Apple před soudem. SoC A7 prý porušuje patent, který před lety zatopil i Intelu

0

Na patentové válečné frontě momentálně společnost Apple zaměstnávají rozsáhlé spory se Samsungem a Motorolou, jejichž objektem jsou zejména mobilní telefony a tablety. Vedle toho má ale společnost nyní o jednu starost navíc. Byla totiž zažalována zástupci University of Wisconsin–Madison kvůli patentu, který údajně porušují její procesory A7. Ty se nacházejí v nejnovějších telefonech a tabletech Applu a známé jsou mimo jiné tím, že jako první přinesly do světa čipů ARM 64bitovou architekturu.

Lépe řečeno, k soudu Apple žene organizace Wisconsin Alumni Research Foundation, která spravuje patenty vzešlé z výzkumů realizovaných na University of Wisconsin–Madison. V žalobě podané 31. ledna (januára) se jedná o americký patent s číslem US 5781752 A, týkající se návrhu procesorů (podrobnosti můžete vidět zde). Konkrétně pojednává o prediktoru umožňujícím agresivní (spekulativní) vykonávání instrukcí stylem „Out-of-Order“ i v situacích, kdy dotyčné instrukce závisí na zatím nedostupných výsledcích předchozího kódu.

Technologii založenou na tomto patentu má podle žaloby v sobě obsahovat právě i procesorová architektura čipu A7, aniž by k tomu Apple mělo licenci či oprávnění. Žalující strana tedy požaduje soudní příkaz zamezující neoprávněnému používání patentu, jinými lsovy zřejmě zákaz prodeje, pokud nedojde k uzavření licence. Žádá soud také vyčíslení odškodného, na které má nárok, což bude určitý podíl z tržeb dotyčných produktů. Zatím ale netušíme, v jaké výši by tato suma mohla být. Wisconsin Alumni Research Foundation používá prostředky z licencování patentů na financování výzkumů a činnosti univerzity, takže i případně vysouzené peníze by asi směřovaly na tento účel.

Procesor Apple A7
Procesor Apple A7

Organizace uvádí, že v Apple se o patentu vědělo, neboť jej firma citovala ve svých vlastních patentových přihláškách. Žádosti o vyjednání licence k této technologii ale společnost dle žaloby odmítla. Toto se ještě může Applu vymstít, jelikož v případech, kdy bylo údajné neoprávněné užití patentované technologie činěno vědomě, může soud dle amerického práva uvalit odškodné v trojnásobné výši. Na druhou stranu, firmu s tak tučným bankovním kontem, jako má Apple, by ani několik miliard USD nepoložilo.

 

Ve prospěch nároků patentu US 5781752 A možná u soudu promluví to, že Wisconsin Alumni Research Foundation jej v minulosti úspěšně obhájila i proti takovému procesorovému gigantu, jakým je Intel. S touto společností se kvůli neoprávněnému využití stejné technologie soudila již v roce 2008, kdy předmětem nebylo nic menšího, než veleúspěšná architektura čipů Core 2.

Ve sporu s Intelem k samotnému rozsudku nedošlo, neboť společnost raději vše urovnala mimosoudní dohodou. Je ale zajímavé, že jak upozorňuje web The Register, Intel tehdy vůbec nepopíral, že Core 2 tuto patentovanou technologii používá a ani se nepokusil patent (jehož autoři zřejmě nejsou bezvýznamná jména) zneplatnit. Na svou obranu toliko poukazoval na to, že dotyčný výzkum spolufinancoval a má tedy na jeho využití nárok. Pokud tomu tak ale bylo, neměl jej asi Intel dostatečně smluvně ošetřen, takže nakonec musel přistoupit na zmíněné mimosoudní vyrovnání (a velmi pravděpodobně doplatil určité peníze za licencování patentu). Patent byl však touto cestou svým způsobem potvrzen a pro Apple bude těžší jej nyní u soudu zpochybnit.

Zdroje: The Register, Scribd

Ohodnoťte tento článek!