Apple utržil za čtvrtletí víc než Google za rok. Investory ale zklamal

0

Za poslední tři měsíce Apple utržil 54,5 miliardy dolarů s čistým ziskem 13,1 miliardy. Investoři ale čekali až 55 miliard a dali své zklamaní najevo poklesem ceny akcií. V době ohlášení až o 10 %, před uzávěrkou ale zase vyšplhaly trochu nahoru. Finanční šéf Applu Peter Oppenheimer přitom sám minulý rok řekl, že od dalšího kvartálu čeká tržby ve výši 52 miliard, svá očekání tak výrazně navýšil. Meziročně jde o téměř 18% nárůst. Zato zisk prakticky nerostl.

Akcie Applu v Q1 2013

Z 13,064 miliardy na 13,078 miliardy dolarů. Kvůli tomu výrazně klesla hrubá marže z 44,7 % na 38,6 %. Zajímavé je, že aktuální tržby i zisk Applu jsou vyšší než u Googlu za celý rok (50 mld. a 10,7 mld.). Apple si zase polepšil na mezinárodním trhu. Mimo USA dosáhl 61% tržeb, a to hlavně díky rostoucí Číně (tržby 7,3 mld.) a Rusku.

Prodeje Applu:

  • 47,8 milionu iPhonů (29% růst)
  • 22,9 milionu iPadů (48% růst)
  • 4,2 milionu Maců (22% pokles)
  • 12,7 milionu iPodů (18% pokles)

U prodejů máme několik pochybností. Apple neudává přesnější čísla, kolik kterých iZařízení prodal. Na trhu má tři iPhony a tři iPady. Zajímavé je, že tržby z iPhonů vzrostly o 28 %, tedy skoro stejně jako počet prodaných zařízení. Zato iPadů se prodalo o 48 % více, ale tržby šly nahoru jen o 22 %, z toho vyplývá, že museli prodat mnohem více levnějších tablet. Tim Cook sám potvrdil (byť bez přesných čísel), že o iPady Mini je větší zájem, než kolik jich stačí vyrobit.

O iPody je čím dál menší zájem. V minulosti klesaly prodeje všech modelů mimo iPod Touch. Prodeje Maců také výrazně klesly, a to přesto, že Apple aktualizoval prakticky všechny modelové řady. Zde už je na pováženou, jestli celý tento segment nezměnit nebo nepřinést skutečně něco nového a jiného. Počítače jsou už jen menší, rychlejší a s lepšími displeji. Ale pět let starý Mac může pořád dobře sloužit. Vypadá to, že se Apple také dostává do počítačové krize jako ostatní výrobci (HP, Dell, Acer). Za problémy možná stojí i pomalá dodávka nových iMaců.

 

Apple dále potvrdil, že už aktivoval přes půl miliardy zařízení s iOS. Jeho Apple Story každý týden navštíví 23 000 lidí. Firma také prodala přes dva miliony krabiček Apple TV (60% růst). A Game Center už má 200 milionů uživatelů. Na účtech Applu je přes 137 miliard dolarů. Společnost vyplatí dividendy ve výši 2,65 dolaru na akcii.

Kompletní výsledky za první kvartál fiskálního roku 2013 najdete zde. Od příštího čtvrtletí Apple očekává tržby mezi 41 a 43 miliardami dolarů a hrubou marží 37,5–38,5 procenta.

Apple utržil za čtvrtletí víc než Google za rok. Investory ale zklamal

Ohodnoťte tento článek!