Apple uvádí procesory M2 Pro a M2 Max: 12 jader a výkonná GPU, ale „jen“ na 5nm procesu

26
Apple M2 Max 1600
Apple M2 Max
-
Zdroj: Apple

Apple uvádí druhou generaci svých výkonnějších procesorů: M2 Pro a M2 Max s 12jádrovým CPU a nezvyklým počtem 19 a 38 jader v integrovaném GPU. Relativní nárůsty výkonu budou asi podobné jako u běžného M2, tyto čipy ještě nepřinášejí novou architekturu ani 3nm proces.

Apple loni vydal druhou generaci svých procesorů pro počítače Mac/MacBook (a tak dále), 4nm čipy M2, které přinesly vyšší frekvence a o něco silnější GPU proti původnímu SoC M1. Příznivci či zájemci o výkonnější hardware ale vyhlíželi jejich výkonnější modely. A nyní se dočkali, společnost teď oznámila své MacBooky Pro s procesory M2 Pro a M2 Max, které přinášejí až 12 jader a výkonnější integrovaná GPU s až 4864 shadery.

Procesory M2 Pro a M2 Max jsou 5nm čipy – to je pozoruhodné, protože běžné M2 už má o něco vylepšený 4nm proces – a podle Applu obsahují 40 a 67 miliard tranzistorů. Oba modely mají stejnou CPU část se stejným počtem jader, ale hlavní rozdíl mezi nimi stejně jako v minulé generaci tkví v integrovaném GPU. Verze M2 Pro ho má spolu s paměťovou sběrnicí dvakrát větší než běžný M2, verze M2 Max pak má konfiguraci GPU čtyřikrát „širší“ a totéž platí o šířce pamětí. Toto mu také umožňuje osadit vyšší kapacitu paměti.

Oba nové procesory jsou podle všeho stejná architektura, jakou používá běžné M2. Obsažená jsou tedy výkonná / velká jádra nazvaná Avalanche a malá (efektivní) jádra Blizzard. Rozdíl je v jejich počtu. Zatímco M2 má velká a malá jádra v počtu 4 + 4, M2 Pro a M2 Max poskytují osm velkých jader. K tomu pak mají čtyři malá jádra. To je pokrok proti předchozím procesorům M1 Pro a Max, které měly v úsporném klastru jen dvě malá jádra, a celkem tedy deset jader. Toto o něco zvýší mnohovláknový výkon.

Loni se objevovaly spekulace či údajné úniky, dle kterých M2 Pro a Max měly již fakticky patřit do další generace, používat 3nm výrobní proces, a dokonce možná již mít novou architekturu CPU. Toto podle všeho ale nebyla pravda.

Celkově výkon CPU stoupne také díky zvýšeným frekvencím, které patrně stejně jako u M2 narostly. Zvýšení frekvence bude asi hlavním zdrojem nárůstu jednovláknového výkonu, protože IPC velkých jader Avalanche dle dřívějších testů nestouplo (nebo ne o moc, případné naměřené rozdíly budou asi dané hlavně rozdíly v rychlosti pamětí – možná je ale dobré zmínit, že mezi M1 Pro / Max a M2 Pro / Max se rychlost pamětí nezvýšila jako mezi obyčejnými M1 a M2).

M2 Pro má integrované GPU s 19 „jádry“ (2432 shaderů). Zdálo by se logické, že fyzicky by na čipu mohlo být 20 jader GPU (2560 shaderů), kdy je snad jedno deaktivované kvůli výtěžnosti. Podle ukázaného čipu se ale zdá, že opravdu bylo implementováno jen „nepravidelných“ 19 jednotek, možná to jinak nevycházelo v návrhu – pro precedent viz 11 CU v grafice APU Raven Ridge, kde se také očekávalo kulatých 12 a původně to tak možná i mělo být.

Apple M2 Pro 1600
Apple M2 Pro (zdroj: Apple)

M2 Pro používá 256bitové paměti LPDDR5-6400 s propustností 200 GB/s (stejně jako u M1 Pro) a maximální kapacitou 32 GB. Apple by měl mít i možnost osadit 48GB kapacitu, protože u M2 je možná 24GB kapacita, ale zatím toho zřejmě nevyužívá. Vedle plné verze bude Apple nabízet také ořezané modely s jen 10 jádry CPU (zřejmě 6 velkých + 4 malá) a 16 jádry GPU (2048 shaderů).

M2 Max se liší větším GPU, které má až 38 jader (4864 shaderů). Díky dvakrát širší 512bitové sběrnici s pamětí LPDDR5-6400 je propustnost 400 GB/s. Tento procesor už umožňuje osazení větší kapacitou RAM – nejen 64 GB, ale už i 96 GB.

Oba procesory mají stejný akcelerátor AI s výkonem 15,8 TOPS (jde asi o stejnou 16jádrovou konfiguraci, jako má běžný M2). Přítomné jsou patrně i stejné akcelerátory videa jako v M2 a také zabudovaný řadič Thunderboltu 4. Počítače s M2 Pro a Max budou nově také poskytovat WiFi 6E a Bluetooth 5.3. Také konečně je podporované HDMI 2.1 (a tím vyšší rozlišení obrazovek připojených přes HDMI).

Inkrementální nárůsty výkonu podobné jako u M2

Celkově Apple uvádí, že plně aktivní 12jádrové verze M2 Pro a Max mají až o 20 % vyšší výkon CPU (zřejmě se tím míní mnohovláknový) proti M1 Pro / Max. Výkon GPU pak má být až o 30 % vyšší ve srovnání s předchůdci (tedy M2 Pro proti M1 Pro, M2 Max proti M1 Max), což je dáno vyšší frekvencí GPU a přidanými jednotkami GPU, protože generace M1 měla grafiky s jen 16 a 32 jádry.

Apple M2 Max 1600
Apple M2 Max. Širší pouzdra s RAM asi odpovídají použití dvojnásobku čipů LPDDR5 (zdroj: Apple)

Apple se jako obvykle ani neobtěžoval sdělit takty, ale dá se čekat, že by mohly být stejné nebo velmi podobné jako u M2, protože v minulých generacích to tak Apple prováděl. M2 má takt jader CPU 3,5 GHz a takt GPU 1400 MHz. I když je možná dobré pamatovat na to, že M2 je na 4nm procesu, kdežto u M2 Pro/Max se mluví jen o 5nm technologii (zřejmě proces N5P od TSMC). Takže by teoreticky frekvence mohly být někde proti základní mainstreamové verzi SoC i snížené.

Ani TDP není nikde uvedeno. Pro M2 se typicky uvádí spotřeba okolo 20 W při zatížení CPU, tudíž zde by asi mohl jít příkon jader CPU až k 40 W. A případně více, kdyby bylo současně vytížené CPU i GPU. Integrovaná grafika by zejména u konfigurace M2 Max mohla mít docela vysokou potenciální spotřebu, protože má čtyřnásobek jednotek proti M2.

Nové MacBooky Pro s těmito procesory se podle Applu mají začít prodávat 24. ledna za ceny začínající od 59 tisíc Kč. Vedle MacBooků Pro se také z této dvojice objeví procesor M2 Pro ve stolním počítači Mac Mini. Tam za něj dáte minimálně 38 tisíc (v konfiguraci s 512GB SSD a 16 GB RAM).

Zdroje: Tom’s Hardware, Apple

Apple uvádí procesory M2 Pro a M2 Max: 12 jader a výkonná GPU, ale „jen“ na 5nm procesu
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů

26 KOMENTÁŘE

 1. Na Apple neskutečná cena u základního Mac mini. Super!
  To je parádní vstupní brána do světa Applu a to rozhodně s úžasným výkonem M2. Variabilita konfigurace u M2 PRO je krásnou odpovědí, kterou Apple opět zabodoval. Tak tohle se fakt povedlo.

 2. Předpokládám, že aplikace pro Intel bude napsaná jinak než pro Apple M2. Jestliže vaše aplikace vyžaduje 12GB pro Apple, tak předpokládám, že si koupíte i patřičný stroj 😂 Normalne pracuji na Mac studiu a Photoshopu. Kdyz jsem lenivej, tak sednu k macbook air s 8GB a pracuji. Dá se to v pohode. Není to žádná tragédie a je to i rychle. Nepřejte se hloupě.

 3. Apple je pro nerozhodné jedince.
  Apple ví nejlépe co potřebujete.

  – Dá se to v pohode.
  – Není to žádná tragédie
  – a je to i rychle
  Tak se rozhodněte a vyberte jednu možnost. Mezi těmi 3 Vámi uvedenými stavy jsou jisté nenápadné rozdílu.

  • Apple je hlavně přímočaré a jednoduché. Žádné potíže s ovladači, žádné „cleanery“ , čištění registru či defragmentace disku. Vše je přehledné a na jednom místě. Co je pro macOS prostě funguje. Nepomlouvam tu Windows, na kterém jsem pracoval 20 let, ale přechod na Apple byla pro mě fakt výhra. Souznění ekosystému s hardwarem a provázanost mezi dalšími Apple produkty je prostě úžasná. Není to dokonalý systém, ale proč se pachtit s Windows, když to jde tak jednoduše na macOS.