Apple svou vinu v kauze e-knih popírá, ale je připraven zákazníkům vrátit 400 mil. USD

0

Třiatřicet amerických států stojí proti Applu kvůli tomu, že prý společně s nakladateli uměle navyšoval ceny e-knih, a tím narušil hospodářskou soutěž. Soud jej už uznal vinným, ale cupertinská společnost se proti verdiktu odvolala. Řízení bude pokračovat koncem srpna.

Apple si už ale stanovil podmínky vyrovnání. Pokud odvolací soud potvrdí jeho vinu, vrátí dotčeným zákazníkům 400 milionů dolarů. Když určí jen částečnou zodpovědnost, tak zaplatí 50 milionů. Případně nic, pokud soud určí, že k žádné kartelové dohodě nedošlo.

 

To se ale nejspíš nestane. Pět nakladatelů (Macmillan, Penguin, Hachette Book Group, HarperCollins Publishers a Simon & Schuster), kteří v tom jeli s Applem, už totiž zákazníkům vrátili 166 milionů dolarů. Svou vinu tedy přijali. „Dohoda dokazuje, že i ty největší a nejmocnější společnosti světa musí hrát podle stejných pravidel jako všichni ostatní,“ říká k záměru Applu generální prokurátor státu New York Eric Schneiderman.

Apple spolu s nakladateli chtěli narušit knižní převahu Amazonu, který tituly prodával pod cenou, a donutit jej také zdražovat. Žalobci kvůli tomuto monopolnímu chování požadovali odškodné ve výši 840 milionů dolarů.

Zdroj: ag.ny.gov via BBC

Ohodnoťte tento článek!