Apple opět pod palbou, Motorola podala žalobu kvůli 18 patentům

0

Titul otloukánek roku patří bezpochyby Applu. Pokud jde o softwarové patenty, téměř ve všech případech v posledních dvou letech figuroval na straně žalovaného (častěji) nebo žalobce. A nemusím přitom jít o malé patentové trolly (jako včera Mirror Worlds), ale žaloby padají i ze stran velkých konkurentů. Nokia i HTC už válku vedou, včera se přidala americká Motorola.

Ta tvrdí, že Apple porušuje rovnou 18 jejich patentů, případ se řeší u floridského okresního soudu. Samotná Motorola tvrdí, že vždy stáli stáli v čele inovací a své nápady si nechali zaregistrovat. A vyjednávání s Applem nevyšla, protože firma nemá zájem platit za licence.

Patenty pokrývají snad všechny oblasti: příjem GPRS, WCDMA (3G), Wi-Fi 802.11, design antény, bezdrátový přenos e-mailu, senzor proximity, správa softwaru, služby založené na umístění, synchronizace zařízení apod. Jak trefně poznamenal Peter Kafka z ATD, „naštvaní nejsou snad jen z Pingu“ :-).

Tohle bude jeden z případů, které se potáhnou léta. Motorola se vlastně postavila mezi dva giganty. Z druhé strany na ní totiž útočí Microsoft kvůli porušování patentů v Androidu. Aby komplikovaných vztahů nebylo málo, Apple se soudí s HTC, ti se naopak začali kamarádit s Microsoftem.

Svět bez softwarových patentů by určitě nebyl tak šťavnatý.

Zdroj: All Things Digital

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. imho HTC hlavně zapracovala na dostupnosti svých výrobků, rozšířila síť prodejců, kteří jeho výrobky prodávají a v USA uvedli jako jedni z prvních 4G mobilní telefon.
    Android na tom jistě bude mít také určitý podíl, ale pochybuji o tom, že ten hlavní.
    Android je funky a spousta lidí ho kupuje hlavně ze zvědavosti, přecijen HTC je zaměřena spíše na Windows mobile a s novým Windows Phone 7 to nebude jinak.
    Android nasadili v podstatě jen proto, že Microsoft nebyl dlouho dobu schopen dostat na trh nový a zajímavý systém, což se s příchodem WP7 změní.
    Ale je fajn, že Android si razí svou cestu a jistě se brzy dočkáme dolazené verze, která vydrží déle jak rok beze změny a vytvoří stabilní zázemí pro vývoj aplikací pro mobilní a chytré telefony 🙂