Aprílová sbírka žertíků o Fermi

0

Letos jsme si pro vás na apríla nestihli připravit žádné seriózní tahání za nos jako loni či předloni, a tak jsme jen sesbírali pár vtípků kolem čeho jiného než GeForce GTX 480 a 470, prvních karet víc jak půl roku očekávané, částečně poodhalované a teprve nyní skutečně uvedené architektury Fermi. Ze strany fanoušků ATI vždy prýštělo více vtípků a s Fermi jim Nvidia navíc tolik nahrála. Ale ani zaměstnanci Nvidie samotné nejsou žádni suchaři, vzpomeňte třeba na výstup Toma Petersena při finálním představení GTX 480/470.

Několik rekordů GTX 480 určitě zlomila a v leckterém ohledu je skutečně neuvěřitelná, bohužel pro firmu ze Santa Clary to není vždy v tom pozitivním slova smyslu. Všechno začalo už na akci Nvidie (GPU Technology Conference) v San Jose, kde sám Jen Hsun Huang ukazovla zcela jistě nefunkční prototyp (maketu) tehdy ještě pouze “nějaké Fermi”. To by samo o sobě nijak nevadilo, kdyby Nvidia skálopevně netvrdila, že jde o normální funkční vzorek. To se ale všem, kdo kartu s podivně uřezaným PCB, překrytým konektorem SLI a snad i dřevěnými šrouby vyfotili zblízka anebo pak fotografie na internetu prozkoumali.

Jen-Hsunovi následně zavařila společnost Galaxy, věrný výrobce karet s GPU Nvidia. Ti se na Fermi tak těšili, že připravili speciální stránku s grafikou ne nepodobnou oslavám čínského nového roku a všechna ta kolotočová pozlátka vysloužila CEO Nvidie na fórech novou fešnou koláž, jež nahradila pinocchiovské zobrazení s maketou Fermi v ruce:

Ještě před uvedením jsme ale zjistili několik dalších zajímavých a tak trochu zákulisních faktů o společnosti Nvidia. Krom záliby v konzumaci bavorského piva se PR Nvidie pro centrální a východní Evropu Igor Staněk zjevil ve své skutečné podobě. Dnes na Zelený čtvrtek je to jistě fotografie příhodná (dosud byla jako easter egg v jednom cebitovém článku):

Tentýž pán se stal terčem jiného vtípku, to když PR tým Nvidie musel vyvracet zvěsti o přemrštěné ceně chystaných karet. Zasmějí se asi hlavně ti, kdo znají originál této reklamy:

Samotná GeForce GTX 480 potom navzdory vtipům nijak zvlášť nezklamala, splnila povinný cíl a výkonnostně předčí Radeon HD 5870; daní za rychlost jsou ale horší provozní vlastnosti nejen než u konkurenčních Radeonů HD 5800 ale také než u předchozí generací (GTX 285, 280, 9800 GTX či 8800 Ultra/GTX). Vtípky se smaženými vajíčky (následující je z techPowerUp!) na sebe nenechaly dlouho čekat…

…zvláště když na GTX 480 je tak krásný rozvaděč tepla připomínající dno steakové pánve.

Přestože vajíčka byste na GTX 480 zejména při zátěži typu FurMark opravdu bez problémů udělali, není GTX 480 až takovým fantomem. Jednoduše je její hlučnost na úrovni dvoučipových karet konkurence (což u Nvidie nebylo zvykem) a pro účinné chlazení potřebujete hodně dobře větranou skříň (na toto téma se ještě něco dozvíte v druhém díle recenze GTX 480). Opravdu nesnesitelně hlučné však byly docela jiné karty, ATI měla hodně hlučnou turbínu u celé řady karet X1800/X1900 a u Nvidie lze zavzpomínat hlavně na GeForce FX 5800. Chladič připomínající fén i vzhledem byl však ještě možná slabým odvarem toho od Gainwardu:

 

Nakonec, stejně jako u minulého uvedení nové karty GeForce, i při uvedení Fermi byla otitulkována scéna z podle mě nejlepšího filmu o Adolfu Hitlerovi. Kdo zná všechny okolnosti, se musí nutně zasmát, bez ohledu na to, jestli je mu Nvidia nesympatická, či naopak:


S dostupností GeForce GTX 480 to nakonec nebude tak špatné, jak se původně zdálo: nejmenovaný český elektro supermarket zařadil grafickou kartu do své nabídky ve speciální akci:

Přečtěte si také:

Aprílová sbírka žertíků o Fermi

Ohodnoťte tento článek!