Apple najímá technické manažery odejivší z AMD – co se chystá?

0

Asi není žádným tajemstvím, že AMD v uplynulých měsících propouštělo velké množství zaměstnanců, což se dotklo i zkušených inženýrů a manažerů. Ti, které AMD nevyhodilo, ze znechucení odešli sami. Pryč už jsou například Rick Bergman, Carrell Killebrew nebo Eric Demers.

Následně AMD opustil i John Bruno, systémový architekt, který má prsty ve vývoji platformy Comal s čipem Trinity. Konkrétně měl vyvíjet „specifikace platformy APU“, nikoliv čip samotný. Byl to tedy spíše manažer, který nicméně rozuměl i vývoji čipů – už od roku 1996 pracoval v ATI nejdříve jako řadový inženýr a později jako vedoucí týmu, pracoval například na Radeonu 7500, notebookových Rage Mobility a posléze také na severních můstcích ATI s integrovaným grafickým jádrem i bez. Bruno nyní prozradil na svém profilu na LinkedIn (přesněji řečeno si toho nyní všimli novináři), že zakotvil u Apple.

Samo o sobě by to asi nebylo tak zajímavé, kdyby už dříve k Apple neodešli dva technologičtí ředitelé grafické divize AMD: nejdříve Bob Drebin a později Raja Koduri, který Drebina na pozici CTO vystřídal. Všichni tři jsou tedy manažeři s technickým „backgroundem“ a to vyvolává spekulace, co že to vlastně Apple potají chystá.

Apple si samo navrhuje čipy pro iPhone a iPad, nicméně to spočívá v tom, že hrstka inženýrů poslepuje dohromady již hotová procesorová jádra licencovaná od ARM a hotové moduly grafického jádra licencované od Imagination Technologies (PowerVR). Spekulace, že Apple by si chtělo navrhovat i vlastní procesory pro Macy a MacBooky tak zní nepravděpodobně. Nicméně zvažte i argumenty, proč by to sice ne hned, ale třeba za pět let mohlo být realitou.

 

Apple má s dodavateli čipů neustále nějaký problém. V roce 2009 se ve zlém rozešlo s Nvidií, zřejmě to souviselo s tehdejšími problémy s umíráním mobilních grafických čipů řady GeForce 8. V roce 2011 se zase rozhádalo s AMD, když to nebylo schopné mu dodat dostatek APU Llano, které mělo být osazováno do MacBooku Air a začalo tedy nakupovat grafické akcelerátory opět od Nvidie. Ta ale měla počátkem letošního roku problémy s 28nm výrobou a TSMC pro ni nemohlo vyhradit více kapacit, protože prioritu dodávek pro své čipy si vydupalo… Apple. Pokud Apple nemá na vývoj vlastních „velkých“ procesorů dostatek lidí, za pár let je může mít. Tempem, jakým jsou propouštěni nebo odcházejí lidé z AMD, by při tom Apple mohlo získat i mnoho zkušených inženýrů.

Možná tedy Apple i v desktopu a noteboocích do deseti let přejde na novou architekturu (buď ARM, nebo IBM PowerPC, kterou používalo před rokem 2005 a na jejímž základu stavělo procesory P. A. Semi, než jej Apple koupilo) a tentokrát vlastní procesory. A nebo, a to bych zatím považoval za pravděpodobnější, společnosti prostě jen chybělo pár zkušených manažerů z oblasti návrhu mikročipů, tři veteráni z AMD kvůli konkurenční doložce neměli mnoho atraktivnějších možností, kam odejít, a další zvyšování stavů není v plánu.

Zdroj: SemiAccurate, LinkedIn

Ohodnoťte tento článek!