Apple skončil s iPodem Classic. Zabil jej na jeho páté narozeniny

0

Zářijové konference Apple věnoval hudbě, ale v posledních letech se z nich stala představovačka iPhonů a legendární přehrávače zůstaly v pozadí. Naposledy aktualizovaným iPodem byl Touch, který se v páté generaci zase o kousek přiblížil iPhonům. Následně už jen zlevňoval (poprvé a podruhé).

Apple poslal do důchodu iPod Classic
Apple poslal do důchodu iPod Classic

Menší kousky Shuffle a Nano jsou bez větších změn ještě déle. V nabídce ještě figuroval iPod Classic, pokračovatel prvního iPodu z roku 2001. Apple jej několikrát upgradoval. Dostal větší a barevný displej, kolečko nahradil touchpad, kapacita interního 1,8″ disku vyrostla z 5 na 160 GB.

Díky velké kapacitě jste na něj mohli nahrát opravdu velkou audiotéku, a proto jej dodnes řada nadšenců miluje. Doba už ale podobným přehrávačům nepřeje. Místo jednoúčelových přehrávačů mají lidé smartphony. Hudba už pak často není v MP3, ale streamovaná ze Spotify, Deezeru a podobných služeb.

 

Ve třetím kvartálu fiskálního roku 2007, posledním čtvrtletím, než přišel iPhone, Apple prodal 9,8 milionu iPodů a utržil na nich 1,57 miliardy dolarů. Letos ve stejném období bylo prodáno jen 2,9 milionu iPodů, které utržil 442 milionů dolarů.

Apple už několikrát naznačil, že se daří jen iPodům Touch, které díky iOS jsou víc než jen přehrávač. Umí fotit, lze na nich hrát hry, surfovat apod. Prodeje ostatních modelů už musely být marginální. A vzhledem k tomu, že už je firma dlouho neaktualizovala, měli zájemci dost času, aby si tyto přehrávače koupili. iPod Classis 6. generace a 2. revize přišel 9. září 2009. Apple jej zabil stylově na jeho páté narozeniny.

Poznámka: Apple už iPod Classic přestal prodávat, ale ostatní obchody jej ještě v nabídce (dočasně) mají. Stojí okolo 6700 Kč.

Ohodnoťte tento článek!