Apple překonal očekávání, ale zisk klesl poprvé po deseti letech

0

Cupertinská společnost před chvílí zveřejnila výsledky hospodaření za druhý kvartál fiskálního roku 2013. Dařilo se, Apple překonal své předpovědi i odhady analytiků. Firma za uplynulé čtvrtletí utržila 43,6 miliardy amerických dolarů, což je o 11 % více než loni. Ovšem čistý zisk klesl o 18 % na 9,5 miliardy dolarů. Hrubá marže je také o 10 procentních bodů nižší než než loni (37,5 % vs. 47,4 %).

Apple v posledních třech měsících prodal 37,4 milionu iPhonů (7% meziroční růst), 19,5 milionu iPadů (65% růst), 3,95 milionu Maců (2 % pokles) a 5,6 milionu iPodů (27% pokles). Z výsledků je však patrné, že prodal více levnějších iPhonů i iPadů než loni, protože i přes 7% nárůst prodejů kusů vzrostly tržby iPhonů jen o 3 %. U iPadů je rozdíl ještě výraznější: o 65 % více kusů, ale „jen“ o 40 % vyšší tržby. Hodně se dařilo softwaru, iTunes a iCloudu, Apple zaznamenal 30% nárůst tržeb na celkových 4,1 miliardy dolarů. S tímto tempem to bude brzy silnější byznys než prodej počítačů.

 

Tim Cook tradičně komentuje, že je výsledky nadšený, že jeho tým usilovně pracoval a moc se těší, až vydají nové produkty. Spokojený je i finanční šéf Peter Oppenheimer. V tomto čtvrtletí očekává tržby okolo 34,5 miliardy a hrubou marži v rozmezí 36 a 37 %. Mezikvartálně tak tržby znovu poklesnou, protože i prodeje klíčových iPhonů a iPadů půjdou dolů – veřejnost očekává nové modely.

Apple také oznámil, že vyplatí o 15 % vyšší dividendu, konkrétně 3,05 dolaru na akcii (cca 1 % její hodnoty). Do konce kalendářního roku 2015 hodlá vrátit akcionářům 100 miliard dolarů. Kompletní výsledky najdete na oficiálním webu. Zde je pak tabulka tržeb a prodejů produktů.

Ohodnoťte tento článek!