Apple zahodil mapy Googlu a zavařil výrobcům navigací [fotogalerie]

0

O čem se spekulovalo před měsícem, se stalo skutečností. V iOS 6 už Apple nebude využívat mapové podklady Googlu, přijde s vlastní turn-by-turn navigací a městy ve 3D. Cupertinská společnost včera odhalila budoucnost na konferenci WWDC 2012. Vše novinkách najdete do detailu popsané na ExtraPC.cz.

Už je potvrzeno, že primárním zdrojem map je nizozemská společnost TomTom, která sama nabízí mapy a navigaci pro iPhony už od roku 2009. Teď má ale ještě lepší kšeft, Apple bude jejich technologie licencovat pro všechny mobily a tablety.

V seznamu poskytovatelů jsou ale i menší lokální firmy. Apple využije i data OpenStreetMaps, Waze nebo třeba technologií NASA. Externí firmy a služby budou dodávat lepší pokrytí a především informace o místech, dopravních situacích apod. Z aplikace Mapy se totiž stane plnohodnotná navigace.

 

Apple šlape na krk Googlu. Má vlastní mapy (vektorové, letecké, 3D), lokální vyhledávač POI, hlasovou navigaci a informace o dopravě. Všechno to už Google v Androidu nabízí také, plus navíc ještě Street View. Rozdíl také je, že Google už spousty map skutečně sám vytvořil, Apple se ještě musí úplně spoléhat na jiné. A hlasové navigace Googlu je dostupná ve spoustě jazycích včetně češtiny. Ta od Applu nejspíš bude jen pro ty, kde už mají lokalizovanou asistentku Siri. Což je po včerejšku zase další várka zemí, ale Česko mezi nimi chybí.

Funkce přeletu na městem ve 3D (Flyover) a turn-by-turn navigace bude dostupná pouze pro iPhone 4S a iPad 2, či novější. To je docela zklamání, Google umí navigovat i na technologicky horších telefonech.

Google minulý týden správně vytušil, proč má chystané novinky na mapách představit před Applem. Umí totiž to samé. Viz Google přinese offline mapy, batoh pro Street View a bezkonkurenční 3D.

Kompletní fotogalerie

Ohodnoťte tento článek!