Apple udělal první krok k tomu, aby mobilní operátor byl jen nainstalovaným softwarem

0

Jestli někdo změní povahu mobilních operátorů tak, jak je známe, nejspíš to bude Apple. Už roky se o něm říká, že bude první, kdo zabije tradiční SIM karty. iPhone 4 byl prvním smartphonem, který karetní formát miniSIM nahradil menším microSIM. iPhone 5 jako první přinesl ještě menší nanoSIM. Některý z budoucích telefonů už možná žádnou kartu obsahovat nebude.

Apple SIM
Apple SIM

První krůček k tomu udělal čerstvě představený iPad Air 2. V Americe a Británii bude Apple tento tablet prodávat se speciální programovatelnou SIM kartou, u které si sám uživatel určí, kterého operátora chce používat. Apple už podepisuje první smlouvy, takže zákazníci v nastavení uvidí americké operátory AT&T, Sprint a T-Mobile US, v Británii je to zatím jen EE.

Kdykoliv budete chtít, můžete si vybrat tarif, který vám nejvíce vyhovuje, a to bez dlouhodobých úvazků. A když vycestujete do zahraničí, budete si moci zvolit datový tarif lokálního operátora,“ informuje firmy o své novince Apple SIM.

 

V tuto chvíli ještě nevíme, jak nová karta přesně funguje. SIM totiž běžně obsahuje pevné unikátní číslo IMSI (International mobile subscriber identity), které se skládá z kódu reprezentujícího zemi, operátora a účastníka, a k tomu autentizační klíč operátora, bez něhož by se nemohl připojit do sítě. Minimálně tyto části musí být programovatelné.

Novinka je zatím dostupná jen na iPadu Air 2, ale zatím ji neměl kdo vyzkoušet, první recenze vyjdou až tento týden. Nasazení v tabletech je zatím jednodušší než u mobilů. Apple ani operátor nemusí řešit telefonní číslo (tedy ani jeho přenos) nebo funkce pro hovory a SMS, jde o čistě datovou SIM.

Jak ale Apple vyřešil případné smluvní paušály nebo předplacenky a jak si uživatel zvolí, jak velký balíček potřebuje? Platí se všechno skrz App Store? Kdy může uživatel od operátora odejít a přejít k jinému? Nezbývá než počkat na první zkušenosti, protože Apple zatím tajemně mlčí.

Zdroj: Apple

Ohodnoťte tento článek!