Apple sleduje polohu svých uživatelů, ti s tím ale souhlasili

0

Webem opět prolétla pseudoaféra, že velký zlý bratr Apple sbírá data o uživatelích. Ano sbírá, ale ti o tom přece vědí, protože si určitě přečetli licenční ujednání, se kterým museli souhlasit.

Na stránkách radar.oreilly.com přišli na to, že v zařízeních s iOS 4 (iPhony, iPody Touch a iPady) se ukrývá záznam s polohou uživatele a historií pohybu. S nedávným rozhodnutím Ústavního soudu je toto zjištění poměrně vtipné, protože operátoři už tato data nemohou uchovávat zatímco Apple ano.

Na Apple.com je plné znění podmínek.

To provide location-based services on Apple products, Apple and our partners and licensees may collect, use, and share precise location data, including the real-time geographic location of your Apple computer or device. This location data is collected anonymously in a form that does not personally identify you and is used by Apple and our partners and licensees to provide and improve location-based products and services. For example, we may share geographic location with application providers when you opt in to their location services.

Some location-based services offered by Apple, such as the MobileMe “Find My iPhone” feature, require your personal information for the feature to work.

Jablečná firma může vaši pozici uchovávat a přístup k těmto datům mají i partneři. Tato klauzule se zde objevila s příchodem iOS 4 a mluvilo se o ní už loni. Média tedy znovu vytahují starou věc a ještě se nad ní podivují. Data se sbírají také u Maců. Partneři těchto údajů využívá ke svým produktům zaměřeným na aktuální pozici. Může to být třeba reklama v systému iAd, který rovněž přišel v iOS 4.

Sběr polohy ale nechci obhajovat, jen ukazuji na to, že s ním uživatelé souhlasili. Pochopil bych, kdyby se po určitém čase záznam smazal (opravdu inzerenti chtějí reklamou reagovat na to, kde jsem byl před rokem?), ale to se – zdá se – neděje.

Tracklog iPhoneTakto vypadá vygenerovaný tracklog, foto: RadarOreilly

Nicméně některým toto šmírování nevadí a na webu už najdete několik šikovných nástrojů a postupů (třeba iPhone Tracker), jak vytvořit pěknou cestovní mapu. Některá místa nejsou moc přesná. Nejspíš záleží na tom, jak kdy bylo zapnuté GPS a kdy bylo použito nepřesné zaměření přes triangulaci BTS / Wi-Fi hotspotů.

Zdroj: RadarOreilly (via Engadget)

Ohodnoťte tento článek!