Apple včera pohřbil kabel i DVD a zkopíroval Android

0

Mac OS X Lion ve stopách iOS

Úvodní keynote největší vývojářské konference Applu odstartoval Steve Jobs. Stále nemocný, hubený, ale na umření, jak před časem psal bulvár, nevypadá. Dobrou náladu bez problémů šířil dál.

Jak bylo ohlášeno předem, v San Francisku na WWDC 2011 měl být znovu ukázán nový Mac OS X Lion, iOS 5 a iCloud. Hned v úvodu můžeme prozradit, že hardwarové novinky nepřišly, další iPhone tak oproti předchozím rokům přijde až na podzim. Přesto se během dvou hodin (tak dlouhou keynote snad nepamatuju) děly velké věci.

Mimochodem Apple znovu nevysílal keynote online. Nebýt přetížených kanálů přímo od návštěvníků, kteří streamovali na Ustream.tv, tak bychom o novinkách věděli nejdříve skrz živé textové přenosy přítomných velkých magazínů. V noci už ale Apple na svém webu zpřístupnil i záznam, takže se můžete podívat sami. Budete však potřebovat QuickTime 7 pro Windows, Snow Leopard nebo iOS 3 a novější.

Steve Jobs

Mac OS X 10.6.7 Lion

O Lionu už něco málo víme. Nepřináší tolik změn jako Snow Leopard, ale i těch 250 nových funkcí a 3000 API pro vývojáře dává tušit, kam se bude „masox“ ubírat. Už jsme to tušili předtím, Lion převezme některé funkce z iOS a dost výrazně změní způsob práce se systémem.

Philip Schiller vypíchnul deset nejdůležitějších novinek.

Apple WWDC 20111

1. Multidotyková gesta

Sice se počítače obejdou bez dotykového displeje, ale trackpad jej nahradí. Přibydou nová gesta pro posunování stránky, zoom nebo přepínání aplikací ve fullscreenu. Dokonce se ani běžně nezobrazují posuvníky na stránkách větších, než je displej. Gesty můžete procházet efektně i historii v prohlížeči. Zkrátka iPad na desktopu.

2. Aplikace v celoobrazovém režimu

Zde se vracíme o několik let zpět. Aplikace budou moci přecházet (i dnes už to některé umí) do fullscreenu, takže vás nebudou rušit žádné ikony, dock nebo jiná okna. Gesty se přesunete na jinou obrazovku pěkně plynule, jako by jednotlivé plochy byly otáčeny na válci. V tomto režimu bude fungovat Safari, iTunes, Mail, Facetime, iWork, iLife a další aplikace.

Osobně jsem skeptický vůči využití fullscreenu u Safari. Webové stránky s šířkou 1024 px budou na 30″ iMacu opravdu hodně plýtvat místem.

3. Mission Control

Jednotné ovládání systému, které kombinuje možnosti Exposé, Dashboardu, Spaces a fullscreenu. Stačí třemi prsty táhnout na trackpadu nahoru nebo dolů a objeví se MC, na jehož obrazovce budou miniatury Dashboaru, aplikací ve fullscreenu, oken i ploch. Vše přitom můžete jednoduše seskupovat (třeba App Store a Facetime na jednu plochu, Mail zvlášť na druhou apod.), samozřejmě pomocí gest.

4. Mac App Store

Obchod se softwarem už bude standardní součástí systému. Aby také ne, když už je to nejpoužívanější distribuční kanál v Mac OS X. Novinkou jsou ip-app platby (přímo v aplikaci) a push notifikace. Mnohem podstatnější ale je, že aplikace už budou posílat pouze rozdílové updaty a nebude třeba stahovat celý objemný balík.

5. LaunchPad

Spouštěč aplikací jak jej znáte z iOS. Přes celou obrazovku, umí seskupovat ikony do složek a pomocí křížku také mazat aplikace ze systému.

6. Resume

Ukládá stav plochy, oken a aplikací tak, že po restartu budou v původní podobě.

7. Autosave

Automatické ukládání dokumentů. Na disk se zapisují pouze rozdíly, nikoliv desítky kopií stejného souboru. Ukládá se po delší pauze a každých pět minut.

8. Versions

S tím souvisí i verzování. Po každém otevření dokumentu (a každou hodinu) se uloží nová verze dokumentu i se screenshotem. Mezi předchozími revizemi pak můžete procházet, kopírovat je apod.

9. AirDrop

Funkce vyhledá okolní Macy a nastaví automatickou P2P síť. Soubory jen pošlete Finderem, není třeba cokoliv nastavovat.

10. Mac Mail 5

Nová dvoupanelová podoba poštovního klientu rozdělí okno na příchozí poštu a obsah zprávy. Přibylo slučování do konverzací, nový vyhledávač a podpora Exchange 2010. Nový Mail 5 je skoro plnohodnotnou náhradou Outlooku, ale s jednodušším rozhraním.

Další novinky najdete na webu Applu.

Dostupnost

Lion se objeví v průběhu července a bude instalován na všech nových Macích. Jako bezplatný update jej dostanou také všichni ti, kteří si ode dneška koupí některý z Maců.

Apple zabil DVD i flashky, Lion bude distribuován pouze s novými počítači a pro ty starší bude ke stažení pouze v Mac App Store! Stahovat 4GB balíček chvíli potrvá, ale zase to o dost zpříjemní den, kdy nebudete muset letět do obchodu. Lion je připraven pro všechny Mac s Intel C2D a novějšími Core i3/i5/i7 s alespoň 2 GB RAM. A cena? Jen 29,99 dolaru, v případě serverové verze na 49,99 dolaru.

A bude konečně česky.

iOS 5 – duše iPad, iPhonu, iPodu Touch a Apple TV

iOS 5 – duše iPad, iPhonu, iPodu Touch a Apple TV

Novou krev dostane i mobilní systém Applu, cupertinská firma připravila přes 200 změn a 1500 nových API. iOS 5 je zatím ve fázi beta, finální verze bude na podzim. Lze očekávat, že v tu dobu přijde i nový iPhone. Na podzim Apple také představuje iPody a Apple TV. Ale možná se teď vše o pár měsíců posune. iOS 5 bude každopádně dostupný i pro starší zařízení, počínaje iPhonem 3GS, iPodem Touch 3G a prvním iPadem.

Hlavní novinky

Centrum notifikací

Doteď se nové e-maily, zprávy, zmeškaná volání apod. hlásí prostřednictvím čísel u ikonek. iOS 5 konečně nasadí prověřený jednotný systém z Androidu. Všechny notifikace na jednom místě budou dostupné po táhnutí prstem na horní liště. Když přijde nové upozornění, objeví se malý proužek, kterým můžete přejít do jiné aplikace, nebo jej prostě ignorovat křížkem.

V Notification Centeru dostanou místo e-maily, volání, SMS, kalendář, počasí a další aplikace. Sláva, hledání ikonek na několik plochách bylo velmi kritizovanou věcí.

Newsstand

Novinový stánek, neboli vlastní polička pro e-magazíny a noviny. Zajímavé je, že v případě předplatného se nová vydání automaticky stahují na pozadí. U nás je ale tato funkce zatím nevyužitelná.

Apple WWDC 20111 Apple WWDC 20111

Safari

Safari je prý podle Applu nejpopulárnějším mobilním prohlížečem na světě. Nevím, jak v Cupertinu hodnotí oblíbenost, ale podle Statcounteru je Safari až třetím browserem. Výrazně vede Opera, druhý s menším náskokem Chrome v Androidu a o třetí místo se pere Safari s prohlížečem v Symbianu.

Nicméně Safari bude hodně vylepšeno. Dostane funkci Reader, která po klepnutí na tlačítko odstraní z webu všechny přebytečné prvky a zanechá pouze text a důležité obrázky. To už známe z aplikací třetích stran. Dalším zlepšením je Reading List – odkládání (a uložení) článků pro pozdější čtení, jako to umí třeba Instapaper. Poslední novinkou je podpora panelů (tabů) v iPadu. Hurá.

Twitter

Twitter bude přímou součástí systému. Nechybí integrace se seznamem kontaktů, tweety můžete posílat ze Safari, prohlížeče fotek, kamery a dalších aplikací. Přitom se přihlásíte pouze jednou, nikoliv v každé aplikaci zvlášť. A tweety nebudou chybět ani v centru notifikací.

iMessage

Vlastní IM síť pro zařízení s iOS. Funguje přes Wi-Fi i 3G, je šifrovaná a umožňuje posílat text, fotky, videa a kontakty jedné osobě i celé skupině. Čím dále více se Apple odpoutává od mobilních operátorů, ty už brzo „znásilní“ pouze kvůli datovým přenosům. Na video a zvuk už totiž funguje FaceTime.

Reminders

Vytváření úkolů, schůzek i s geolokačními údaji. Dobrý úkolovník přímo v iOS chyběl, tento letmo připomíná třeba oblíbený Remember the Milk.

Apple WWDC 20111 Apple WWDC 20111

Camera

Aplikace pro focení může využít tlačítka pro zesílení hlasitosti jakou spouště (Camera+ za toto byla stažena z AppStore!). Fotit lze i při zamčené obrazovce, stačí dvakrát stisknout Home a objeví se nové tlačítko. Při focení můžete zapnout mřížku s devíti poli pro hledání správné kompozice. A také můžete zamknout autofokus a expozici, abyste měli další fotky v sérii stejně nastavené.

U fotek lze odstranit rušivé červené oči, snímky můžete i ořezat a otáčet.

Game Center

V novém herním centru budete moci nahrát do profilu vlastní fotografii. A také kupovat a stahovat hry můžete přímo z aplikace. GC podporuje tahové hry a jakési achievement points – další ohodnocení a trofeje, které můžete porovnávat s kamarády.

Game Center má nyní 50 milionů uživatelů, a to je na trhu jen 9 měsíců. Xbox Live používá za posledních 8 let jen 30 milionů lidí. Tolik k číslům od Applu.

Mail

Přibyla podpora formátování textu. Mail umí vyhledávat i v obsahu zpráv. Nový je i slovník, kterým můžete vyhledat význam slova (a snad i překládat). Zprávy lze pro další zpracování označit příznakem/vlaječkou. Adresy je možné přetahovat mezi jednotlivými poli.

AirPlay

Bezdrátové zrcadlení obrazu z iPadu 2 na Apple TV. Stejný obsah tedy bude na obou obrazovkách.

Nová klávesnice

V iPadu můžete klávesnici rozdělit na dvě části, což má pomoci pokud, tablet držíte oběma rukama a chcete psát pouze palci.

PC Free

Kabel je přežitek, konečně si to uvědomil i Apple. Po prvním spuštění zařízení s iOS jej nebudete muset připojovat k počítači, ale nastavíte jej přímo, případně stáhnete nastavení z iCloud (viz další kapitola). Jak bude prvotní nastavení fungovat, se můžete podívat na Apple Insider.

Aktualizace systému proběhne OTA (over-the-air) bez asistence iTunes (a také se jedná o rozdílové updaty bez potřeby stahovat celý velký balík dat). Naopak synchronizovat s iTunes můžete přes Wi-Fi. V iOS lze i mazat složky e-mailů a jednotlivé kalendáře.

iCloud – mraky plné jablek

iCloud – mraky plné jablek

Že data jednou skončí na síti, se dá očekávat. Apple se této vizi včera přiblížil už na krok. V americkém Maidenu investoval půl miliardy do vybudování nového datacentra, které má zálohovat téměř veškerý uživatelský obsah. Cloudové technologie jsou teď moderní, cloud je asi největší buzzwordem dneška, a proto se služba jmenuje jednoduše iCloud.

Zakoupené aplikace v App Store

Ukládat data do cloudu nemá zahubit paměťová média v zařízeních, ale jen zjednodušit synchronizaci. Pokud máte jeden iPhone, je vám to jedno. Pokud k tomu iPad, hodně souborů v iTunes a ještě k tomu každý rok kupuje nové iZařízení, pak už má iCloud smysl.

Steve Jobs přiznal, že taková funkce byla v plánu už dlouho, ale až doteď ji nebylo možné realizovat. Podle něj nejde jen o to umístit data kdesi na vzdálené servery. Smyslem iCloud je ukládat opravdu potřebná data tak, aby byla okamžitě přístupná odkudkoliv a hlavně bez složitého nastavování.

iCloud převezme funkci MobileMe. Uživatelé dostanou prostor pro e-maily s adresou @me.com, online synchronizaci kontaktů a kalendáře. To ale není vše. V účtu na iCloud budou mít uživatelé uloženou i zakoupenou hudbu, knihy a aplikace. Pokud se přihlásíte s novým iZařízením, obsah se stáhne, aniž byste museli synchronizovat ručně přes desktopové iTunes. U aplikací to má tu výhodu, že přímo v App Store uvidíte zakoupené produkty, i když je ještě nemáte nainstalované. Doteď jste museli historii zdlouhavě prohledávat. Každý zakoupený produkt přitom můžete instalovat až na 10 zařízení současně (bez dalších poplatků)!

Ale iCloud toho pojme mnohem více. Funkce Backup zálohuje i nastavení iOS.

Apple WWDC 20111

Photo Stream automaticky ukládá fotografie a posílá je do připojených zařízení a počítačů. iPhonem vyfotíte momentku, ta se přesune domů do Apple TV i do Windows. Apple dá k dobru prostor pro 1000 fotografií, které uloží po dobu 30 dnů. Pokud je budete chtít uložit natrvalo, musíte je přesunout do některého alba.

iCloud Storage je souhrnné označení pro vzdálený diskový prostor. Každý dostane zdarma 5 GB místa (půjde i přikoupit), do kterého se ukládají kromě nastavení a e-mailů také dokumenty z Pages, Numbers a Keynote. V tuto chvíli není jasné, jestli bude API dostupné i pro aplikace třetích stran. Ale minimálně kvůli nastavení dalších aplikací by se podobná funkce hodila. Do 5GB limitu se nezapočítávají aplikace, knihy ani hudba, to vše už je uloženo na serverech Applu. A Photo Stream také stojí mimo. Velkoobjemová data se synchronizují pouze přes Wi-Fi.

Nejzajímavější funkcí je iTunes Match. Nás trápit nemusí, ale je to tak odvážná služba, že ji zmínit musíme. iTunes Store dnes prodává asi 18 milionů skladeb. Ty můžou uživatelé kupovat a stahovat, jak se jim zlíbí (a jak ji to Apple v některých regionech povolí). Pokud už tito lidé mají hudbu, kterou si uložili (ripli) sami v dobách předitunesových, musí ji do iOS nahrávat ručně.

iTunes Match je ale software, který prohledá skladby na disku a nabídne je ke stažení v iTunes Music Store, takže se pak budou bezdrátově stahovat jako jiná hudba. Samozřejmě za předpokladu, že tyto songy jsou v online obchodě Applu. Tím vlastně zlegalizujete i hudbu, kterou jste si prostě stáhli od pirátů. Apple pak skladby nabídne v 256kb/s AAC bez DRM. A pokud shodu s vaší audiotékou nenajde, uloží skladby také. iTunes Match ale není zdarma, platí se 24,99 dolaru ročně. Včera byla spuštěna beta verze, ale stejně funguje pouze v USA.

Apple WWDC 20111

Také iCloud se inspiroval světem Googlu. Také umí napříč systémy synchronizovat fotky, dokumenty, hudbu ale i libovolné soubory. Ale v těchto případech snad ani o inspiraci mluvit nemůžeme. To je zkrátka budoucnost, na které pracují všichni společně. Něco jako samozřejmost, že moderní OS používá okna. I Microsoft má s cloudovými službami velké plány a naplno je rozbalí v novém Windows Phone Mango a Windows 8.

Apple to stihne dříve. Už na podzim bude iCloud v plné verzi synchronizovat dokumenty, hudbu, kontakty, kalendář, nastavení, e-maily, knihy, aplikace a další soubory. O to stejné se pokouší i Google. Ten ale se svým Chrome OS zašel ještě dál.

Co vy, těšíte se, až budete mít veškerá data online a přistupná odkudkoliv?

Zdroj: Apple (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!