Apple ustoupil, možná přijde i Flash pro iPhony

0

Apple včera oznámil změnu podmínek pro vývojáře aplikací k mobilnímu systému iOS. Velké restrikce nasadil, když Adobe oznámilo překladač flashových aplikací pro iPhone ve Flash Professional CS5. Apple zareagoval tak, že zakázal všechny nástroje třetích stran. Pokud někdo chtěl tvořit aplikace pro iPhone, musel využít jejich XCode nebo psát webové programy v HTML5 a JavaScriptu.

Z toho má radost Adobe a opět otevřelo vývoj nástroje Packager for iPhone, které překládá Flash do podoby nativní aplikace pro iOS. Ale raduje se také Google, protože nové podmínky znamenají, že si vývojáři mohou zvolit z vícero reklamních platforem. Takže kromě Apple iAd budou mocit využít třeba AdMob známý z Androidu. Tato platforma totiž patří právě Googlu, který ji loni koupil za tři čtvrtě miliardy dolarů.

Otázkou je, co Apple k takovému kroku přimělo. Nátlak antimonopolních úřadů za to nejspíš nemůže, platforma žádný monopol nemá. Možná je to jen snaha zatraktivnit iOS, protože statistiky ukazují, že nejvíce roste konkurenční Android. A ostatní platformy očividně s Flashem a Adobe problémy nemají. Každopádně to ještě bude mít zajímavou dohru.

Zdroj: Apple, Adobe, Google Mobile Ads

Ohodnoťte tento článek!