Zatímco April Update dosáhl 84% podílu, Windows 10 stále není na 700 milionech zařízení

Většina zařízení, kde se Desítky nachází, byla zaktualizována na April Update. Celkově se však Windows 10 stále nedostal za dlouho vyhlíženou hranici.

3
Windows 10
Windows 10
-
Zdroj: logo: Microsoft / koláž: Petr Urban / Cnews

Po dvou měsících na trhu se Windows 10 April 2018 Update dle AdDuplexu dostal na 78 % zařízení s Windows 10. Byť se jednalo o orientační hodnotu, stále jsme mohli hovořit o dosud neviděném tempu aktualizace. Protože se ale nový přírůstek do rodiny už minule dostal na dohled potenciálnímu vrchu, bylo jasné, že stejným tempem už neporoste.

To potvrzují nová čísla od AdDuplexu, podle něhož byl April Update ke dni 25. července nainstalovaný na zhruba 84 % zařízení s Windows 10. Mírně si pohoršily všechny starší verze Desítek, které už ale téměř nemají kam padat. Nejviditelnější propad ovšem nastal u přecházejícího vydání jménem Fall Creators Update. Ten si před měsícem držel téměř 16% podíl, ustoupil však na zhruba 10 %.

Podíly jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke dni 25. července 2018
Podíly jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke dni 25. července 2018

Stále „jen“ téměř 700 milionů

Mimochodem, Desítky stále nepřekonaly hranici 700 milionů aktivních zařízení. Začátkem května bylo na konferenci Build 2018 řečeno, že se systém této hranici přiblížil na dosah. Měsíc poté bylo na Insider Dev Tour řečeno, že byla hranice překročena. Dne 14. června však firma při rozebírání toho, jak je rychlost upgradování vysoká, na blogu uvedla, že se Desítky 700 milionům teprve blíží.

Vývoj podílů jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke dni 25. července 2018
Vývoj podílů jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke dni 25. července 2018

A na nedávném konferenčním hovoru při prezentaci výsledků hospodaření ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku 2018 dne 19. července samotný Satya Nadella, ředitel technologického giganta, zopakoval, že jsou Desítky aktivně používány na téměř 700 milionech zařízení. (Z toho 200 milionů představují počítače v organizacích.) Upozornila na to Mary Jo Foley.

Proč ještě nebyla překročena hranice, o které se začalo mluvit na přelomu března a května? Pojem „téměř“ je nekonkrétní, takže možná Microsoft reálné číslo nadhodnotil. Nebo se růst Windows 10 (téměř) zastavil.

Zatímco April Update dosáhl 84% podílu, Windows 10 stále není na 700 milionech zařízení
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.33%) 12 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. ke konci článku, je dost možné že se růst zastavil či je mikroskopický. Ono to neustálé únavné aktualizování prostě tento systém dovede řádně znechutit. Jen u nás doma jsme se rozhodli přeinstalovat dva stroje z 10 zpět na 8.1 – důvod – snad po každé aktualizaci na jednom stroji problém se zvukem a druhý, noťas zase není často používaný takže první co dělá po zapnutí je lození po aktualizacích a vnucovnání nového buildu uživateli který pro neustálé čachrování se systémem nemá pochopení. Ono i to náhlé ukončování podpory 8.1 svědčí o tom že v MS mají strach z renesance původně zavrženého dítka. Sedmy nezadržitelně stárnou, neznají dnešní každodenní technologie, zato Osmy ano a po úpravě s CS jsou naprosto bezproblémové a nevtíravé, hlavně dělají co si majítel přístroje přeje, nepokoušejí se o žádné čáry máry.

    • Při vynuceném automatickém upgradu desítek na novější verzi se vždycky nějaké procento původních uživatelů ztratí, ať už z důvodu HW problémů nebo obecného „přetečení poháru trpělivosti“ a návratu k dřívějším verzím popř. útěku k Linuxu.

      Microsoftu se podařilo toto procento ztráty dostat na takovou úroveň, že se tím vyruší přirozený nárůst uživatelů díky obměně starého HW za nový, kde jsou dnes samozřejmě předinstalované desítky. Kampaň podbízení W10 na starších verzích Windows skončila a není kde jinde brát. I když začínají prodeje PC po několika letech poklesu asi mírně růst, na plánovanou miliardu zařízení se desítky, tak jak je známe dnes, podle mě nikdy nedostanou. Na to jsou moc přebujelé, s matlacím GUI a málo odladěné.