Apple prý testuje na ARMech postavené Macy a k tomu i větší Trackpad

0

Francouzský web MacBidouille na základě svých – údajně spolehlivých – zdrojů píše, že Apple testuje novou generaci osobních počítačů založených na vlastních procesorech. Ty už využívá například v loňské generaci iPadů nebo iPhonu 5S, design Applu A7 pochází z Cupertina, firma si pouze licencuje instrukční sadu ARMv8-A. Letos firma uvede možná i násobně rychlejší model Apple A8.

Je to možná on, který prý Apple testuje na desktopu. iMac a nějaký 13″ MacBook prý budou k dostání se čtyřmi nebo osmi čtyřjádrovými procesory, Mac Mini dostane čtyři čtyřjádra. Stejný zdroj také tvrdí, že Cupertinští pracují na nových klávesnicích s větším Magic Trackpadem.

 

Applu rozhodně nedělá změna architektury problémy. V roce 2006 vyšly první Macy, které místo dřívějších procesorů PowerPC přišly s čipy od Intelu. Tehdy měl přechod smysl, Intely byly výkonnější a efektivnější. ARM výkonnější určitě není, ale efektivnější ano. Začíná se proto prosazovat i v serverech, kde je výkon doháněn počtu jader. Pokusí se o to i Apple? Spekuluje se o tom už minimálně dva roky.

V systémové stránce nebude problém. Jádro ARMového systému iOS je prakticky stejné jako u dospělého OS X. Vývojářské nástroje Xcode také počítají s oběma architekturami. Alfou a omegou bude hlavně to, jestli i běžné aplikace dokážou dobře škálovat na více jádrech (tedy 16 a 32). V řadě případů je totiž klíčový výkon na jádro. Ostatně i Apple ve svých iPadech a iPhonech používá pouze silnější dvoujádra, přestože konkurenti už mají čtyř-, šesti- a osmijádrové procesory.

ARM v noteboobích (chromeboocích) už běžně nasazuje třeba Samsung. Tyto počítače dlouho vydrží a je možné je chladit pasivně. Ale výkon je stále pod úrovní Atomů od Intelu.

Zdroj: MacBidouille via MacRumors

Apple prý testuje na ARMech postavené Macy a k tomu i větší Trackpad
Ohodnoťte tento článek!