Apple: Zájem o iPady stále upadá. Prodeje iPhonů a Maců ale stále rostou

0

Cupertinská společnost před pár hodinami oznámila výsledky hospodaření za třetí kvartál fiskálního roku 2014. V něm Apple utržil 37,4 miliardy dolarů s hrubou marží 39,4 %, splnil tak vlastní plán. Firma odhadovala tržby mezi 36 a 38 miliardami a marži 37 až 38 %.

Z toho je také patrné, že ani sám Apple neočekával tak velký nárůst zisku. Zatímco tržby jsou ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vyšší o 6 %, čistý zisk meziročně vzrostl o 11,6 %. Firma v dividendách vyplatí 47 centů na akcii.

Detailnější výsledky ukazují silný 28% meziroční nárůst tržeb v Číně, kde firma roste díky lednovému startu prodeje iPhonů u China Mobilu. I proto Apple během čtvrtletí prodal 35,2 milionu telefonů, o 13 % více než loni. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci ale prodeje poklesly o 19 %, což je jistě dáno také čekáním na další generaci, která už zřejmě přinese také větší displeje.

iPady znovu klesají. Prodaných 13,3 milionu kusů je o 9 % méně než loni a 19 % méně než v předchozím kvartálu. Dále slábnou také iPody. Necelé tři miliony prodaných přehrávačů znamená 36% meziroční pokles, ve srovnání s předchozím čtvrtletí ale prodeje o 6 % vzrostly. A jistě za to nemůže zlevnění iPodů Touch, které přišlo až těsně před koncem čtvrtletí.

 

Překvapivý je mezikvartální 2% pokles příjmů ze služeb a obsahu, tedy obchodů iTunes a App Store. Zařízení je čím dál více, ale lidi méně utrácejí. To se ale nedá říci o Macích. Apple prodal 4,4 milionu počítačů, což je o 18 % více než loni a 7 % více než ve druhém fiskálním čtvrtletí. Firma totiž uvedla levnější MacBooky Air a iMac.

Aktuální fiskální kvartál Applu skončí 28. září. Firma odhaduje, že v něm utrží 37 až 40 miliard dolarů s hrubou marží 37 až 38 %. Z toho je patrné, že nové iPhony a iPady musejí přijít až říjnu, jinak by očekávání byla vyšší.

Zdroj: Apple

Ohodnoťte tento článek!