Apple vážně uvažuje o nahrazení Intelu vlastními procesory [komentář]

0

Místo Intelu jablko

Před měsícem se začalo poprvé mluvit o tom, že Apple znovu plánuje změnu výrobce procesorů. Na základě jedné neúplné informace jsme vystavěli myšlenku, že jediný smysl dává přechod na vlastní čipy Apple Ax s architekturou ARM tak, aby Cupertinští sjednotili veškerá zařízení od přehrávačů, telefonů, tabletů, televizí až po velké počítače. Podobný přechod by ale musel trvat několik let, než bude hardware i software připraven. Úplně stejně teď přemýšlí redaktoři Bloombergu, kteří mají další „informace od tajných zdrojů“, jež tvrdí, že v Applu uvažují o změně architektury.

Nechci opakovat úvahy z minula, zkusme se zamyslet, jak by mohl přechod vypadat. Doteď si Apple ladil vlastné SoC (system on chip) tak, že upravil některé méně podstatné obvody, např. pro správu napájení, ale výpočetní i grafická jádra si licencoval od ARM a Imagination Technologies. Platilo to pro čipy Apple A4, A5 a A5X vyrobené v Samsungu. Nové SoC Apple A6 a A6X už používají vlastní návrh procesorových jader, které ale obsahují instrukce ARMv7s. Místo nasazení jader Cortex-A15, jako to udělal například Samsung, v Applu přišli s vlastním designem, který se bude podobat Kraitu od Qualcommu. Tyto čipy už pro Apple ani nebude muset vyrábět jen Samsung, hovoří se o přechodu k TSMC.

 Google Samsung Chromebook s ARM
Samsung Chromebook, první ARMový počítač „pro lidi“

S ARMovými procesory už firmy koketují v serverech, ale do počítačů pro spotřebitele (cílovka Applu) se odváží málokdo. První vlaštovkou je nový Chromebook od Samsungu a Googlu. Ten ale chytře využívá faktu, že hlavní komponentou systému je prohlížeč. Na takovém počítači nebudete stříhat video, upravovat fotky v RAWu nebo hrát hry. A pokud ano, tak jedině s webovými nástroji, kde výpočetní výkon zajistí server, a Chromebook slouží jen jako terminál.

Intel snižuje spotřebu při stejném výkonu

Žádný ARM dnes nedosahuje výkonu nejlevnějších Maců Mini nebo MacBooků Air. Intel navíc s každou další generací zvyšuje výkon při stejné spotřebě, případně při stejném výkonu sníží spotřebu. To se týká také novinky Haswell, jehož nasazení se v Macích dočkáme příští rok. V tomto trendu pokračuje každá nová generace Intelu.

ARM samozřejmě také stále navyšuje výkon, a to při zlomkové spotřebě oproti Intelu. Pořád ale stačí na blbnutí na tabletech nebo chytrých telefonech. Na produkční stroje, které Apple prodává, si je nelze představit. Chybí výkon i technologie. Teprve před týdnem se představily první 64b procesory ARM. S jejich výrobou se ale počítá až na sezónu 2014. Přinesou nové instrukce, optimalizace a hlavně podporu více operační paměti, resp. více adresního prostoru pro jedno vlákno. Dnes je navíc ve všech počítačích stále klíčový jednovláknový výkon, proto Intel a AMD vyrábějí „jen“ 6–8jádrové procesory. Naproti tomu ARM je spíš škálovatelné řešení spoléhající na více slabších jader. Další silný procesor ARM přijde za dva až tři roky, v té době ale bude také Intel úplně jinde.

 

U Applu vidíme rychlé sjednocování mobilních i desktopových zařízení: iOS i OS X využívají stejný kernel, postupně navzájem přebírají stejné prvky uživatelského rozhraní, takže jednou opravdu budeme používat jeden systém pro všechno. (To samé už dělá i Microsoft a Google.) Bylo by proto výhodné používat i stejné čipy. Apple se navíc změnám architektury nebrání, už dříve využíval procesory Motoroly, později IBM a nakonec Intelu. Naposledy byl přechod téměř bezbolestný. Ve výsledku dostaly jablečné počítače vyšší výkon.

64bitová jádra ARM: Cortex-A57 a Cortex-A53
Za dva roky budou mít procesory ARM trojnásobný výkon oproti těm dnešním

Sázkou na ARM by získaly nižší spotřebu, tím i delší výdrž a nulovou hlučnost (ARM není třeba aktivně chladit), ale výkon by šel dolů. Dnes si nedokážu představit, že by Apple přišel s počítačem, který je slabší než předchozí generace, i přes ostatní výhody z toho plynoucí. To by nesměl být Mac, ale jiná značka. Nebo v Applu úplně změní uvažování a hlavně cílovou skupinu. Za tři roky bude mít ARM dostatek výkonu pro domácí počítače, ale Apple už zanevře na profesionály.

Kdy přijde konec desktopů?

Zajímavá je i reorganizace uvnitř firmy. Bob Mansfield se bude starat o vývoj nových hardwarových technologií a čipů. Craig Federighi má nově pod sebou vývoj OS X i OS. A Jonathan Ive se bude hlídat to, jak OS X a iOS vypadají. To vše ukazuje na fakt, že v Applu se něco děje. Že dochází ke spojování mobilit a desktopu a že to v Cupertinu myslí vážně s vlastními čipy. Všechno souvisí se vším, ale jen těžko můžeme odhadovat konkrétní produkty na tři a více let dopředu. Vždyť před třemi roky jsme ještě neznali iPad a tabletové počítače byly ty těžko ovladatelné stroje s Windows XP.

Správnou otázkou ale není, co Apple přinese, nýbrž kdy s tím přijde. Kdy nastane konec desktopů, jak je známe? V tuto chvíli to nedává finanční smysl. Ve fiskálním roce 2012 Apple prodal 18 milionů Maců, na nichž utržil přes 23 miliard dolarů. Více přiteklo jen z iPhonů (80,5 mil. a iPadů 32 mil.). Prodeje Maců navíc stále rostou, i když pomalu. Ale co v roce 2016? Bude ještě zájem o dnešní počítače, které už 30 let vypadají stejně?

Zdroj: Bloomberg

Ohodnoťte tento článek!