetřit, tomu bych určitě doporučoval iPhone 5 někde z výprodeje. iPhone 5C je dle mého největší produktový omyl Applu za poslední roky. (Což ale nevylučuje, že to možná bude komerční hit.)

Ohodnoťte tento článek!