APU bez grafiky budou i pro socket AM1. Kabini bez GPU běží až na 2,2 GHz

0

Ačkoliv u čipů APU je integrovaná grafika jednou z hlavních deviz procesoru, už jsme si stihli zvyknout, že AMD v každé generaci nabízí také modely, u kterých je GPU vypnuté. Tato částečně deaktivovaná APU existovala pro socket FM1, FM2 i FM2+, ostatně Core i5 bez grafiky má i Intel. Kde se ale tito „mrzáčci“ zatím neobjevili, byla levná APU na bázi architektur Bobcat a Jaguar. To se ale nyní změní, neboť AMD podle všeho chystá APU bez grafiky také pro platformu AM1.

Půjde o dvě čtyřjádrová CPU, nesoucí označení Athlon X4 530 a Athlon X4 550, jejichž existence vyplula na povrch prostřednictvím dokumentace k deskám od MSI a ASRocku. Seznam podporovaných procesorů u těchto modelů ukazuje, že nebudou obsahovat GPU (respektive bude deaktivované), jinak jde ale o stejný křemík jako u APU Kabini.

Athlon X4 550 (modelový kód AD550XJAH44HM) bude mít čtyři jádra architektury Jaguar taktovaná na 2,2 GHz. L2 cache bude mít standardní 2 MB a TDP bude rovněž nezměněno – jako u všech čipů pro patici AM1 je stanoveno na 25 W. Frekvence 2,2 GHz je na architekturu Jaguar vcelku vysoká. Procesorového výkonu bude tento čip tedy mít víc, než nejvyšší model APU (Athlon 5350, testovali jsme jej zde), ten jde totiž s taktem CPU jen na 2,05 GHz. To je asi důsledkem toho, že díky deaktivaci GPU je jeho příděl spotřeby dostupný pro jádra CPU. Absence grafického jádra pochopitelně znamená, že počítač bude potřebovat samostatnou grafickou kartu, nainstalovanou do slotu PCI Express ×16. Ta ovšem poběží jen se čtyřmi linkami, víc totiž Kabini neumí.


APU Kabini v provedení pro slot AM1 dostane sourozence ořezaného o GPU

Druhý procesor, Athlon X4 530 (AD530XJAH44HM), bude velmi podobný prvnímu, opět s TDP 25 W, ovšem s taktem sníženým na 2,0 GHz. Jako všechny čipy této platformy nebude ani jeden z obou Athlonů X4 mít turbo. Je také třeba říct, že v názvech těchto čipů bude teď docela zmatek (APU Athlon 5350, vedle toho CPU Athlon X4 550), způsobený tím, že firma značku Athlon na platformě AM1 proti konvenci použila i pro čipy s integrovanou grafikou. S tím už se ale nedá nic moc dělat.

 

Zatímco u platformy FM2+ dávají ořezané procesory bez grafiky vcelku smysl, u Kabini už si tím tak jistý nejsem. Tyto čipy jsou relativně levné, takže příplatek za dedikovanou kartu se stává relativně významnou položkou. Navíc tato APU nemají zrovna vysoký procesorový výkon, aby živila dražší GPU. Množství uživatelů, kteří by tyto čipy chtěli, ale zároveň neměli využití pro jejich integrované grafické jádro, asi bude velmi malý. Athlony X4 530 a 550 by snad mohly být dobré pro použití v domácích serverech provozovaných bez obrazovky (s ovládáním přes SSH a tak podobně). Tedy za předpokladu, že vám použitá deska bez grafické karty naběhne a nějak přetrpíte instalaci operačního systému či konfiguraci BIOSu…

Zdroje: CPU World, ComputerBase

Ohodnoťte tento článek!