Apple ukázal zlaté hodinky za 10 000 dolarů a revoluční MacBook

0

Tim Cook hned na začátku dnešní konference prozradil, že Apple provozuje už 453 kamenných prodejen. Jen v Číně jich postavil 21 a do příštího roku jich chce mít 40. Za poslední čtvrtletí navštívilo Apple Story 120 milionů lidí. Žádný pražský nebo brněnský se ale zatím nechystá.

Další z novinek si v Česku také nejspíš neužijeme. Na tiskovku zavítal šéf HBO Richard Plepler a potvrdil, že jeho televizi bude možné sledovat online i bez kabelovky nebo jiné televizní služby. HBO Now bude fungovat samostatně a předplatné bude za 15 dolarů na měsíc. Firma dosud prodala 25 milionů přehrávačů Apple TV. Aby prodeje ještě více nakopla, zlevňuje. Cena klesá z 99 na 69 dolarů. U nás z 2799 Kč na 2190 Kč. Nová verze ale stále v nedohlednu.

Apple TV zlevňuje
Apple TV zlevňuje  

Když už jsme u čísel, Apple prodal 700 milionů iPhonů. Na podzim představená platební služba Pay se také hezky rozrůstá. V USA ji podporuje už 250 bank, platit lze na 700 000 místech a do konce roku bude na placení mobilem připraveno také 100 000 automatů od Coca-Coly.

Automobilovou platformu CarPlay už podporují všechny největší automobilky světa, do konce roku bude představeno 40 vozů, které se budou kamarádit s iPhony. Tim Cook připomněl také platformu pro propojenou domácnost. Ale to je všechno, co o HomeKitu řekl. Zatím žádný velký úspěch. To HealthKit, platforma pro sběr a analýzu zdravotních informací, roste lépe. Už pro ni existuje 900 aplikací.

 

ResearchKit bude vyhledávat nemoci

S HealthKitem stojí nový ResearchKit. Apple představil framework pro nástroje, které budou pomáhat s monitorováním nemocí. Jedna z aplikací – mPower – pomáhá s diagnostikou Parkinsonovy choroby. Další vyhledávají symptomy astmatu, srdečních nemocí, rakoviny prsu, to všechno pomocí iPhonu a jeho sensorů.

Apple ResearchKit
Apple ResearchKit

Veškeré zpracované údaje jsou anonymizované, ani Apple si je nepřečte. Ke zpracování se dostanou pouze vědcům. ResearchKit bude open source, vyjde za měsíc, ale prvních pět aplikací bude k dispozici už dnes.

Prostě MacBook

Tim Cook se pochlubil, že prodeje Maců jsou už deset let v řadě vyšší než ve zbytku trhu. Další růst si firma slibuje od novinky, která se jmenuje jen MacBook. Ano, jde o ten bájný supertenký notebook, o kterém se v posledních měsících spekulovalo.

MacBook bude tenčí než Air
MacBook bude tenčí než Air

Je o 24 % tenčí než stávající MacBook Air. V profilu má nanejvýš 13,1 mm (17,3 mm u Airu). Je kompletně hliníkový a váží jen 900 gramů. Klávesnice sahá od kraje ke kraji. Má nové spínače, které jsou o 40 % tenčí a prý až čtyřikrát stabilnější. Každá klávesa má vlastní LED pro podsvícení.

Nová klávesnice Každá klávesa má vlastní podsvícení S novými spínači se bude psát lépe S novými spínači se bude psát lépe  

Displej s rozlišením 12″ má rozlišení 2304 × 1440 px. Panel je jen 0,88 mm tenký a spotřebuje o 30 % méně energie než dřívější displeje. Dotykový není.

Trackpad je větší než kdy dříve. Obsahuje nový mechanismus, má čtyři tlakové snímače, takže dokáže poznat, jak jej mačkáte. Nekliká jako dřívější trackpady. Přinese i nová gesta. V přehrávači lze větším přítlakem rychleji převíjet obraz. Jindy bude fungovat jako pravý klik.

Nový trackpad Trackpad má tlakový snímač Trackpad má tlakový snímač
Nový trackpad má tlakový snímač

MacBook je prvním počítačem Applu s pasivním chlazením, bude dokonale tichý. Má o 67 % menší základní desku než Air. Běží s novým procesorem Intel Core M. Dvoujádro s taktem 1,1/1,2 GHz (2,4/2,6 GHz v Turbo režimu). Zbytek těla už podle Phila Schillera tvoří pouze akumulátory. MacBook vydrží 9 hodin surfování a 10 hodin přehrávání videa. O výkonu Schiller nepromluvil, ale z testů počítačů z Windows vyplývá, že Core M je dost slabý. Úsporný, ale pomalý. Výkon bude pravděpodobně slabší než u základního Airu.

Apple keynote (březen 2015)
Vnitřek MacBooku

Podporuje Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.0. A jak jsme věděli dopředu, má pouze jediný konektor – oboustranný USB 3.1 typ C. Ten slouží k napájení, nahradí DisplayPort, HDMI i normální USB. MacBook zkrátka nebude pro ty, kteří mají počítač prošpikovaný periferiemi. Pokud Apple neuvede dokovací stanici, po zapojení nabíječky už můžete připojit jen hračky s Bluetooth nebo Wi-Fi. Chybí i čtečka SD karet. Alespoň zůstal jack pro sluchátka.

Apple MacBook Apple MacBook Apple MacBook

MacBook bude stejně jako iPhony nebo iPady ve stříbrné, šedé a zlaté barvě. Verze s 1,1GHz procesorem, 8 GB RAM a 256 GB SSD bude stát 39 990 Kč. Výkonnější verze s 1,2GHz procesorem a 512GB SSD pak 47 990 Kč. Do obchodů zamíří 10. dubna. V konfigurátoru bude možné objednat i 1,3GHz (2,9GHz v Turbuú model.

Apple kromě toho aktualizoval MacBooky Air a Pro, dostaly procesory Broadwell. Třináctipalcový Pro má navíc i tlakově citlivý trackpad, rychlejší flashové úložiště a vydrží nově až 10 hodin.

Apple Watch za 10 000 dolarů

O hodinkách Watch toho víme spoustu už od podzimu. Čekali jsme pouze na to nejdůležitější. Jestli bude čas ukazovat Mickey Mouse. Ne, vážně. Mickey Mouse tam bude, ale Tim Cook prozradil i jiné zajímavosti. Hodinky obsahují sluchátko a mikrofon, takže jimi lze zvednout hovor.

Všechny nové hodinky
Všechny nové hodinky

Hodinky ukazují kalendář, mají stopky, měří tep. Cook připomněl také tu nejdivnější funkci. Budete moci kreslit prstem a tyto malůvky posílat kamarádům, kteří na zápěstí také nosí Watch. Hodinky umí sledovat pohyb, takže se hodí pro sportování. Nic, co by nedokázal Android Wear.

Apple Watch Sport Apple Watch Apple Watch Edition
Apple Watch Sport | Apple Watch | Apple Watch Edition

Watch umí přijímat notifikace z aplikací na mobilu. To Android umí také. Hodinkami můžete přivolat Siri. Android Wear má Google Now. Pomocí Watch lze platit, protože obsahují NFC a službu Pay. Tohle Google zatím svoje hodinky nenaučil.

Přijetí hovoru Apple Pay Menu aplikací Notifikace z mobilu  

Ovládání se bude spoléhat na dotykový displej a boční korunku. Lze s ní točit i mačkat ji jako tlačítko. Aplikace se budou stahovat klasicky z App Storu. Vyžadován je iPhone a iOS 8.2, aktualizace systému vyšla dnes.

Na jedno nabití hodinky vydrží až 18 hodin typického použití, což je hodnota, která je spíš slabší než u konkurenčních hodinek. Watch tak budete nabíjet každou noc. Nabíječka je magnetická, připne se na záda hodinek.

Nabíjení
Nabíjení

Apple Watch přijdou ve třech verzích: základní Watch mají nerezové tělo a kovové náramky. Watch Sport jsou z hliníku (šedý a stříbrný) a dostanou různobarevné silikonové náramky. Watch Edition mají zlaté 18karátové tělo (žluté nebo růžové) a kožené náramky.

  • Apple Watch Sport budou stát 349 dolarů (38mm verze) a 399 dolarů (42mm verze). 
  • Apple Watch budou v závislosti na náramku stát 549–1049 dolarů (38mm verze) nebo 599–1099 dolarů (42mm verze). 
  • Apple Watch Edition budou za 10 000 dolarů. Ano, deset tisíc.

Apple Watch Sport Apple Watch Edition
Apple Watch Sport | Apple Watch Edition

Hodinky se v prodeji objeví od 24. dubna. U nás se ale prodávat nebudou, zřejmě kvůli chybějící české Siri. Zatím zamíří do USA, Británie, Německa, Francie, Kanady, Austrálie, Japonska, Číny a Hongkongu.

Zdroj: Apple

Ohodnoťte tento článek!