Apple představil iPhone 6 a 6 Plus, hodinky Watch a NFC platby Pay

0

Tim Cook tentokrát pozval novináře z celého světa do sanfranciského Flint Centera, kde Apple přesně před 30 lety představil první Mac. Tato symbolika v nás vyvolávala velká očekávání a dotknul se jí v začátku keynote i sám šéf Applu. Mac znamenal znovuzrození Applu. To další přišlo (mimo jiné) s prvním iPhonem. Tento telefon – v poslední generaci – je co do počtu prodaných kusů stále nejprodávanějším smartphonem na světě. A teď se dočká hned dvou nástupců.

iPhone 6 plus iPhone 6 Plus

Potvrdilo se, co jsme tušili několik měsíců předem z různých úniků a střípků tajných zdrojů. Čtyřpalcový displej je passé, iPhone 6 přijde v 4,7″ a 5,5″ provedení. Oba jinak vypadají stejně. Oproti loňskému modelu jsou zakulacenější a tenčí. 5S měl v pase 7,6 mm, iPhone 6 má 6,8 mm a 6 Plus 7,1 mm. Předku vládne sklo (místo spekulovaného safíru), záda jsou z hliníku. Odolnost vůči vodě nebo prachu ale chybí.

Apple iPhone 6 a 6 Plus
Apple iPhone 6 a 6 Plus   

Displej je stále IPS, pokrývá gamut sRGB a má také vyšší rozlišení. A nezvyklé. Menší model dostane 750 × 1334 px a větší 1080 × 1920 px. Větší displej a větším rozlišením si žádá i zvláštní uživatelské rozhraní. Apple to předvedl na aplikaci Zprávy, kde 6 Plus zobrazí více obsahu a také fotografie kontaktů. UI tak bude kombinovat prvky z iPhonu i iPadu. Totéž se týká i klávesnice a e-mailu v režimu na šířku. Rozložení vypadá jako iPad Mini. Do horizontálního režimu se umí přepnout i domovská obrazovka.

Kvůli větším displejům Apple trochu pozměnil ovládání, abyste nemuseli lovit tlačítka na horní straně displeje. Táhnutí prstu zleva doprava tak funguje jako tlačítko zpět. Dvojí stisknutí domovského tlačítka pak zmenší aktivní okno, resp. přesune jeho horní část do středu displeje. Tlačítko pro vypnutí telefonu už také není nahoře, ale na boční straně telefonu.

iOS už mimochodem obsahuje 1,3 milionu aplikací. Phil Schiller řekl, že ty, které nebudou optimalizovány pro iPhone 6 (nová rozlišení), pojedou zcela normálně. Obraz se prostě bude škálovat na jiné rozlišení, poměr stran se totiž nezměnil. Nejpopulárnější aplikace ale jistě budou optimalizovat i na jiné displeje.

Rychlejší CPU, GPU i Wi-Fi

Nový je také čipset. Loni Apple uvedl první 64b procesor s rodiny ARM. Na čip A7 navazuje A8. Obsahuje dvě miliardy tranzistorů, je vyroben 20nm procesem a je o 17 % menší než loňský A7. Přesto má o 25 % rychlejší CPU (stále dvoujádro) a o 50 % výkonnější grafickou část. Apple také připomněl, že od prvního iPhonu až k současnosti zrychlil procesor 50násobně a grafiku dokonce 84násobně.

Výkon nového čipsetu a také rozhraní Metal představeného spolu s iOS 8 Apple prezentoval na chystané hře Vain Glory od studia Super Evil Megacorp (!). Ukázka na videu vypadala opravdu hezky, asi jako dobře optimalizované hry pro starší konzole Xbox 360 a PS3. Ale to už známe i od Nvidie a její Tegry K1.

Apple iPhone 6 a 6 Plus

Co je důležitější, větší displej ani rychlejší procesor neznamenají nižší výdrž, ale naopak. iPhone 6 vydrží ve všech případech stejně nebo déle než iPhone 5S. Ještě větší držák ale bude iPhone 6 Plus, který slibuje až 80 hodin přehrávání hudby, 24 hodin hovoru na 3G a 16 dní v pohotovosti.

Výdrži jistě pomůže také optimalizace čipu M8, který se v iPhonu bude starat o pohybové senzory. Nově například rozpozná, jestli běžíte, nebo jedete na kole. Spočítá i vzdálenost a převýšení, protože přibyl barometr. Tuto novinku využije například aplikace Nike+.

 

Apple nasadil i nový modem pro LTE, který podporuje již 20 pásem, prý více než kterýkoliv jiný smartphone. Systém i telefon již podporují i VoLTE, tedy technologii pro volání v jinak čistě datové síti LTE. Síťová podpora už konečně zahrnuje i Wi-Fi 802.11ac slibující až trojnásobné rychlosti. Přes Wi-Fi prý bude možné také telefonovat, podporu ale slibuje jen americký T-Mobile a britský operátor EE.

Lepší foťák, i se stabilizací

Firma vylepšil také foťáky. Zadní má stále rozlišení 8 Mpx a je u něj duální blesk, světelnost optiky f/2.2 také zůstala, nový je ale snímač s 1,5mikronovými pixely (stejná velikost jako u iPhonu 5S). Slibuje tak lepší dynamický rozsah a lépe by si měl poradit za horších světelných podmínek. A bude až dvakrát rychleji ostřit, protože Apple nasadil nový systém fázové detekce známý z dražších foťáků. Ukázkové fotky vypadaly náramně, ale špatnými by se přece žádná firma nechlubila, že jo. A kdybyste chtěli skládat obří panoramata, nově mohou mít rozlišení až 43 Mpx.

Apple iPhone 6 a 6 Plus

Zajímavostí je, že Apple do čipu A8 nasadil vlastní obrazový procesor s rychlejším zpracováním vizuálních dat. Phil Schiller řekl, že na snímku budou rychleji vyhledány obličeje i zachyceny úsměvy a schovány mrknutí. Oba iPhony mají stabilizaci obrazu, ale menší model jen elektronickou. Až iPhone 6 Plus obsahuje stejně jako konkurenti optickou stabilizaci.

Na rozdíl od rivalů ale iPhone 6 ještě neumí točit 4K video. Zvládne 1080p při 30 a nově i 60 snímcích za sekundu. K dispozici je i slo-mo režim se 120 fps a 240 fps (v rozlišení 720p).

Zlepšení se dočkal i přední foťák. Taktéž má nový senzor a větší clonu (f/2.2, dříve f/2.4), zachytí o 81 % více světla než loňský model. A také Apple o něm mluví v souvislosti s kvalitnějšími selfies. Mimo jiné umí nativní HDR.

Dostupnost

A americké ceny? S dvouletým úvazkem se bude 16GB iPhone 6 prodávat za 199 dolarů a iPhone 6 Plus za 299 dolarů. Verze s 64GB a 128GB (novinka) budou vždy o další stovku dražší. iPhone 5S zlevní na 99 dolarů a iPhone 5C bude zdarma. Pochopitelně opět s dvouletým úvazkem.

Na evropské a české ceny si ještě musíme počkat. iPhony 6 se začnou prodávat od 19. září, předobjednávky vypuknou už tento pátek 12. září. Česko v první vlně není, ale do konce roku budou novinky ve 115 zemích světa.

iOS 8
iOS 8

O novému iOS 8 už Apple moc nenamluvil, všechno důležité už známe z letošního WWDC. Proto vás i my odkážeme na starší článek. Jen připomenutí, iOS 8 přijde coby aktualizace pro iPhone 4S, iPhone Touch 5G, iPad 2, iPad Mini a novější verze, a to už 17. září.

  iPhone 5S iPhone 6 iPhone 6 Plus
displej 4,0″, 640 × 1136 px, LCD IPS, 326 ppi 4,7″, 750 × 1334 px, LCD IPS, 326 ppi 5,5″, IPS, 1080 × 1920 px, 400 ppi
sítě GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, HSPA+ 42, LTE GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, HSPA+ 42, LTE
konektivita Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, 3,5mm jack, USB 2.0 (Lightning) Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, GPS, 3,5mm jack, USB 2.0 (Lightning), NFC
paměť 16/32/64 GB 16/64/128 GB
RAM 1 GB 1 GB
SoC Apple A7 (2× 1,3 GHz, PowerVR G6430) Apple A8
fotoaparát zadní: 8 Mpx, 2× LED, video 1080p, přední: 1,2 Mpx, 720p zadní: 8 Mpx, 2× LED, video 1080p, přední: 1,2 Mpx, 720p zadní: 8 Mpx, 2× LED, OIS, video 1080p, přední: 1,2 Mpx, 720p
akumulátor 1560 mAh ? ?
výdrž hovor přes 3G: 10 h
audio: 40 h
video: 10 h
Wi-Fi: 10 h
pohotovost: 240 hodin 
hovor přes 3G: 14 h
audio: 50 h
video: 11 h
Wi-Fi: 11 h
pohotovost: 240 hodin
hovor přes 3G: 24 h
audio: 80 h
video: 14 h
Wi-Fi: 12 h
pohotovost: 384 hodin
rozměry 123,8 × 58,6 × 7,6 mm 138,1 × 67 × 6,9 mm 158,1 × 77,8 × 7,1 mm
hmotnost 112 g 129 g 172 g
barva stříbrná, zlatá, šedá

NFC je tady jako Apple Pay

Tim Cook tvrdí, že všechny dosavadní pokusy o placení mobilem byly hrozné a málo rozšířené. Lepší zkušenost podle něj přinese nový systém Apple Pay. Oba iPhony už obsahují NFC a také softwarový ekosystém. Do peněženky Passport bude možné ukládat platební karty a pak jimi platit u bezkontaktních terminálů. Autorizaci provedete otiskem prstu.

Apple Pay

Apple slibuje, že služba bude naprosto bezpečná a bude používat jakési dynamické bezpečnostní kódy. Pokud telefon ztratíte, na dálku přes Find My Phone bude možné platby zablokovat. Apple rovněž slibuje, že nebude šmírovat, co si kupujete a za kolik. Data o platbách budou privátní.

Služba ale bude dostupná (zatím) jen u šesti amerických bank a karetních společností MasterCard, Visa a American Express. Platby Apple Pay bude přijímat 22 000 obchodů včetně Macy’s, Bloomingdales, Subway nebo McDonalds. Zřejmě prostě stačí NFC terminál. Pay bude nějakým způsobem fungovat i u online plateb.

One more thing… Watch

Žádné iWatch, ale prostě Watch. Apple ukázal chytré hodinky se čtvercovým půdorysem, čtvercovým displejem, ale kulatými motivy. Ikonky jsou kulaté, stejně tak analogový ciferník. Cook připomněl, že to není zmenšený iPhone, ale zcela nové zařízení se specifickým ovládáním.

Apple Watch

Displej je samozřejmě dotykový. Na boku je ale malé rolovací kolečko zvané Digital Crown, kterým také budete posouvat nebo přibližovat informace na displeji. Funguje jako Jog Dial, který do telefonů dříve integroval Sony. Kolečko se točí a funguje i jako tlačítko. Apple se ale spoléhá také na hlasové ovládání přes Siri. Hodinky zobrazí čas, příchozí notifikace, předpověď počasí, můžete skrz ně odpovědět na zprávu.

Mají i vlastní aplikace jako stopky nebo malý komunikátor. Ostatním majitelům hodinek můžete poslat jednoduchou malůvku. Další funkcí je, že hodiny přečtou srdeční tep a zašlou je formou vibrací druhé straně. Ta bude cítit, jak jste vzrušení. 🙂 Z telefonu bude možné ovládat přehrávač, hodinky zobrazí i navigaci.

Výdrž Apple zatajil

Co je zajímavé, displej zakrývá safírové sklo, takže se jen tak nepoškrábe. Zároveň ale obsahuje tlakově citlivou vrstvu. Prý bude cítit, jestli na virtuální tlačítko pouze ťuknete, nebo jej zmáčknete. Hodinky jsou vodotěsné, nabíjí se bezdrátově (konektor MagSafe) a obsahují i snímač srdečního tepu a akcelerometr.

GPS chybí, geolokační data si hodinky vezmou z iPhonu. Další aplikace a widgety budou moci tvořit vývojáři. BMW například chystá funkci, se kterou na dálku zkontrolujete, jestli jste zamkli auto, případně vás k němu odnaviguje.

Apple Watch

Sám Apple připraví dvě nové aplikace Fitness a Workout, které budou měřit sportovní výsledky a kontrolovat životosprávu. Hodinky ale poslouží jako jednoduchý dálkový ovladač Apple TV či jako hledáček a spoušť foťáku iPhonu. Sloužit budou také k placení přes Apple Pay.

Apple bude prodávat šest různých řemínků od kožených až po kovové. Samotné hodinky budou ve třech provedeních: Watch (stříbrné a černé nerezové), Watch Sport (šedé a stříbrné hliníkové) a Watch Edition (18karátové ze žlutého nebo růžového zlata). A také dvou velikostech: pro pány (42 mm) a dámy (38 mm). Spolupracují výhradně s iPhony 5 a novějšími (přes Bluetooth). Ceny začnou na 349 dolarech, ale koupit si je budete moci až začátkem roku 2015. A o výdrži Apple neřekl ani slovo! Zato na pódium pozval irskou kapelu U2.

Fotogalerie

Zdroj: Apple

Ohodnoťte tento článek!