Mobilní platby Apple Pay jsou konečně v ČR. Co byste měli vědět?

7

Po dlouhém otálení jsme se v Česku konečně dočkali platební služby Apple Pay. Cupertinská společnost stiskla tlačítko „start“ dnes ráno, podporu již nabízejí i první banky. Ty službu taktéž dlouho vyhlížely, protože platit mobilem na Androidu některé z nich umožňují již dva roky. Apple ale bankám nedovoluje k bezkontaktnímu placení využít jejich vlastní aplikace, vše běží přes Pay.

Díky uzavřenosti platformy ale placení i nastavování probíhá u všech bank stejně. A uživatelé mohou na terminálech rovnou platit iPhonem nebo hodinkami Watch, v případě online nákupů pak i pomocí iPadů nebo Maců. Je však potřeba, aby v aplikacích nebo na webech bylo tlačítko Apple Pay coby alternativa pro PayPal apod.

Které banky a instituce podporují Apple Pay?

 • Air Bank
 • Česká spořitelna (jen Visa)
 • Edenred
 • J&T Banka
 • Komerční banka
 • mBank
 • Moneta Money Bank
 • Twisto

Do Apple Pay lze nahrát karty Visa, MasterCard a Maestro, podporuje kreditní i debetní. V seznamu zatím figurují i dvě „nebanky“. Edenred provozuje karty s firemními benefity a stravenkami (a mj. již podporuje i Google Pay). Twisto má zase kartu nevázanou na konkrétní banku, ale platí se za ní měsíčně dle tarifu 49 či 99 Kč.

Čím platit přes Apple Pay?

Na terminálech v kamenných obchodech lze platit pomocí:

 • iPhone SE, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, XR, XS, XS Max
 • Apple Watch, Watch Series 1, 2, 3, 4

V aplikacích a na webech lze platit i pomocí tabletů a počítačů:

 • iPad 5, 6, Mini 3, Mini 4, Air 2, Pro (všechny generace)
 • MacBooky s Touch ID a všechny Macy uvedené po roce 2012 spárované s iPhonem nebo Watch

Nastavení a placení s Apple Pay

Karty se do iPhonu přidávají (a také se spravují) v aplikaci Wallet. Postup sestává z několika kroků, během níž musíte kartu vyfotit nebo údaje ručně opsat, odsouhlasit podmínky a vyčkat na potvrzovací SMS banky. Pak je iPhone připraven k placení.

S placením je to trochu složitější, neboť Pay se jinak používá se starými iPhony se čtečkou otisků Touch ID a novými iPhoney se skenerem obličeje Face ID. V případě otisků přiložíte prsty na čtečku a mobil dáte k terminálu. U Face ID je třeba dvojitým stisknutím bočního tlačítka rozsvítit displej, přiložit mobil k obličeji a pak je dát k terminálu. U Apple Watch se dvakrát stiskne tlačítko pod korunkou a přiloží k terminálu.

TIP: Které banky podporují platbu mobilem?

Stejný postup platí u všech plateb, ať už jsou do 500 Kč nebo nad. Z pohledu uživatele jde o bezplatnou službu, nejsou mu účtovány žádné poplatky navíc. Do peněženky Wallet může najednou přidat až 8 karet.

S Pay lze platit všude tam, kde jsou terminály pro bezkontaktní karty. Apple (stejně jako Google) upozorňuje, že u některých starších terminálů bude někde potřeba zadávat ještě PIN.

https://www.youtube.com/watch?v=eHoINVFTEME

Mobilní platby Apple Pay jsou konečně v ČR. Co byste měli vědět?
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 8 hlasů

7 KOMENTÁŘE

 1. Hmm, uz jsem psal do Googlu, jestli by nemohli zakazat v androidu vlastni reseni bank po vzoru Apple. Takhle u te same banky mohou applisti pouzivat Apple Pay a androidakum cpou banky svoje vlastni polofunkcni reseni.

 2. Dnes jsem 2x zkoušel platit hodinkami. Je to trochu divný, zvednu levou ruku a ukazovák pravé ruky si připravím na tlačítku a čekám, až mi na terminálu vyskočí částka a pak přiložím. Trochu to vypadá, jako kdybych stopoval čas, jak paní u kasy pracuje rychle a upravoval pak normohodiny 😀
  Není to pro mě náhrada fyzické platební karty, ale fajn věc, kdy mohu jít do města/na procházku jen tak s telefonem, nebo v létě mám jen hodinky a přitom můžu nakoupit nějaké drobnosti.
  Nosit v kraťasech volně kartu se mi moc nechce a tahat peněženku už vůbec ne. Prostě fajn „doplněk“.
  Hodinky za 10K mají další využití.