Apple tajně vyvíjí vlastní displeje s technologií MicroLED

2

Apple zřejmě vyvíjí vlastní displej typu MicroLED, kterým by nahradil v současnosti používané OLEDy. Již v roce 2014 koupil společnost LuxVue, jež se vývojem technologie MicroLED zabývala. Bloomberg tvrdí, že Apple takové displeje vyvíjí zatím tajně částečně v neoznačené továrně poblíž kalifornské centrály a částečně na Tchajwanu. Po této zprávě dokonce mírně klesly akcie asijských firem vyrábějících displeje.

Bylo by to poprvé, kdy by Apple dokázal vyrobit dislej sám, bez dodávek například od Samsungu. MicroLED je v principu podobný displejům OLED, také vyzařuje své vlastní světlo a nepotřebuje podsvícení. Dokonce ani žádné barevné filtry (každá dioda má své barevné subpixely), jelikož jde o anorganické diody zmenšené až na úroveň mikrometrů. Proti OLEDům netrpí stárnutím a hlavním problémem je pouze to, jak diody dostatečně zmenšit.

apple-secret-factory
Zde poblíž centrály Applu má probíhat vývoj MicroLED (foto: Bloomberg)

MicroLED v praxi už představil Samsung, ale jen u velké a pěkně drahé televize, která se do prodeje dostane až na konci roku. Samsung tvrdošíjně (alespoň navenek) odmítá OLED u televizorů, u mobilů jej naopak preferuje. Apple by však logicky MicroLED nasadil právě u mobilních zařízení. U hodinek využívá displeje od LG, obrazovku pro iPhone X vyrábí Samsung.

microled-2
MicroLED

Není to pouze ekosystém z pohledu uživatele, který se firmy snaží mít celý pod kontrolou. Jsou to i jednotlivé komponenty a čipy. Samsung vydělává na prodeji čipů i mobilních displejů svým konkurentům včetně Applu, LG zase vydělává na prodeji velkých OLED obrazovek ostatním výrobcům televizorů. Apple ale nebude schopný vlastní MicroLED nasadit dříve, než za několik let.

Apple tajně vyvíjí vlastní displeje s technologií MicroLED
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

2 KOMENTÁŘE