Applu přes FBI unikly osobní údaje uživatelů, obě strany to popírají

0

Uniklá databáze obsahovala údaje jako UDID (Unique Device Identifiers), uživatelské jméno, jméno a typ zařízení, telefonní čísla a adresy uživatelů. Dle expertů tyto údaje stačí k tomu, aby se uživatelé stali přinejmenším cílem spammerů.

Apple UDID je řetězec složený z 40 písmen a číslic, který je unikátní pro každý iPhone, iPad a iPod Touch. Řetězec sám o sobě neobsahuje moc užitečných informací, ale když se dostane na veřejnost společně s heslem k iTunes nebo s jinými osobními údaji, může únik pro poškozeného znamenat potenciálně vysoké riziko.

Apple i FBI vše popírají

Skupina AntiSec vydala prohlášení, v němž tvrdí, že má podezření na to, že FBI používá tyto údaje ke sledování Američanů a že skupina chce zveřejněním získat pozornost ze strany FBI. AntiSec zveřejnili pouze ID jednotlivých Apple zařízení, další osobní údaje ven nepustili, minimálně kvůli jejich teoretické zneužitelnosti. Právě tyto údaje by mohly mít pro třetí strany velkou hodnotu.

 

FBI naopak tvrdí, že osobní údaje uživatelů iZařízení ve svých počítačích nikdy neměla a že neexistují žádné důkazy, že k nějakému úniku dat z jejich počítačů vůbec došlo.

K případu se také vyjádřila společnost Apple: „FBI si od nás nikdy osobní údaje našich uživatelů nevyžádala, data jsme nikdy neposkytli FBI, ani jiné žádné další organizaci.“ Apple má dokonce v plánu v iOS 6 od používání UDID upustit úplně. 

Novinář v baletních šatech

Anonymous na Pastebin nevložili pouze UDID jednotlivých zařízení. V textu se skrývala i zpráva pro novináře: „Nebudeme poskytovat novinářům žádné rozhovory, dokud nebude velká fotka Adriana Chena po celý jeden den vyvěšena na hlavní stránce serveru gawker.com. Adrian musí mít kromě baletního oblečku na hlavě botu, fotka taky musí být pravá, žádný podvrh ve Photoshopu.“ 

Proč si členové AntiSec vybrali zrovna takový požadavek? Chen na Facebooku dva měsíce zpátky tvrdil, že není možné, aby Anonymous měli přístup ke všem vládním databázím. A jak Anonymous řekli, tak se skutečně stalo, a Adrian Chen i server gawker.com všechny požadavky splnili.

 Zdroje: The Telegraph, Mashable (1 | 2), CNet

Ohodnoťte tento článek!