Apple uskutečnil svůj největší obchod a z iPhonů udělal pádla [Shrnutí roku 2014]

0

Jak se to vezme. Apple ukázal nové generace svých zařízení, softwaru a služeb, ale s žádnou revoluční peckou nepřišel. V roce 2014 ale zažil několik dílčích úspěchů i zklamání.

iPhone větší a ještě větší

Steve Jobs říkal, že smartphone s 3,5″ displejem je do ruky tak akorát. Poprvé to Apple porušil předloni, když vydal 4″ iPhone 5. Konkurenční výrobci se ale nebáli ani telefonů s úhlopříčkou až šest palců. Lidé je chtěli, protože jim zázračně vyrostly kapsy i prsty. A tak znovu polevil i Apple a vydal rovnou dva větší iPhony.

Základní iPhone 6 má 4,7″ HD displej, iPhone 6+ dokonce 5,5″ Full HD displej a k tomu foťák s optickou stabilizací. Zbytek je zkrátka další iterace toho, co už známe. Procesory jsou rychlejší, fotky ostřejší, zvuk čistší, pořád stejná písnička.

Apple iPhone 6 a 6 Plus
Apple iPhone 6 a 6 Plus   

Telefony jsou ale také tenčí, což sehrálo roli v aféře bendgate. Nové iPhony mají v místě u tlačítek pro regulaci hlasitosti hodně slabé místo a při větším tlaku se telefon snadno ohne. A nevrátí zpět, protože kovové tělo nepruží.

Tip: Recenze iPhonu 6

Design byl vůbec hodně kritizován. Záda iPhonů mají nepěkné plastové proužky ukrývající antény. Někteří si stěžují na špatné lícování, takže se jim v mezerách zachytávají vlasy. Jiným zase vadí vystupující foťák. Ani tyto problémy ale lidi od nákupů neodradily, iPhone 6 a 6 Plus trhaly prodejní rekordy.

Jeden a čtvrt nového iPadu

Zato jablečné tablety žádné velké změny nečekaly. Menší iPad Mini 3 si nový název ani nezasloužil. Navíc dostal čtečku otisků a zlatou variantu, jinak je stejný a stojí o 3000 Kč více než loňská generace. Za mě osobně úlet roku.

iPad Mini 3
iPad Mini 3

Větší iPad Air 2 rovněž vypadá jako předchůdce. Zepředu změnu nepoznáte, ale z boku ano. Tablet je zase o fous tenčí, lehčí a se zlatou barvou přišly i nové vnitřnosti. Apple vsadil na rychlejší tříjádrový procesor, konečně tablet osadil 2 GB operační paměti, vylepšil foťák, LTE modem i displej, který je lépe čitelný na sluníčku.

iOS v problémech

iOS 8 ladil nový plochý design loňské sedmičky, ale přidal i několik nových funkcí. Přibyla podpora externích klávesnic nebo rodinné sdílení. Telefony a tablety se díky funkci Continuity umí bezešvě spojit s OS X. Přibylo nové API Health a HomeKit, protože se iOS začal kamarádit s domácí elektronikou a zdravotními nebo fitness doplňky.

Při vydání systému ale Apple postihlo několik problémů. Napoprvé nefungoval Health, druhá aktualizace připravil iPhony 6 o mobilní síť a Touch ID, třetí update zase mazal dokumenty z iCloudu.

iWatch nepřišly

Tím úžasným produktem, na který všichni čekali a o kterém mluvil i Eddy Cue, měly být chytré hodinky. Apple je nakonec ukázal, ale nezačal prodávat. Místo iWatch se jmenují Watch a do obchodů se dostanou až začátkem roku 2015.

Apple Watch

Lákají na luxusní tělo, odradí možná trochu zvláštním softwarem. Konkurence má náskok několik generací a Android Wear prozatím vypadá jako promyšlenější systém. Nechme se ale překvapit. Apple dokázal nakopnout novou vlnu smartphonů i tabletů, takže mu dáváme velké naděje i u hodinek.

iMac s 5K rozlišením

Apple letos aktualizoval všechny počítače. Za zmínku stojí, že uvedl ještě levnější Mac Mini a iMac, daní je ovšem snížený výkon na úrovni základního MacBooku Air. To je u desktopu fakt málo. Hlavním tahákem proto zůstává nový iMac s 5K displejem. Nádherný kus hardwaru a velký pomocník, pokud stříháte video, pracujete s grafikou nebo zkrátka potřebujete co největší prostor, případně hodně jemné písmo.

Apple iMac Retina
Apple iMac Retina

Nový systém OS X Yosemite přinesl pár užitečných drobností. Kromě vzpomínáného propojení s iOS (na desktopu můžete psát SMS i volat) má lepší prohlížeč Safari. Podporuje grafiku WebGL, protokol SPDY a je prý nejrychlejším browserem vůbec. Nově má i privátní režim.

Beats za tři giga

Není zvykem, aby Apple hodně utrácel. Kupuje šikovné startupy, přetahuje schopné lidi odjinud a investuje do továren, ale oproti Googlu, Microsoftu nebo Facebooku rozhodně neuváženě nerozhazuje miliardy. Letos to však porušil, když za 3 miliardy dolarů koupil společnost Beats. Ta vyrábí populární sluchátka a máte také streamovací hudební službu.

Apple kupuje Beats za 3 miliardy dolarů
Apple koupil Beats za 3 miliardy dolarů

Apple a hudba vždycky patřily k sobě. Služba iTunes nedokázala reagovat na moderní trend, kdy lidé už hudbu nechtějí kupovat, ale raději si ji předplatí. S Beats tento hendikep padne. Navíc má Apple další pěknou reklamu, protože Beats nosí na hlavě spousta celebrit.

S hudbou souvisí i další menší skandál. Apple lidem daroval novou desku od U2. Doslova jim ji vnutil do iTunes, kam se začaly písničky automaticky stahovat. Bono a spol. z toho měli nejspíš pěkný vejvar, ale krok Applu některé pobouřil natolik, že firma musela uvést nástroj, který album od U2 zase zpátky smazal.

Jo a letošek byl zase bez nových iPodů. Apple dokonce zaříznul iPod Classic, legendární přehrávač s velkým úložištěm. Budiž mu lehká zem.

Apple ve firmách i bankách

Apple letos uzavřel důležitou smlouvu s IBM. Obě společnosti chtějí iZařízení a mobilní software dostat do firem. Ne, že by tam už obě nebyly, ale chtějí tam ještě více. IBM představilo nový software pro pojišťovny, úřady, letiště, finanční instituce, telekomunikace a další velký byznys. To vše poběží na iPhonech a iPadech.

 

Poslední velkou novinkou, i když v Česku zatím nepodstatnou, je nový platební systém Apple Pay. Firma do nových iPhonů integrovala NFC, v iOS má software pro klonování platebních karet a teď chce v Americe prorazit s bezkontaktním placením. V Evropě už to umí karty i od těch nejmenších bank a terminály najdete na každém rohu. V USA však stále hrají prim předpotopní karty s magnetickým proužkem. Alespoň v něčem jsme napřed.

Ohodnoťte tento článek!