Apple se proměnil v továrnu na redukce [Shrnutí roku 2016]

13

Pro cupertinskou společnost, která oslavila 40. výročí, to byl rok plný vzletů i pádů. Bojů s uživateli i úřady. Mediálně vděčným byla především tahanice s FBI kvůli odemčení telefonu jednoho teroristy. Apple nechtěl do systému zanést zadní vrátka a uživatelé i konkurence mu v tom fandila. FBI ale přece jen nakonec našla způsob, jak zámek prolomit.

Apple narazil na finanční strop. Klesl mu totiž zájem nejen o počítače a tablety, ale tahounem se nestaly chytré hodinky. Především ale klesl zájem o iPhony. Apple zaznamenal první propady prodejů, s nimi přišly i poklesy tržeb a zisku. Přitom o zajímavé produkty nebyla nouze.

Prcek a dvouoký král

Apple na jaře představil nový iPhone SE. Má výkon a foťák iPhonu 6S, ale drobné tělo a displej populárního modelu 5S. Jde o nejlevnější telefon v nabídce výrobce, přitom nabízí špičkové parametry. A malé rozměry jsou příjemným zpestřením mezi 5,5″ a většími telefony.

iPhone SE

Hlavní pozornost se upírala až na podzimní novinky. Z Applu prosakovaly informace několik měsíců dopředu, takže představení iPhonů 7 a 7 Plus nepřineslo žádné překvapení. Telefony si už třetí generaci ponechávají stále stejný design (až na drobné detaily). Ty letošní jsou zase o trochu rychlejší, s lepším displejem a foťákem.

Mají však příjemné novinky. Přední „tlačítko“ s haptickou odezvou je hodně návykové. Apple utěsnil tělo, takže se nebojí vody ani prachu. Přidal stereo reproduktory. Menší model dostal optickou stabilizaci foťáku, větší zase druhý zadní foťák s delším ohniskem (zoomem). A oba ztratily sluchátkový jack.

Výrazných změn doznal iOS 10. Apple tentokrát nenechal kámen na kameni. Nová je domovská obrazovka, zamykací obrazovka, notifikační i kontrolní centrum. V Cupertinu také upravili aplikace pro volání, zprávy nebo mapy.

Apple potěšil Čechy

Rozjel u nás dvoufázové přihlašování, což je důležitý krok ke zvýšení bezpečnosti. Pražané mohou v jablečných mapách vyhledávat spojení MHD. S ročním odstupem u nás začal prodávat své chytré hodinky. Na druhou generaci už se tak dlouho nečekalo.

Apple Watch Series 2

Watch Series 2 jsou rychlejší, voděodolné, s jasnějším displejem a integrovanou GPS. Apple ale zároveň uvedl i Series 1, což jsou převlečené jedničky s lepším procesorem. Výdrž je stále mizerná. V Cupertinu ale zapracovali na plynulosti, funkcích a nová verze operačního systému přinesla podporu pro nativní aplikace (bez nutnosti iPhonu).

Počítače – zívačka

Tabletovou krizi chtěl Apple vyřešit novým 9,7″ iPadem Pro. Je rychlejší, s výborným displejem, čtyřmi reproduktory, špičkovými foťáky a možností připojení klávesnice i stylusu. V pracovním nasazení jej ale stále limituje iOS.

Apple MacBook Pro 2016

S počítači se letos firma příliš nemazala. Přinesla rychlejší růžový MacBook, ale stále trpěl pouze jedním konektorem. Větší kontroverzi vzbudil nový MacBook Pro. Apple se tak úporně brání dotykovým displejům, že do laptopů integroval alespoň dotykový proužek nahrazující funkční klávesy. Proužek může dynamicky měnit virtuální klávesy, ale komfort velkého dotykového panelu nepřinese. Části uživatelů pouze narušuje pozornost, protože nemůžou nahmatat klávesy, na něž byli zvyklí.

MacBook navíc poprvé nesplňuje udávanou výdrž 10 hodin. Když tlak uživatelů vrcholil, Apple ze systému odstranil ukazatel zbývajícího času. Časopis Consumer Reports mu kvůli akumulátoru poprvé neudělil doporučení ke koupi.

macOS Sierra se Siri

Větších změn doznal operační systém. Apple jej přejmenoval z OS X na macOS, aby zapadal mezi ostatní firemní OS. Nová verze Sierra dostala Siri, těsnější propojení s iOS, lepší iCloud Drive nebo například panely v systémových aplikacích. Sierra bohužel zahodila podporu některých starších Maců. Není se co divit, když Phil Schiller tvrdí, že používat pět let starý počítač je smutné. Není.

Uživatele trápily i další věci. Apple vydal iPhone 7 v nový lesklé černé barvě, která je příliš náchylná na poškrábání, že firma rovnou doporučuje nosit jej v krytu. A u voděodolných mobilů zase tvrdí, že poškození vodou není kryté zárukou.

Redukce, kam se podíváš

Letošek navíc přinesl ještě jednu krizi – konektorovou. iPhone 7 nemá sluchátkový jack, v balení je pouze redukce a EarPods s Lightningem. To přineslo několik potenciálních problémů. MacBook Pro sluchátkový jack má (takže nové EarPods připojit nelze), ale má jen dva/čtyři Thunderbolty 3. Supermoderní rozhraní chválíme, ale kvůli každé flashce, monitoru nebo jiným periferiím budete potřebovat redukci nebo rovnou replikátor portů. U profi stroje navíc zapomněl na čtečku paměťových karet. Fotografové nechápou.

Běžní uživatelé asi zase nebudou chápat, že ne všechny kabely a příslušenství pro MacBook Pro 2016 nebudou fungovat v MacBooku 2015/2016, protože ty neobsahují Thunderbolt 3, ale USB 3.1. Byť oba používají fyzický konektor USB-C.

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

 1. Z mýho pohledu je Apple ztracená firma, která se sice pořád drží na špici, ale zoufale ji chybí vizionář Jobs. Bez něj nejsou schopní vydat nic opravdu přelomového a pomalu, ale jistě se řítí do propasti díky svým vlastním failům. Pořád žijí díky velkému množství oddaných fanoušků, jenže to nestačí, o tom se přesvědčilo už několik firem.

  Mimochodem, máte překlep v článku: Apple vydal iPhone 7 v novÝ lesklé černé barvě.

  • Souhlasím. Jobs byl hodně kontroverzní a jeho kroky jsem buď obdivoval, nebo naopak zatracoval, ale nedalo se mu upřít to, že vždy měl nějaký cíl či plán, včetně určité vize.

   Apple dneška je firma co rejžuje na svých ovečkách, které dere z kůže a prodává jim dokolečka stále totéž (plus ty redukce, na kterých se zjevně snaží postavit byznys).

 2. Ale fotografové chápou, stejně kvůli CF nebo XQD mají externí a pravděpodobně i výkonnější čtečku. Tak jako všichni s mobily nebo přehrávači museli používat redukci z MicroSD.
  Odstranění jakási čtečky chápu. Navíc oni se to nezdá, ale i to SD se dost mění. Rychleji než laptopy.

 3. Mac Book Pro s Retinou měli v akci v CZC za 29 + DPH (2016), což jako celkem dobrý ve srovnání poměr výkon/cena s např. ThinkPady. Touchbar nevyužiju, výkonově je to přibližně stejný, nějak nejistý je to s výdrží baterie a za to bratru + 15 000? To neklapne 🙂 Redukce, jednou to přijít muselo, za 4 roky budou tyhle konektory samozřejmostí, nějakou tu redukci bych i koupil ale co nepřekousnu je rozdělení konektorů na datový a proudový, uvidíme jak další model za 2 roky ..

 4. Musím také souhlasit, nyní je APPLE snad v nejhorší formě, kdy jakou měl. To platí i o iPhonech. Předražené nekvalitní nové MacBook Pro, předražené nekvalitní telefony, v kterých má, stále víc a víc chyb v softwaru. Bohužel se více zaměřili na zisk než na inovaci a kvalitu.