APU Bristol Ridge: Excavator na 4 GHz v červenci 2016. FX se Zenem v říjnu?

0

Na příští rok chystá AMD pro desktop dvě nové rodiny procesorů: Summit Ridge, což budou výkonná osmijádrová CPU na 14nm procesu s novou architekturou Zen, a novou generaci APU, nazvanou Bristol Ridge. A o těchto APU (prvně jsme se o nich dozvěděli v lednu od švédských SweClockers) nyní přináší podrobnější informace web BenchLife.info. Potvrzují, že půjde stále o 28nm čip na bázi jádra Excavator, ovšem oproti letošnímu Carrizu dojde ke změnám a hlavně ke zvýšení výkonu.

Bristol Ridge bude ve své desktopové verzi (ta notebooková by měla být BGA čipem podobným letošnímu APU Carrizo) procesorem s TDP do 95 W, určeným pro nový socket AM4, jenž AMD oznámilo v květnu na Financial Analyst Day. Dokumenty z BenchLife ale pocházejí ještě z doby, kdy se zdá se počítalo s označením FM3. Platformu AM4/FM3 jsme si představili už před pár týdny, kdy o ní BenchLife publikoval materiály, pocházející evidentně ze stejného zdroje jako ty dnešní.


Snímek čipu Carrizo

Podrobnosti o architektuře platformy AM4 si raději přečtete v onom článku. V krátkosti ale lze říci, že jak Summit Ridge, tak Bristol Ridge budou v podstatě SoC, obsahující část funkcí čipsetu (řadiče SATA, USB), jejichž rozhraní budou vyvedeny přímo ze socketu AM4. Zároveň ale budou mít přídavný čipset Promontory připojený přes PCI Express, který k základní nabídce rozhraní přidá další USB, SATA a periférie. Toto uspořádání umožní, aby stejné čipy Summit Ridge a Bristol Ridge byly optimálně využitelné pro pokrytí všech segmentů trhu od notebooky přes desktop až po servery.

APU Bristol Ridge pro platformu AMD AM4 (Zdroj: BenchLife)
APU Bristol Ridge pro platformu AMD AM4 (Zdroj: BenchLife)

 

Bristol Ridge: Excavator na vysokých taktech, DDR4 a o 25 % rychlejší grafika

Vlastnosti samotného čipu Bristol Ridge popisuje slajd, pozoruhodně podobný tomu, který jsme zde před rokem měli pro Carrizo. Náhoda to asi nebude, Bristol Ridge je podle všeho vyráběné na 28nm procesu a nejspíš půjde o stejný křemík jako Carrizo, nebo o jeho mírnou revizi. Znamená to tedy opět čtyři jádra Excavator (o tom, co je v nich nového proti Steamrolleru, viz zde) s 2MB L2 cache (každý z dvou modulů má 1 MB sdílený mezi jádry). Stejné je též grafické jádro s 8 CU (512 stream procesorů), ovšem AMD zde poprvé použije podporu pro paměti DDR4. Bristol Ridge bude mít dvoukanálový řadič podporující DDR4 s efektivním taktem 2400 MHz a dva moduly DIMM na kanál. Výkonu grafiky ale také pomůže delta komprese, zavedená v Carrizu.

Zajímavé je, že ačkoliv mají mobilní optimalizace Excavatoru a použití HDL (High Density Libraries) při návrhu čipu u Carriza za výsledek horší schopnost dosahovat vyšších taktů, Bristol Ridge už tímto trpět nemá. Podle slajdu údajně nabídne slušné takty na CPU, a sice až 4,0 GHz (i když zde může jít o turbo), čímž by se dorovnala ztráta na Steamroller. Excavator v Bristol Ridge má přitom stále mít lepší poměr výkonu a spotřeby než Kaveri (na čemž se podepíší také zlepšováky v řízení spotřeby z Carriza).


Změny v architektuře Excavator, prezentace z uvedení APU Carrizo

 

Podobně má být nadopovaná také grafika. U ní AMD slibuje nárůst výkonu o 25 % nad Kaveri, skrze vyšší takty a zhruba o 10 % lepší efektivitu. Pomůže též vyšší propustnost pamětí a delta komprese (ovšem je třeba upozornit, že mezitím vydané Godavari také přidalo na taktech GPU). A slajd také říká, že tyto výkonnostní ukazatele jsou předběžné, takže se je při troše smůly nemusí povést naplnit.

I další výbavou by SoC Bristol Ridge měl odpovídat Carrizu: přítomné jsou stejné multimediální bloky – u těch je nejdůležitější podpora hardwarového přehrávání HEVC – TrueAudio a bezpečnostní koprocesor PSP. APU budou podporovat tři obrazové výstupy DisplayPort, DockPort nebo HDMI 2.0, pro připojení dedikované grafiky budou mít řadič PCI Express 3.0 ×8 (zde je rozdíl proti Summit Ridge, které má 16 linek). Další čtyři linky PCI Express 3.0, které budou v noteboocích volné, budou sloužit pro připojení čipsetu Promontory (který bude vyvádět PCI Express, SATA, USB 3.1, SATA Express a tak podobně). Přímo na SoC Bristol Ridge ale budou rozhraní SATA a USB 2.0/3.0, i když v omezeném počtu (4× USB 3.0, 2× SATA 6 Gb/s, k tomu PCI Express ×2 pro SSD).

APU Bristol Ridge pro platformu AMD AM4 (Zdroj: BenchLife)
APU Bristol Ridge pro platformu AMD AM4 (Zdroj: BenchLife)

 

Bristol Ridge by mohlo být na trhu příští červenec, Zen asi v říjnu

BenchLife také zveřejnil jeden nenápadný, ale důležitý slajd, a to jakýsi předběžný plán příprav těchto APU, ale i procesorů Summit Ridge na bázi Zenu. Dokument je ještě z března, takže není plně aktuální, nicméně zenová FX Summit Ridge by podle něj měla mít první vzorky (ES) v dubnu 2016, tzv. „production candidate“ čipy v červenci, výroba by měla být připravená v září a uvedení by zřejmě mohlo proběhnout v říjnu – plán je tedy docela napjatý.

 

U Bristol Ridge takto podrobný rozpis nemáme, zdá se, že na něm v březnu AMD ještě stále pracovalo; firma je ale zřejmě plánuje uvést v červenci 2016. Vývojový proces by u nich neměl být natolik náročný, jelikož základem je již hotové Carrizo. V tabulce je jinak také čipset Promontory (ten má být připraven k uvedení v lednu 2016) a AMD USB3102A, což bude přídavný řadič USB 3.1 založená na ASMedia ASM1142, o němž jsme psali nedávno. Ten má být dostupný v letošním srpnu, desky platformy FM2+ s ním se mají objevit v září.

APU Bristol Ridge pro platformu AMD AM4 (Zdroj: BenchLife)
Plán vývoje a uvedení Bristol Ridge, Summit RIdge a čipsetu Promontory pro platformu AMD AM4 (Zdroj: BenchLife)

 

Pokud jste byli zklamáni, že letos nedostanete na desktopu Carrizo a Excavator, možná byste příští rok Bristol Ridge mohli brát jako satisfakci. Mám však pocit, že napřesrok spíše převáží zklamání, že tyto čipy nebudou založené na Zenu, ačkoliv se již bude psát toužebně vyhlížený rok 2016. Nejspíše jde ale o nezbytnost, neboť Zen ještě nebude připraven a AMD by nemohlo stihnout nástup těchto procesorů během začátku léta. Bristol Ridge s Excavatorem naopak bude možné uvést s ročním odstupem po Carrizu a Godavari, hlavně s ním ale nebudou spojena taková rizika. V případě, že se vyklubají problémy s 14nm procesem nebo Zenem samotným, nevybouchnou AMD díky konzervativnímu Summit Ridge obě hlavní větve procesorů v době, kdy bude nejvíc potřebovat nějaký nový produkt.

 

Stoney Ridge: bude pro socket AM4 i lowendová řada APU?

Majitelé čipů Bristol Ridge by také měli mít možnost později upgradovat na Summit Ridge nebo následující generaci APU. Zajímavé ale je, že ve slajdech je zmínka také o tom, že do socketu AM4 budou kromě budoucích zenových FX a Bristol Ridge také pasovat APU řady E2, tedy lowend dnes tvořený čipy Kabini či Beema. Pokud se podíváte dobře, tak na jednom ze slajdů je dokonce zmínka o APU Stoney Ridge (toto jméno už jsme jednou zaregistrovali). O co přesně se jedná, bohužel nevíme, pokud jde ale o zvláštní rodiny čipů, pak by do socketu AM4 pasovaly dokonce nejen dva, ale rovnou tři druhy procesorů či APU.

APU Bristol Ridge pro platformu AMD AM4 (Zdroj: BenchLife)

Zdroj: BenchLife

Ohodnoťte tento článek!