Apple přiznal, že uměle zpomaluje starší iPhony

27
Apple iPhone SE
Apple iPhone SE

Už více než týden se internetem šíří drby, podle nichž prý Apple do iPhonů zabudoval kurvítko, aby lidi donutil koupit novější modely. Není to pravda, starší telefony ale opravdu cíleně zpomaluje.

Celé to vypuklo na začátku roku, kdy si hodně uživatelů iPhonů 6 a 6S začalo stěžovat, že se jim telefon zničehonic vypíná. Apple to v lednu vyřešil aktualizací na iOS 10.2.1, která dle seznamu změn „zlepšuje správu napájení při špičkové zátěži, aby nedocházelo k nečekanému vypínání iPhonu“. Problém s vypínáním skončil, objevil se nový.

Geekbench jako důkaz

Začátkem prosince na něj na Redditu upozornil uživatel s přezdívkou TeckFire. Všiml si, že jeho iPhone 6S byl pomalý, citelně pomalejší než iPhone 6 Plus od jeho bratra. Jeho akumulátor už byl opotřebovaný (20% wear level). Po výměně za nový byl iPhone 6S opět rychlý. Skóre v Geekbenchi bylo předtím o více než 40 % nižší.

Ostatní uživatelé na Redditu poukázali na to, že iPhone používá dynamickou změnu frekvence CPU, ta u čipu A9 kolísá od 600 do 1850 MHz. Jestli Apple pro throttling používá i prázdné instrukce, zjistit nelze. Každopádně platí, že výkon čipu se mění nejen v závislosti na teplotě zařízení, ale také stavu akumulátoru.

Výsledky nakonec potvrdil i John Poole z Geekbenche. Ukázal grafy uživatelských měření, a zatímco u iPhonů 6S běžících na iOS 10.2 je jen jeden vrchol u maximálního skóre okolo 2500 bodů, u iOS 10.2.1 a iOS 11.2 je těch špiček několik. To ukazuje na fakt, že při různém stavu akumulátoru se jinak škáluje výkon. U iPhonů 7 to začalo dělat v iOS 11.2.

Zpomalovat se budou i všechny budoucí iPhony

Nakonec přiznal barvu i sám Apple. Pro TechCrunch řekl, že iPhony 6, 6S a SE opravdu zpomaluje v případech, že by hrozilo neočekávané vypnutí (takže Apple očekává neočekávané). Děje se tak prý u zastaralých akumulátorů nebo při nízkých teplotách venku, kdy akumulátor už není schopný dodávat požadované napětí. Ochranná funkce je od iOS 11.2 skutečně zavedena také v iPhonu 7 a v budoucnu se dostane i do dalších telefonů.

Faktem zůstává, že Apple mohl o chování iPhonů informovat transparentněji. Místo zpomalení bez udání důvodu mohl skrz systémové notifikace oznámit, že by uživatel měl navštívit servis a nechat si vyměnit akumulátor. Zde už opravdu můžeme spekulovat, jestli za tím opravdu není snaha prodat nové a rychlejší telefony.

PS: Dlouhodobý test Futuremarku ukazuje, že iPhony s neopotřebovanými akumulátory vykazují konstantní výsledky, vliv na výkon v syntetických testech nemají ani různé verze iOS. Žádné jiné kurvítko tak v telefonu nejspíš není.

PPS: Vypínání telefonů bude záležitost především špičkových modelů s náročnějšími a žravějšími čipsety. Zvlášť, když nemají dobře dimenzované akumulátory. Sám jsem podobný problém zaznamenal po více než roce používání Lumie 950. Ta se vypnula (a už nezapnula) automaticky při asi 20 % kapacity akumulátoru. Nový to vyřešil. (Lumie se navíc nemusela složitě rozebírat, má odnímatelný plastový kryt.)

Ohodnoťte tento článek!

27 KOMENTÁŘE

 1. Připadá mi to stejné jako s Babišem. I kdyby ten člověk někoho snad zabil, tak ho stejně ovce budou volit. Zákazníci Applu jsou na tom stejně, Apple s nima vyje*ává, ale oni si toho předraženýho iPhona stejně koupí zas a znova.

  • Babiše chtějí soudit za věc, která se stala trestným činem až rok a půl po tom, co ji udělal. Ostatně OLAF už v tom hledá tři roky něco proti němu a zatím nenašel, že? Jinými slovy, v případě spravedlnosti a nezávislosti orgánů v trestním řízení by žádné takové stíhání vůbec nesmělo vzniknout. Ale samozřejmě pražská plivárna je z toho v sedmém nebi a vůbec nevnímá, jak ve volbách dopadly antibabišovské strany. Lidi nespravedlnost poznají i bez právnického vzdělání. Tedy ne všichni, samozřejmě, ale stačí to.

  • Kde si četl, že zpomalení bude patrné už za rok? Jak si přišel na to, že o polovinu? Jo a ta cena taky nesouhlasí… 😀
   Pokud jsem to pochopil, tak omezen bude pouze maximální výkon procesoru (špička). Jak často telefon běží na plný výkon? Co teprve nadupaný A11 Bionic?

   • „Co teprve nadupaný A11 Bionic?“
    Tohle přesně chce Apple slyšet. O, můj „starý“ iPhone nestíhá, koupím si nový, který má nadupané SoC, u toho určitě sekání nehrozí. A bum, za dva roky (což je doba, po které už akumulátor není v moc dobré kondici a začíná být dost poruchový) telefon extrémně zpomalí. No nevadí, koupím nový, A13 je bezkonkurenční, sekání určitě nehrozí…

    • Zatímco ostatní výrobci nic takového slyšet nechtějí. Nechtějí, aby si od nich každý rok nebo dva lidi kupovali nové telefony, proto každý rok nebo dva nevydávají nové modely s nadupanějšími procesory a novými funkcemi.

     • Neříkám, že ostatní výrobci nic takového nedělají.
      Jen mě překvapilo, vidět pod tímhle článkem větu „Co teprve nadupaný A11 Bionic“. To je úplně stejné jako říct „Až budou DX12/Vulkan hry rozšířené, bude tu mít nVidia architekturu podávající v nich slušné výsledky“ (nechci narážet na nVidii, chci jen ukázat jak je stupidní bránit současný produkt tím, že budoucí produkt bude mít/umět XYZ. Vlastníka/potenciálního kupce nezajímá co bude umět/umí budoucí produkt, zajímá ho co umí současný produkt. Tudíž mi přijde argument „Co teprve nadupaný A11 Bionic“, u článku pojednávajícím o tom, jak minulé generace iPhonů (a pravděpodobně i ty současné) ztrácí po čase výkon, nemístný).

    • To si asi můj příspěvek špatně pochopil. Applu se nezastávám (viz. mé příspěvky o něco níže), jen tvrdím, že věc není tak horká, jak na první pohled vypadá. Už teď má v sobě iPhone 7 software, který ho zpomalí při zjištění „unavené“ baterie. Jenže to snížení výkonu bude v takové míře, že je znatelné na benchmarcích, ale ne tak v běžném použití. Snížen bude maximální výkon. A maximálního výkonu využíváš jen zřídka. Tím spíše u dostatečně výkonného stroje jakým je třeba iPhone 7 (nebo právě 8, který ten software dostane asi brzy). Většina uživatelů si ničeho nevšimne, nebude tedy nepřímo nucena ke koupi novějšího modelu. Každopádně měl Apple při snížení výkonu hodit nějakou hlášku o tom, že tak činí a je třeba vyměnit baterii.

     • Ještě dodám, že jsem dva roky vlastnil bazarový (dva roky pozáruční) iPhone 5s. Začínal jsem s iOS9 a končil na iOS10.3, takže jsem onu zpomalovací aktualizaci musel dostat. Žádné měření výkonu jsem nedělal, ale ničeho jsem si nevšiml. Výkon telefonu nebyl mým důvodem, proč jsem se ho vzdal.

     • Podle toho co jsem na netu našel, se „problém“ týká jen „iPhone 6, 6S, SE, and 7“, ale nijak extra ověřené to nemám.
      V článku se píše „Všiml si, že jeho iPhone 6S byl pomalý, citelně pomalejší než iPhone 6 Plus od jeho bratra.“ nevím do jaké míry je to pravda, ale naznačuje to, že zpomalení bylo znatelné i při normal usecase.
      Ten problém není zas tak velký jak vypadá, protože z mé zkušenosti je po 2-3 letech baterie zralá na výměnu. Ale zatím jsem měnil baterii jen u telefonů s jednoduchým přístupem k baterii, jsem zvědavý, kolik budu muset dát v servisu za výměnu baterie v aktuálním telefonu, který nelze konvenčními způsoby otevřít (a ty nekonvenční ruší záruku…).

  • Pro dom324: To si asi můj příspěvek špatně pochopil. Applu se nezastávám (viz. mé příspěvky o něco níže), jen tvrdím, že věc není tak horká, jak na první pohled vypadá. Už teď má v sobě iPhone 7 software, který ho zpomalí při zjištění „unavené“ baterie. Jenže to snížení výkonu bude v takové míře, že je znatelné na benchmarcích, ale ne tak v běžném použití. Snížen bude maximální výkon. A maximálního výkonu využíváš jen zřídka. Tím spíše u dostatečně výkonného stroje jakým je třeba iPhone 7 (nebo právě 8, který ten software dostane asi brzy). Většina uživatelů si ničeho nevšimne, nebude tedy nepřímo nucena ke koupi novějšího modelu. Každopádně měl Apple při snížení výkonu hodit nějakou hlášku o tom, že tak činí a je třeba vyměnit baterii.

 2. Podľa mňa je to pekné svinstvo. A Apple tím nutí svojich užívateľov každé 2 roky ku kúpe nového prístroja. LEbo bežný užívateľ takéto správy nečíta čiže sa o tom ani nedozvie. LEn príde na predajňu a je ohromený ako rýchlo reguje nový IPhone oproti tomu čo má vo vrecku.

  • Hele mám 5S s nejnovějším OS i přes to, že dle těchto článků se tato funkce mého telefonu netýká, tak bych ti rád sdělil jednu informaci. Dle appky Battery Life mám po 4letém používání pokles kapacity baterie 4%. Vše je to o tom, jak to kdo používá, když je někdo dobytek a telefon přebíjí a nebo vybíjí do maxu tak má holt smůlu. Rozhodně bych se na to ale nedíval s tak obviňujícím a kritickým pohledem jak si to vetšina lidí včetně tebe představuje.

 3. Asi jsem četl jiný článek než někteří ostatní. Z něho vyplývá, že po výměně starého akumulátoru (po dvou letech to není nic neobvyklého, zvlášť u žravých telefonů, které se nabíjí každý den), se žádné omezování výkonu nekoná. Takže jaké nucení koupit si nový telefon?

  • Po přečtení tohoto článku už víš, proč se na tvém starém iPhonu sekají nějaké hry. Víš, že stačí vyměnit baterii. Jenže kdyby si to nevěděl, tak máš zato, že tvůj iPhone je na ty hry už zastaralý a budeš uvažovat o koupi novějšího modelu.

   K tomu zpomalení dojde bez jakéhokoliv upozornění. Kdyby se na iPhonu zobrazila hláška, že je třeba vyměnit baterii, do té doby bude pracovat CPU na snížený výkon, tak je to relativně OK. Jenže se na to přišlo skrze nějaké testy, Apple nám to nejspíše neměl v plánu nikdy říci.

   • Ano. To upozornění by určitě bylo správné. Proč to tak není, můžeme jen spekulovat. Hned bych jim ale psí hlavu nenasazoval. Koneckonců, můj starý Samsung SG II byl v době uvedení tak krásně svižný… a za pár let se plynulost vytratila i z obyčejného skrolování mezi ikonkami. Ani po návratu do tovární instalace, se kterou před tím neměl potíže, se to nezlepšilo. Nový akumulátor to kupodivu nezlepšil. Taky můžu spekulovat, jestli tam není kurvítko snižující frekvenci. Nebo prostě jen vyhnívají součástky. V zpomínám, jak Samsung montoval do zdrojů TV teplotně poddimenzovaný kondenzátor, který vydržel něco přes záruku. Zkušení opraváři už věděli, kam sáhnout. Kdo nechtěl opravu řešit, mávnul rukou a koupil novou TV.

   • @Nukie..hele nebud naivni. Apple (ktery je v marketingu a vymyvani mozku svym uzivatelum opravdu na spicce), tak z tech telefonu doslova zije (nerikam, ze jini ne). Tudiz vse, co mu pomaha udrzovat a zvysovat ony prodeje,je z jeho pohledu v poradku. Interne samozrejme dobre vedeli, jak se management te bateire projevuje na vykonu. Proc by to ale sdelovali, kdyz jim jako nasledek muze klesat prodej?
    Jiank co se tyce S2..ten priklad je mimo. S2 prisel v dobe, kdy byl vyvoj velmi prekotny a rychly. Naroky aplikaci stoupali kazdy rok.To stejne jeste platilo i u S3, ktera zastaravala mnohem rychleji, nez dnesni nebo v poslednich 3 letech kupovane mobily, protoze vyvoj se relativne stabilizoval a vykonu je k dispozici je ‚dost‘. Srovnavas nesrovantelna obdobi.

    • S S2 naprosto souhlasím. V té době byl pokrok s každou generací drtivý. S2 se brzy stala šunkou, ale S3 jsem ještě před rokem a půl používal, a více méně jsem byl spokojený. Kdyby ten telefon měl 2GB RAM, tak je dnes stále více než dobrý. S4 už má 2GB RAM, i dneska je to podle mě super telefon.

 4. Na Anandtechu pisi o tom, ze kdyz clovek vymeni baterku, tak ze je CPU vykon zpet. Take o tom, ze Apple na vymenu baterie podporuje i starsi telefony. To ze baterka jde s vekem do haje je snad kazdemu jasne, takze si muze sam rozmyslet jestli chce kecafon za 2 tisice a nebo za 20 tisic.